Odpůrci startu dvou zmíněných boxerek tvrdí, že olympijský výbor nechrání ženský sport.
Že ohrožuje zdraví sportovkyň a že by proti ženám zvlášť v boxu neměly nastupovat osoby s mužskými tělesnými rysy.
A skutečně platí, že souboj muže s ženou v jakémkoliv bojovém sportu po světě najdete většinou jen na těch nejostudnějších akcích.
Případ Alžířanky s Tchajwankou nicméně tak jednoduchý není. Prostorem se sice šíří, že jde o transsportovkyně, tedy že dřív bývaly muži, jenže pro to neexistují důkazy. Ostatně Chalífová už startovala na posledních hrách v Tokiu.
Situace se zkomplikovala loni na šampionátu v Indii, kde měla Mezinárodní boxerská asociace (IBA) ze série testů i z DNA zjistit, že ani jedna z boxerek neprojde testem testosteronu a genderu.
Rus Umar Kremlev, prezident IBA, tvrdil, že se v těle obou sportovkyň našly chromozomy XY typické pro muže, a chlubil se: „Odhalili jsme ty, kteří se snažili oklamat své kolegy a předstírali, že jsou ženy.“
Chalífová se bránila, odkazovala na hyperandrogenismus, tedy stav, kdy ženské tělo produkuje příliš mužských hormonů. „Tvrdí, že nesmím zápasit se ženami. Ale já jsem sama sebe nestvořila, takhle mě stvořil bůh!“
IBA její obhajobu nevyslyšela, jenže pak taky kvůli napojení na Rusko a korupčním skandálům přišla o právo pořádat boxerský turnaj na olympijských hrách.
XY FemaleChromozomy nejsou jedinou věcí, podle které se určuje biologické pohlaví. Svou roli hraje i hladina hormonů a pohlavní žlázy (gonády). Pokud se žena narodí s chromozomy XY, stále může být biologicky považována za ženu, medicína u takových případů používá označení XY Female. |
Zodpovědnost přešla pod Mezinárodní olympijský výbor (MOV), který určil, že obě sportovkyně mají právo na olympijském turnaji startovat, protože splňují potřebná kritéria. „Ve svém sportu to jsou ženy a my je za ženy považujeme,“ prohlásil mluvčí MOV.
Proti tomu se ale ve velkém postavilo mnoho osobností. „Je to šokující. Co se to děje?“ napsal bývalý úspěšný irský boxer Barry McGuigan.
Americká plavkyně Nancy Hogsheadová a trojnásobná olympijská vítězka z her v roce 1984 přidala: „Genderová ideologie zabíjí ženy. Připomínám, že muži, ať už se identifikují jakkoli, mají o 162 procent silnější úder než ženy.“
Právě osobní zkušenost s Chalífovou sdílela Mexičanka Brianda Tamarová: „V ringu mi její údery hodně ubližovaly. Nic takového jsem za třináct let nezažila, ani při tréninku s muži. Díky bohu, že jsem se dostala ven zdravá.“
Po sociálních sítích teď létá video, které její slova podporuje. Chalífová v ringu skutečně vypadá živější, silnější, nebezpečnější.
Legendární tenistka Martina Navrátilová považuje účast obou boxerek na olympiádě za směšnou: „Sice mají ženský pas, ale rozhodně ne tělo. Kdy Mezinárodní olympijský výbor konečně začne chránit ženský sport?“
Spisovatelka Rowlingová, která se do podobných debat ráda zapojuje, zašla ještě dál: „Co potřebujete, aby skončilo tohle šílenství? Boxerku s život ohrožujícím zraněním? Mrtvou?“
Zatím se ale nezdá, že by mělo dojít k nějaké změně.
A tak Alžířanka Chalífová nejspíš nastoupí ve své velterové váze proti Italce Cariniové a v pátek na ni naváže Tchajwanka Yu-Ting v pérové váze proti Turdibekové z Uzbekistánu.
Podívejte se, jak vypadá Chalífová v ringu: