Nejprve fakta: čínský plavec Pchan Čan-le, který se o den dříve až jako předposlední a se štěstím kvalifikoval z rozplaveb do semifinále, vylepšil ve finále na 100 metrů volný způsob vlastní světový rekord o čtyři desetiny až na 46,40.
Své soupeře porazil o více než sekundu. Na stovce!
Mnohé nedůvěřivé reakce následovaly. Z těch emotivnějších ocitujme například trenéra Australanů a bývalého olympionika Bretta Hawkeho: „Jsem naštvaný. Mými přáteli jsou nejrychlejší plavci v historii. Studoval jsem tento sport. Studoval jsem rychlost. Jsem odborník na to, co děláme. Ale není možné takhle vyhrát stovku o půlku těla před hvězdami, jako jsou Chalmers, Popovici, Alexy. Není to v lidských silách. Prostě ne. Tohle není věc rasy, není to můj útok proti žádné konkrétní osobě nebo národu. Říkám jen to, co vidím a co vím. Je to nereálné.“
Dvě dopingové kauzy čínských plavců z minulých let, přestože z nich byli komplexně omilostněni, poškodily jejich kredibilitu. Proto tolik pochybností. I když Pchanovo jméno se nevyskytlo ani v jedné z nich.
Devatenáctiletý muž, jenž plave od svých čtyř let, si proto po pařížském triumfu stěžoval: „Cítil jsem tu neúctu vůči mé osobě. Australan Chalmers ignoroval mé pozdravy. A Američan Alexy stříkl vodu na mého kouče.“
Svoji čistotu naopak hned dokazoval počtem testů, které podstoupil: „Loni jsem jich měl 29 a nikdy nebyl pozitivní,“ řekl prostřednictvím překladatele. „Letos jen od května do července 21 testů a žádný pozitivní. Nenechal jsem se nijak ovlivnit dopingovou bouří, kterou rozpoutali kolem našeho týmu.“
Dodal, že pro něj osobně zlato až tak moc neznamená. „Můj život bude stále stejný. Ale pro Čínu je důležité, protože je to poprvé, co čínský sportovec na těchto hrách překonal světový rekord. Z toho se musíme všichni radovat.“
Chvílemi pak hovořil v první osobě množného čísla a říkal „my“ místo „já“. „Porazili jsme všechny, kteří se na nás dívali svrchu,“ zdůraznil. „Překonali jsme rekord v tak složitém bazénu. Byl jsem tu nadějí všech Číňanů.“
Stříbrný Australan Kyle Chalmers hleděl po závodě poněkud zamračeně a usmál se, až když objal snoubenku, fandící mu z hlediště. Později o svém přemožiteli řekl: „Věřím, že si zaslouží to zlato.“
Ale skutečně tomu věří?
Pchanův triumf z pohledu komentátora čínské televize:
Pozitivní test? Mohou za něj hamburgery
Letos v dubnu vyšlo na základě pátrání listu New York Times a společnosti ARD najevo, že představitelé Světové antidopingové agentury WADA a Čínské antidopingové agentury nezveřejnili pozitivní dopingové testy, které shromáždili v roce 2021 před hrami v Tokiu. Třiadvacet čínských plavců tehdy pozitivně testovali na zakázaný trimetazidin, zvyšující průtok krve do srdce. Výsledky testů však ututlaly Čína, plavecká federace FINA, ale i WADA.
Světová antidopingová agentura se spokojila s dobrozdáním čínské strany, že podle zjištění vyšetřovatelů mohla za pozitivní test kontaminace jídla v hotelové kuchyni.
New York Times později oznámily, že dva čínští plavci měli pozitivní test také v roce 2022, pro změnu na stopová množství anabolického steroidu metandienonu, který zvyšuje hladinu testosteronu. Tentokrát je Čínská antidopingová agentura omilostnila tvrzením, že s největší pravděpodobností pronikl metandienon do jejich těla, když jedli hamburgery vyrobené z kontaminovaného hovězího masa v restauraci v Pekingu.
Obě zjištění vyvolala ostrou reakci mnohých plavců. „Má důvěra v antidopingový systém je nyní na historickém minimu,“ prohlásila legenda Katie Ledecká, ve středu suverénní šampionka závodu na 1 500 metrů volný způsob.
Zakázaná látka v kořence. WADA mlčela o pozitivních testech čínských plavců |
„Čistota těchto her je zásadně zpochybněna,“ uvedl sedminásobný olympijský vítěz Caeleb Dressel.
Šéf americké antidopingové agentury USADA Travis Tygart (jenž kdysi usvědčil z podvodů Lance Armstronga) se nechal slyšet, že Čína „zametla pozitivní test na tvrdý steroid pod koberec a WADA navíc umožnila Číně pohřbít i 23 pozitivních testů plavců z roku 2021.“
Ve své plamenné řeči Tygart dodal: „Hora důkazů ukazuje, že systém selhal. WADA posvětila, že Čína může hrát podle svých vlastních pravidel a veřejnost ztrácí důvěru v olympijské hodnoty. Musí se to změnit.“
Čína: Záměrně narušujete klid našeho týmu
Vedení WADA se ostře ohradilo. Dokonce zvažuje právní kroky proti svému americkému protějšku kvůli „pomlouvačným obviněním“.
Ve svém prohlášení WADA uvedla, že po oznámení pozitivních testů byli dotyční čínští sportovci okamžitě dočasně suspendováni do chvíle, než bylo vyšetřování ukončeno s odkazem na kontaminované maso, načež byli opět omilostněni. Nevinu čínských plavců podle činovníků WADA podpořily výsledky vlasových testů a negativní kontrolní vzorky odebrané ve dnech po pozitivním testu.
Kontaminované hamburgery? Plavání řeší další čínskou dopingovou kauzu |
„Někteří jednotlivci (v USA) se pokoušejí získat politické body čistě na základě toho, že dotyční sportovci jsou Číňané,“ řekl BBC šéf oddělení pro styk s médii WADA James Fitzgerald.
Kauza se mezitím opravdu přelila i do geopolitické roviny.
Státem kontrolovaný čínský list Global Times obviňuje západní mocnosti ze „zneužívání dopingových testů k narušení klidu čínského plaveckého týmu“.
Šen I, profesorka na univerzitě ve Fudanu, pro Global Times uvedla: „Neustálé, neúprosné a neetické testování čínského týmu v přípravném období narušilo jeho přípravu. Je to ostuda této olympiády.“
Čchin Chaj-jang, světový rekordman na 200 metrů prsa, si v Paříži postěžoval: „Spal jsem občas jen čtyři hodiny kvůli obrovskému psychologickému tlaku Američanů a jejich pohůnků. Nedostatek odpočinku ovlivnil mé výsledky.“
Tažení proti čínskému týmu odůvodnil na čínské sociální síti Weibo následovně: „Dokazuje to, že Američané i evropské země se cítí ohroženy výkony našeho týmu v posledních letech a bojí se nás. Některé triky mají za cíl narušit náš přípravný rytmus a zničit naši psychickou obranu.“
Čchin figuroval na seznamu plavců, kteří měli v roce 2021 pozitivní test na trimetazidin. Stejně tak Čang Jü-fej, která nyní v Paříži získala bronz na 100 metrů motýlek.
„Obávám se, že ostatní sportovci se na nás nyní dívají zaujatýma očima. Cítím se tak ukřivděná,“ prohlásila.
Vše nicméně nasvědčuje tomu, že čínské kauzy z let 2021 a 2022 už nebudou znovu otevřeny.
Mezinárodní olympijský výbor podle informací New York Times dokonce údajně pohrozil Spojeným státům odebráním zimních her v Salt Lake City 2034, pokud USADA neustoupí od svého „nezávislého vyšetřování“ čínských pozitivních dopingových testů.