Zápas se vyvíjel jasně pro Lin Jü-tching, která zvítězila 5:0 na body a zajistila si postup do semifinále. O účast v boji o zlato se ve středu střetne s Yildiz Kahramanovou z Turecka.
Stanevová krátce po skončení čtvrtfinálového duelu protnula prsty do X, čímž chtěla dát najevo, že má v těle chromozomy XX charakteristické pro ženské pohlaví.
Bulharský svaz posléze na sociálních sítích potvrdil, že se skutečně jednalo o gesto vyjadřující postoj ke kontroverzím, které provází boxerské soutěže pod pěti kruhy v Paříži.
Stanevová přímo před zraky protivnice z Tchaj-wanu pomocí zkřížených prstů říkala: „Mám chromozomy XX, já jsem žena.“
Lin Jü-tching se k celé záležitosti odmítla vyjádřit.
„Raději chci poděkovat veřejnosti z Tchaj-wanu za to, že za mnou stojí a podporuje mě. Přišlo mi hodně povzbuzujících zpráv, ale nemohla jsem si je všechny přečíst a odpovědět, protože jsem si vypnula sociální sítě,“ uvedla po úspěšném čtvrtfinále.
Jsou oběťmi agrese, brání kontroverzní boxerky MOV. Sport přerostl do politiky |
Mezinárodní boxerská asociace (IBA) ji a Chalífovou minulý rok vyřadila z ženské kategorie kvůli tomu, že neprošly testosteronovými a genderovými testy.
Mezinárodní olympijský výbor (MOV) jejich start v Paříži naopak posvětil. A způsobil tím velké rozhořčení.
„Tvrdí, že nesmím zápasit se ženami. Ale já jsem sama sebe nestvořila, takhle mě stvořil bůh!“ bránila se Alžířanka, kterou v kategorii do 66 kilogramů rovněž čeká semifinále.
V prvním kole strávila v ringu jen šestačtyřicet vteřin, načež Angela Cariniová z Itálie zápas vzdala. „Vzdala jsem to po vyspělém rozhodnutí. Nešlo pokračovat, nikdy jsem necítila takovou bolest,“ vysvětlovala posléze.
Chalífová se najednou stala středem pozornosti. „Zákeřné útoky na Imán, její osobnost a důstojnost jsou hluboce neférové a silně je odsuzujeme,“ stálo v prohlášení alžírského olympijského výboru.
IBA reagovala tím, že chce pouze zajistit férovost soutěží a dbát na zdraví sportovců: „Diskvalifikace obou je založena na dvou důvěryhodných testech ve dvou nezávislých laboratořích.“
KOMENTÁŘ: Semenyaová jako varování MOV nestačila. A boxerkám jde o zdraví |
Výsledky testů ale nikdy nebyly zveřejněny. IBA navíc kvůli korupčním skandálům přišla o právo podílet se na pořádání olympijského turnaje, se současným děním tedy nic nezmůže.
Mezitím se celou kauzou začali zabývat i politici. Na stranu Chalífové se postavil alžírský ministr mládeže a sportu Abderrahmane Hammad, proti jejímu startu se naopak vyslovila italská premiérka Giorgia Meloniová.
A prezidentský kandidát ve Spojených státech amerických Donald Trump prohlásil: „Zařídím, aby muži zůstali mimo ženský sport!“