Největší naděje pro Peking
Univerzálka Ester Ledecká už v této zimě triumfovala ve Světovém poháru jak na lyžích, tak na snowboardu. V prosinci ovládla lyžařský super-G ve Val d´Isere a následně snowboardový paralelní obří slalom v Cortině. Na stupních vítězů stála i po druhém místě ve sjezdu lyžařek v Crans Montaně. Průběžně je v pořadí SP ve sjezdu i super-G čtvrtá.
Snowboardistka Eva Samková má letos co do počtu závodů řádně osekanou pohárovou sezonu snowboardkrosu, z úvodních dvou závodů v italské Chiese však vytěžila v lednu nejprve třetí a pak dokonce první místo.
Rychlobruslařka Martina Sáblíková kralovala v Heerenveenu na ME rychlobruslařek ve čtyřboji závodu na 5 000 metrů a vybojovala vícebojařský bronz. Ve Světovém poháru dojela dvakrát čtvrtá na tříkilometrové trati.
Biatlonistka Markéta Davidová byla v pohárových závodech už osmkrát v sezoně v Top 10, nejlépe skončila čtvrtá a dvakrát pátá.
Skeletonistka Anna Fernstädtová vybojovala na SP v Königsee druhou příčku, ale většinou se umisťovala okolo 8. místa.
Běžkyně na lyžích Kateřina Razýmová ukázala vzestup formy šestou příčkou v závěrečné etapě Tour de Ski (bez Norek) a nejnověji 9. místem ve volné desítce ve Falunu (s Norkami).
Hokejový tým bude mít za rok s profesionály z NHL úplně jinou sestavu než na letošních turnajích, minimálně na postup do čtvrtfinále by však dosáhnout měl. Ve skupině narazí na hrách na Rusko, Švýcarsko a postupujícího z kvalifikace.
Dvojbob Dominika Dvořáka skončil i díky absencím některých posádek v covidové sezoně celkově třetí ve Světovém poháru, ale reálně se pohybuje mezi 5. až 10. místem žebříčku.
A ti další
Hokejistky jsou ve světovém žebříčku sedmé, což jim sice nezaručilo přímý postup na hry, ale v kvalifikační skupině v Příbrami by se přes Maďarky a Norky měly do Pekingu dostat.
Slalomářka Martina Dubovská potěšila 10. a 12. místem v úvodních dvou slalomech SP v Levi, bodovala i ve všech dalších závodech v této disciplíně a průběžně je navzdory potížím se zády třináctá.
Skiokrosařka Nikol Kučerová na sebe v lednu upozornila 9. místem v netradičním skikrosovém sprintu v Idre Fjällu, v klasickém závodě dojela čtrnáctá.
Rychlobruslařka Nikola Zdráhalová se předvedla 6. místem na 1 500 metrů v rámci ME ve čtyřboji. V úvodním Světovém poháru na této trati skončila šestnáctá, na 3 000 metrů třináctá. Pak ji zbrzdilo zranění.
Rok do zimních her 2022: Čína má hotovo, covidovou hrozbu nepřipouští |
Biatlonistovi Michalu Krčmářovi patřila ve Světovém poháru pozice ve druhé světové desítce, než jej ze závodů vyhnal covid. Zaujal skvělým úsekem v mužské štafetě v Hochfilzenu, kde vytáhl Čechy na 5. místo. Také ženská štafeta úspěšně atakovala první šestku.
Ženský tým curlerek je nyní 11. na světovém žebříčku a o jedno z deseti postupových míst na hry může zabojovat na letošním mistrovství světa nebo na následující olympijské kvalifikaci.
Běžec na lyžích Michal Novák mile překvapil 15. místem v závodě na 15 kilometrů s hromadným startem ve Falunu, do druhé desítky se tlačí i ve sprintech.
Krasobruslař Michal Březina obsadil v roce 2019 na mistrovství světa krasobruslařů 8. místo, jenže pak mu kvůli covidu zrušili loňské MS i letošní ME, v obvyklé podobě se v této zimě neuskutečnil ani seriál Grand Prix. Dočká se dalšího velkého závodu aspoň v březnu na světovém šampionátu ve Stockholmu?
V útlumu
Skokani. Roman Koudelka, dlouhá léta jednička týmu, musel s kolenem na operaci. Ti další jsou rádi za každý bod. Viktoru Poláškovi patří v pořadí SP 64. místo a Čestmíru Kožíškovi 67. pozice.
Sdruženáři. Také ti mají předaleko k nejlepším. V žebříčku Světového poháru je 34. Tomáš Portyk a 40. Jan Vytrval.
Muži-sjezdaři. Marně sní o pohárových bodech a postupech do druhých kol v technických disciplínách.
Sáňkaři. Na mistrovství světa byl 30. Michal Lejsek, v pohárovém pořadí figuruje na 21. místě dvojice Vejdělek, Pěkný.
Už v Pekingu nebudou
Mnohé osobnosti z her v Pchjongčchangu 2018 mezitím opustily scénu.
Biatlonistka Veronika Vítková, bronzová žena ze sprintu na hrách v Koreji, bojovala ve dvou poolympijských sezonách s únavovým syndromem, načež loni v dubnu ukončila kariéru vrcholové sportovkyně a raději se věnuje mateřským radostem a strastem.
Rychlobruslařka Karolína Erbanová, v Koreji bronzová na 500 metrů, řešila bezprostředně po hrách rozpad svého klubu v Nizozemsku, odešla trénovat do Polska, ale v létě 2018 s odkazem na neshody s reprezentačním koučem Novákem dala v pouhých 25 letech kariéře sbohem.
Také běžec na lyžích Martin Jakš, který v Pchjongčchangu dojel osmý na padesátce a devátý ve skiatlonu, vzápětí v 31 letech ukončil kariéru. Pak už jen koketoval s občasnými starty v dálkových bězích.
Krasobruslařská dvojice Anna Dušková, Martin Bidař, juniorští mistři světa 2016, se po zdařilém debutu na hrách a po 11. místě z mistrovství světa 2018 rozpadla. Příčinou byly názorové rozpory ohledně další přípravy. Dušková později kvůli zdravotním potížím ukončila kariéru, Bidař se snaží závodit s Ruskou Žukovou, ale zatím jen vzpomíná na někdejší výkony.