Dvaadvacetiletý Vacek si při premiéře pod pěti kruhy připsal řadu cenných skalpů, a když po 32,4 kilometrech na mokré trati projel cílem, průběžně vedl.
Časovka mužůReportáž ze závodu |
V tu chvíli ale jeli ještě hlavní favorité. Nakonec Vacek vyrovnal umístění Leopolda Königa z Ria de Janeiro 2016. Úřadující domácí šampion zůstal pouhé tři desetiny sekundy za první desítkou. Do olympijské časovky se přitom dostal až dodatečně.
„Byla to z mojí strany výborná časovka, jsem maximálně spokojený. Trať mi sedla a všechno do sebe dobře zapadlo. Mám z toho dobrý pocit. Některé ty zatáčky šly asi projet rychleji, ale nechtěl jsem riskovat, dost se padalo,“ citoval Vacka web Českého svazu cyklistiky.
Na vítězného Evenepoela ztratil minutu a 43 sekund. Čtyřiadvacetiletý Belgičan necelý týden po Tour de France, kde byl celkově třetí, přidal olympijské zlato k loňskému titulu mistra světa s náskokem takřka 15 sekund na Gannu. Bronzový Van Aert zůstal zpět ještě o více než deset sekund.
Ganna, který je rovněž skvělým dráhařem a ve Francii se představí také na velodromu, měl vynikající závěr. Ani to ale nestačilo na strojově jedoucího Evenepoela, jenž byl nejrychlejší na všech mezičasech.
„Nemohu vůbec popsat pocity, které jsem měl na pódiu (po vyhlášení medailistů). Je to v mém životě naprosto magický moment,“ radoval se Evenepoel.
Van Aert se na silnici ani tentokrát nedočkal zlaté medaile z velkých akcí. Dnes měl ale štěstí na své straně. V cíli čtvrtý Brit Josh Tarling ztratil výměnou kola a souboj o bronz prohrál jen o dvě sekundy. Belgičané tak mohli slavit dvě medaile na OH v jedné disciplíně po 72 letech. V Helsinkách 1952 se o to postarali také cyklisté, když André Noyelle vyhrál silniční závod a Robert Grondelaers byl druhý.
Vacek se jako jediný český zástupce postaví i na start závodu s hromadným startem, který se pojede v sobotu 3. srpna.
Ve znamení pádů
Časovka žen se proměnila ve festival pádů. „I já jsem jednou spadla. Ty bílé lajny na mokrých silnicích tomu nepomáhají,“ říkala Kopecký, která na nejlepší čas ztratila 5:15,51 minuty. Devatenáctiletou závodnici čeká ve francouzské metropoli ještě silniční závod, který je na programu v neděli 4. srpna.
Ty bílé lajny strašně kloužou. Julia Kopecký o závodě, který neměla jet |
Vítězkou se stala Australanka Grace Brownová, která na mokré trati soupeřky deklasovala. Stříbro získala Britka Anna Hendersonová a bronz Američanka Chloé Dygertová.
Dvaatřicetiletá Brownová, která má stříbro z boje s chronometrem ze světových šampionátů v letech 2022 a 2023, si dojela pro zlato po fantastickém výkonu. Hendersonová za ní zaostala o minutu a půl. Favorizovaná Dygertová po pádu v jedné ze zatáček ztratila ještě o necelou sekundu více.
Potíže s nástrahami trati měly i další závodnice. Spadly i nakonec šestá Belgičanka Lotte Kopecky či vítězka silničního závodu z minulé olympiády v Tokiu Anna Kiesenhoferová z Rakouska.
„Nevěděla jsem, že soupeřky tolik padají, ale to bylo jen dobře, protože když se o tom na startu dozvíte, jen pak máte ze závodu větší obavy. Jsem nadšená, že jsem tady získala první zlato pro Austrálii a naše země může být hrdá. Snad tím inspiruji i ostatní,“ prohlásila Brownová.
Smolařkou dne byla Američanka Taylor Knibbová, která se v Paříži postaví za čtyři dny i na start triatlonu. Spadla hned třikrát, navrch měla defekt a pak upadl dokonce i mechanik, který se jí snažil dodat co nejrychleji náhradní kolo. Knibbová i proto skončila až devatenáctá.
XXXIII. letní olympijské hry v PařížiSilniční cyklistika Muži - časovka (32,4 km): Ženy - časovka (32,4 km): |