Zvýší se olympijská šance Prahy?

12 2007
Heerenveen - Šéf Mezinárodní olympijského výboru Jacques Rogge si myslí, že olympijské hry by se v budoucnu neměly konat v místech, kde už jednou byly. Při návštěvě rychlobruslařského mistrovství světa v Heerenveenu vyslovil myšlenku, že při volbě hostitele her by měli dostat přednost noví uchazeči.

Pokud se belgickému sportovnímu diplomatovi podaří o správnosti této myšlenky přesvědčit hlasující členy MOV, bude to znamenat výrazné zvýšení olympijských šancí Prahy. Z dosud známých konkurentů v boji o uspořádání her v roce 2016 a 2020 by totiž odpadli tak silní soupeři jako Berlín, Řím, Tokio nebo Los Angeles.

"Hostitel her na hrách vydělá, především v tom, že si hodně vylepší infrastrukturu. To bychom měli mít při rozhodování na paměti," citovala Roggeho německá agentura SID a dodala, že tím poklesly šance Berlína i Mnichova, který se po letní olympiádě v roce 1972 chtěl ucházet o zimní hry.

Předseda MOV dále řekl, že volbu pořadatele zimních her stále víc ovlivňují změny klimatu a že při letošním výběru hostitele olympiády v roce 2014 bude třeba vzít v úvahu dopady globálního oteplování.

"Hlavně sjezdové lyžování má v této sezoně s počasím velké problémy. Ani umělý sníh není řešením," řekl Rogge. MOV bude pořadatele vybírat 4. července v Guatemale z trojice, kterou tvoří Salcburk, Soči a jihokorejský Pchjongčchang.

Rogge v Heerenveenu také uklidnil cyklisty, že zařazení jejich sportu do olympijského programu není ani po vlně dopingových skandálů ohroženo.

"Mezinárodní cyklistická unie je v boji s dopingem dál než jiné federace. Jako první zavedla kontrolu krevního dopingu a ročně prověří na 12.500 cyklistů," řekl předseda MOV.

Autor:

Další z rubriky

Károlyi má cenu Mezinárodního olympijského výboru, gratuloval mu i Gott

Ombudsman Českého olympijského výboru Alexander Károlyi převzal ocenění...

Ombudsman Českého olympijského výboru (ČOV) Alexander Károlyi dnes převzal cenu Mezinárodního...

Spolupráce ČOV a Škody končí. České olympioniky bude podporovat Toyota

Olympijské kruhy

Český olympijský výbor bude mít od roku 2019 nového generálního partnera. Škodu Auto, se kterou ČOV...

Přerazte jí nohu tyčí! Čtvrt století od skandálu „Kráska a zvíře na ledě“

PAMÁTNÁ FOTOGRAFIE. Tonya Hardingová (vlevo) a Nancy Kerriganová a jejich...

Dle mnohých šlo o největší skandál olympijské historie. Jak se zbavit konkurentky? Objednat si na...

Najdete na iDNES.cz