Zlaté medaile představují československé a české olympijské šampiony

PODEPSÁNO. Autogramiáda knihy Zlaté medaile. Zúčastnili se olympijští šampioni Aleš Valenta, Dana Zátopková, Kateřina Neumanová, František Kučera, Robert Změlík a Martin Doktor (zleva). | foto:  Michal Šula, MAFRA

22 2013
Čtyřiapadesát příběhů, jež od Paříže v roce 1924 až do loňského Londýna stály za československými a českými zlatými olympijskými triumfy, najdete v nové knize Zlaté medaile. Autoři oficiální publikace Českého olympijského výboru přiblížili okamžiky dřiny, slávy, ale mnohdy i utrpení sportovců, kteří od začátku novodobých her v roce 1896 proslavili svou vlast.

"Je prima, že něco takového vyšlo, protože se obávám, že naše veřejnost nemá představu, kolik zlatých medailí už naši sportovci přivezli. Nikomu to nevyčítám, protože žijeme ve spěchu, ale sleduji, jak ty četné úspěchy zapadají prachem času. Čas od času je třeba to oprášit a vavříny připomenout. Vždyť sport už nám přinesl spoustu slávy a taky propagace ve světě, národ by na vítěze i úspěšné průkopníky sportu neměl zapomenout," uvedla na úterním křtu Dana Zátopková, olympijská vítězka v hodu oštěpem z Helsinek v roce 1952.

Čeští a českoslovenští sportovci dosud vybojovali celkem sedmdesát nejcennějších kovů, s čímž koresponduje i výše uvedený počet 54, neboť někteří sportovci jich získali víc.

"Je to taková inventura hrdinů, kteří si zaslouží uznání. Tímto našim olympijským vítězům splácíme jistý dluh, podobná publikace tady dosud chyběla," pravil za autorský tým Josef Dovalil, bývalý místopředseda Českého olympijského výboru a duchovní otec dílka.

Součástí křtu byla autogramiáda, kromě Dany Zátopkové se početnému davu zájemců trpělivě podepisovali desetibojař Robert Změlík (vítěz z Barcelony 1992), kanoista Martin Doktor (dvě zlata z Atlanty 1996), hokejista František Kučera (Nagano 1998), akrobatický lyžař Aleš Valenta (Salt Lake City 2002) a běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová (Turín 2006).

"Jsem ráda, že se mohu se čtenáři znovu podělit o ten zlatý finiš. Na posledních dvacet metrů a na první chvíle za cílem, kdy za mnou přiběhla Lucinka, se nedá zapomenout," vrátila se Neumannová ke zlatému závodu na 30 kilometrů.

Také Robert Změlík neskrýval spokojenost. "Kolikrát jsem na besedách dostal otázku, kolik máme olympijských vítězů. Jenže já to nevěděl! Teď se to konečně naučím," usmál se.

Autor:

Nejčtenější

Jižní a Severní Korea chtějí mít společné týmy i v Tokiu

Týmy Severní a Jižní Kereje nastoupili při slavnostním zahájení zimních...

Jižní a Severní Korea uvažují o tom, že i na olympijských hrách 2020 v Tokiu vytvoří v některých...

Malé Nagano. Češi slaví zlato na Evropském olympijském festivalu mládeže

ZLATO J NAŠE. Český tým na Evropském zimním olympijském festivalu mládeže v...

Na led padaly helmy a hokejky. Siréna, která oznamovala konec zápasu, přitom zazněla až vzápětí. A...

Další z rubriky

Další doping vzpěračů na OH v Londýně. Pozitivní byl i zlatý Torochtij

VÍTĚZNÝ POKUS. Vzpěrač Alexej Torochtij získal na OH v Londýně zlatou medaili v

I další vlna zpětných analýz vzorků z olympijských her v Londýně v roce 2012 přinesla pozitivní...

Jižní a Severní Korea chtějí mít společné týmy i v Tokiu

Týmy Severní a Jižní Kereje nastoupili při slavnostním zahájení zimních...

Jižní a Severní Korea uvažují o tom, že i na olympijských hrách 2020 v Tokiu vytvoří v některých...

Přerazte jí nohu tyčí! Čtvrt století od skandálu „Kráska a zvíře na ledě“

PAMÁTNÁ FOTOGRAFIE. Tonya Hardingová (vlevo) a Nancy Kerriganová a jejich...

Dle mnohých šlo o největší skandál olympijské historie. Jak se zbavit konkurentky? Objednat si na...

Najdete na iDNES.cz