Jednatřicetiletý Juška nechtěně zopakoval olympijské představení Tomáše Staňka. I český koulař se skvěle předvedl v kvalifikaci, ze které stejně jako Juška postupoval do finále ze druhého místa, v bojích o medaile pak za nejlepšími ale výrazně zaostal. A oba atleti tak Paříž opustí nespokojení.
Zatímco v kvalifikaci se Juška blýskl skokem 8,15 metrů, ve finále byl k osmimetrové hranici daleko.
11. den OHPodrobná reportáž |
Prvním pokusem dobře založil na 7,78 metrů, soupeři ale začali závod mnohem úspěšnějšími skoky, a tak když se Juška druhým pokusem nezlepšil, bylo jeho další působení ve finále vážně ohroženo.
Před třetím pokusem, po kterém se dvanáct finalistů redukuje na nejlepších osm, figuroval až na posledním místě, a na osmou příčku by potřeboval překonat 7,96 metrů. Kvalifikačním skokem by se posunul na páté místo.
Jenže tentokrát český dálkař tak daleko nedoskočil. Zlepšil se o pouhých pět centimetrů, což stačilo pouze na posun na konečné desáté místo.
Zlato obhájil šampion z Tokia Miltiadis Tentoglou. Řecký dálkař hned druhým skokem zapsal 8,48 metrů, což už žádný z jeho soupeřů nedokázal atakovat. Nejblíže byl Jamajčan Wayne Pinnock s pokusem dlouhým 8,36 metrů. Bronz získal teprve devatenáctiletý Ital Mattia Furlani výkonem 8,34 metrů.
Do finále s přehledem
Olympijská představení Vadlejcha mají vzestupnou tendenci. Při své premiéře v Londýně skončil jako jedenadvacetiletý debutant hluboko v kvalifikaci, v Riu si polepšil do finále, ve kterém vybojoval osmé místo. V Tokiu oslavil stříbro, když nestačil pouze na indické překvapení Níradže Čopru.
První krok v Paříži udělal pohodlně.
V kvalifikační skupině A rozhodčí vyvolali jeho jméno až v samém závěru startovního pole. Favorit ale nezklamal. Povedeným hodem v poklidu překonal limit 84 metrů a mohl se usmívat do kamery. „Mně přijde, že pořád ještě spím. Samozřejmě je to ideální scénář,“ řekl český reprezentant pro Českou televizi.
Na Stade de France házet umí, jednou už tu i překonal osobní rekord. Ve čtvrtečním večerním finále dostane další šanci. Stejně tak se zadařilo i jeho obvyklému konkurentovi Němci Julianu Weberovi. Ten hodil, uklonil se a šel do šatny s výkonem bezmála 88 metrů.
Ve skupině A se před Vadlejcha dostal ještě stříbrný Keňan z Ria Julius Yego (85,97). Kvalitní oštěpařské představení podtrhli ve druhé části kvalifikace Brazilec Luiz Mauricio da Silva (85,91), Pákistánec Aršad Nadeem (85,97), dvojnásobný mistr svět Granaďan Anderson Peters (88,63) a hlavně indický obhájce Čopra, který předvedl 89,34 metru, nejdelší pokus kvalifikace.
Manuel v semifinále
Tři české čtvrtkařky zabojovaly v opravách. Do semifinále postoupila paradoxně ta s nejhorším časem z rozběhů.
Čtvrtá žena mistrovství Evropy v Římě Lurdes Gloria Manuel se poučila z rozběhu, ve kterém přepálila start, a tentokrát začala volněji.
Na druhé dvoustovce zabrala a protáhla se na třetí místo v čase 50,81, bezmála o sekundu rychlejším než při olympijské premiéře. Do semifinále se dostala pouze vítězka, další dvě běžkyně měly šanci na čas.
V následujících dvou bězích čas Manuel žádná z druhých závodnic nepřekonala a Češka si tak při premiéře pod pěti kruhy zaběhne semifinále. „Jsem nesmírně šťastná, nemám slov. Konečně se mi zase podařilo běžet, tak jak umím,“ zářila před kamerou.
Další dvě Češky se s Paříží loučí. Tereze Petržilkové nepomohlo ani sezonní maximum 51,46, Lada Vondrová se oproti prvnímu představení zhoršila a v opravě zapsala 52,15.
Na tokijské semifinále nenaváže Vít Müller. V opravě se zlepšil o půl sekundy a s Paříží se loučí výkonem 48,96. „Běželo se mi o poznání hůř. Všechno jsem dal do rozběhu,“ popisoval závodník s osobním maximem 48,41.
Pár metrů od fenoména. Müller: Trénovat jako Warholm? Nelze, je jinde |
Stejně jako v rozbězích dvoustovky skončili čeští sprinteři na posledních místech i v opravách. Eduard Kubelík, Ondřej Macík a Tomáš Němejc se v semifinále nepředstaví. Dílčí úspěch zaznamenal Němejc, který jako jediný z Čechů na olympiádě zaznamenal čas pod 21 sekund. V posledním opravném běhu, ve kterém zvládl skvěle první stovku, zapsal 20,84.
Není lepší zvolnit? Vypouštět olympiádu je strašné, říká Mäki o bláznivé novince |
Sasínek Mäki se držela na konci balíku závodnic v třetím rozběhu patnáctistovky, spoléhala na finiš.
V posledním kole se jí skutečně podařilo překonat několik soupeřek, nicméně závod dokončila až na sedmém místě, prvním nepostupovém do semifinále. Naděje na zopakování tokijské finálové účasti ale stále žije. Neúspěšné mílařky se představí v úterních opravách.
Kanadský kladivářský double
Senzačně bez medaile na patnáctistovce skončil obhájce zlata z Tokia Jakob Ingebrigtsen. Nor se hned po startu ujal diktování tempa, v cílové rovince na něj ale nejprve zprava zaútočil Brit Josh Kerr a záhy zleva Američan Cole Hocker.
Ingebrigtsen nedokázal náporu soupeřů vzdorovat a postupně se propadal. Pro zlato si v novém olympijském rekordu doběhl Hocker, bronz ještě Norovi sebral další Američan Yared Nuguse.
Ve finále steeplařek na tři kilometry porazila obhájkyni z Tokia Peruth Chemutaiovou v posledních desítkách metrů bahrajnská běžkyně Winfred Yaviová. Odskočená od zbytku startovního pole si pro bronz doběhla Keňanka Faith Cherotichová.
Kladivářský double pro Kanadu zařídila Camryn Rogersová. Po triumfu Ethana Katzberga mezi muži triumfovala jeho krajanka v ženském finále, a navázala tak na svůj titul mistryně světa z Budapešti. Pátým pokusem v hodnotě 76,97 metru si zajistila vedení před Američankou Nnekou Annette Echikunwokeovou a Číňankou Zhao Jie.
Vrcholem šestého dne atletického programu bylo finále ženské dvoustovky, do kterého se dostala čerstvá šampionka stovky Julien Alfredová i obhájkyně bronzu z Tokia Gabrielle Thomasová. A právě Američanka potvrdila roli největší favoritky.
Po pomalejším startu se ve druhé stovce propracovala na čelo a cílem proběhla s jasným náskokem na Alfredovou, která zařídila druhou medaili pro Svatou Lucii. Od třetího do šestého místa se seřadily sprinterky v rozmezí čtyř setin sekundy, bronzově z tohoto souboje vyšla Američanka Brittany Brownová.
XXXIII. letní olympijské hry v PařížiAtletika, výsledky šestého dne Finále: Muži: Ženy: Rozběhy a kvalifikace: Muži Ženy |