Doporučujeme

Pekingský olympijský stadion „Ptačí hnízdo“ bude v roce 2022 po 14 letech znovu...

Pekingský olympijský stadion „Ptačí hnízdo“ bude v roce 2022 po 14 letech znovu dějištěm zahájení olympijských her. Tentokrát zimních. | foto: Profimedia.cz

PŘEHLEDNĚ: Stadiony z letních her i novinky. Kde se koná zimní olympiáda v Pekingu?

  • 2
Stadiony, které fanoušci znají z letních her v roce 2008. Ale i nové areály, jež kromě moderních technologií nabízejí i unikátní vzhled. Taková jsou sportoviště zimních olympijských her v Pekingu 2022. Podívejte se na výběr některých z nich.

Peking je prvním městem, které po letních olympijských hrách hostí i ty zimní. To s sebou pochopitelně přináší i výhody: místo stavby nových stadionů mohli pořadatelé využít stávající.

Je to i případ Národního stadionu, který stejně jako před 14 lety bude hostit zahajovací a závěrečný ceremoniál.

Stadionu se podle unikátního designu přezdívá Ptačí hnízdo a do jeho ochozů se vejde 80 tisíc diváků. Na letních hrách se v něm odehrávaly i  atletické soutěže a fotbalové finále.

Národní stadion:

Dalším využitým sportovištěm z předchozích her je Národní plavecké centrum. Zvuky šplouchání vody však tentokrát nahradí rány kamenů, bude se v něm totiž hrát curling.

Hala prošla v roce 2019 částečnou rekonstrukcí, která umožnila její přeměnu na zimní využití. Změny doznal i její neoficiální název, z Kostky vody ji pořadatelé překřtili na Kostku ledu.

Národní plavecké centrum:

Podobnou přestavbou si prošel i Národní vnitřní stadion, který před čtrnácti lety hostil gymnastiku či házenou a nyní se v něm budou odehrávat hokejová klání.

Stadion má oficiálně kapacitu 18 tisíc diváků a podle tvaru se mu přezdívá Vějíř. Dalším hokejovým dějištěm je Sportovní centrum Wukesong, které na letních hrách hostilo basketbal.

Sportovní centrum Wukesong:

Velká pozornost českých fanoušků bude upřena do Národní rychlobruslařské haly, kde Martina Sáblíková vyrazí do boje o čtvrtou zlatou olympijskou medaili.

Jedná se o jedinou halu v pekingské části olympijského dějiště, kterou organizátoři vybudovali zcela nově. Práce na ní začaly v roce 2017 a slavnostního otevření se dočkala v roce 2021.

Její kapacita je 6800 diváků, během her by ji však pořadatelé měli navýšit na 12 tisíc, což z ní dělá největší rychlobruslařskou halu v Asii. Podle unikátní střechy se jí přezdívá Ledová vločka.

Národní rychlobruslařská hala:

Kromě Pekingu se hry odehrají i v dalších částech Číny. V městském obvodu Š’-ťing-šan vznikl areál pro lyžařský i snowboardový Big Air. A klasické lyžování, biatlon a snowboarding budou mít své závody v horské oblasti Čang-ťia-kchou.

Ta leží asi 160 kilometrů severozápadně od Pekingu, a proto čínská vláda vybudovala rychlodráhu, díky níž se doba přepravy zkrátila na zhruba 50 minut.

V Čang-ťia-kchou největší pozornost poutá skokanský můstek, který by měl svým tvarem připomínat žu-i, čínský zakřivený talisman.

Vize skokanského můstku:

Sjezdaři, bobisté, sáňkaři a skeletonisté naleznou útočiště v oblasti Jen-čching asi 90 kilometrů na sever od centra Pekingu.

Lyžaři musejí počítat s umělým sněhem, jelikož kvůli menšímu počtu srážek je v Číně přírodního málo.

„Vím, že ten kopec bude strmý, bude zima a sníh bude agresivní,“ říká Martina Dubovská. „Nevím, proč je tak agresivní, možná proto, že je tam strašně suchý vzduch.“

Oblast Jen-čching:

V Jen-čchingu vznikla i nová bobová a sáňkařská dráha i jedna ze tří nových olympijských vesnic.

„Dráha je vážně impozantní, zajímavá,“ říkal o ní Dominik Dvořák, který měl příležitost si ji vyzkoušet. „Největší zajímavostí je, že je celá zakrytá, takže nehrozí, že by na ni sněžilo nebo pršelo. Areál je taky obrovský, přitom to nepůsobí nijak extra velkolepě, krásně to zapadá do okolní přírody. Z dráhy jsme koukali i na vesnici, která taky vypadá nádherně.“


Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.