Zimní hry ve Vancouveru slibují návrat ke kořenům a zástupy diváků

Martina Sáblíková je českou nadějí pro olympijské hry ve Vancouveru. | foto: www.sport-invest.cz

31 2009
Olympijský oheň už putuje Kanadou, od Eskymáků a polárních stanic do milionových měst. Dvanáctého února se rozhoří nad Vancouverem. Začnou XXI. zimní olympijské hry. A mají být výjimečné. Jako Lillehammer 1994.

Protože zimní olympiáda se znovu vrací do kolébky. Tak jako Norové uspořádali báječné hry v zemi, kde se zrodily lyže, chystá se teď olympiáda v krajině, která dala světu hokej.

"Ve Vancouveru zažijeme návrat ke kořenům," věří František Dvořák, šéf české mise. Po japonské improvizaci v Naganu, po "opancéřovaném" Salt Lake City a po turínských hrách bez vášně dospěla olympiáda do míst, kde si jí váží. A až tým vedený Sidney Crosbym vyhraje hokejový turnaj, jak celá Kanada pevně věří, vypukne tu celonárodní euforie.

O půlnoci u televize

Tři miliardy diváků mají hry ve světě sledovat u televizních obrazovek.
Češi k nim budou usedat v noci a ráno často nevyspalí odcházet do práce. Vždyť Martina Sáblíková jede své závody těsně před půlnocí středoevropského "zimního" času, stejně tak Šárka Záhrobská či Lukáš Bauer. Krasobruslař Tomáš Verner bruslí o medaili v pět ráno a hokejisté nastoupí k prvnímu duelu se Slováky v šest.

Až 90 sportovců může čítat česká výprava, to by byl nový historický rekord. Poprvé bude na vítěze čekat prémie 1,5 milionu korun, o půl milionu více než v minulosti.

Ale bude nějaký? A kolik medailí Češi získají? Realisté hovoří o dvou cenných kovech, nezkrotní optimisté jich zmiňují sedm. Tutovkou se zdá být Martina Sáblíková, na trati 5 000 metrů nevyhrála za poslední tři roky jen jednou. Lyžaři Bauer, Záhrobská, Kraus či Sudová, krasobruslař Verner a hokejisté – to jsou další trumfy.

Ač se hovoří o krizi hokeje v Česku, Jaromír Jágr říká: "Tenhle tým může olympiádu i vyhrát." Šest medailí ze Sarajeva 1984 je dosud rekordem Čechů či Čechoslováků ze zimních her. Naposledy v Turíně 2006 byly čtyři. "Když stejnou bilanci zopakujeme, budu navýsost spokojený," říká František Dvořák.

V srdci velkoměsta

Ne, nebudou to hry na pomezí lidské soudnosti, nepůjde o přehlídku gigantismu jako v Pekingu. Rozpočet 2,3 miliardy dolarů je rozumný, spíš nižší. Řada sportovišť vznikla modernizací starších objektů. Včetně místa, kde vše začne.

BC Place. To bude kanadský unikát. Poprvé v historii se rozhoří oheň her pod střechou. V obří kryté hale BC Place, která vyrostla před 23 lety pro potřeby Světové výstavy a slavnostně ji otevřeli princ Charles s princeznou Dianou. Sloužila pak americkému fotbalu, veletrhům, různým show, ještě na jaře se v ní konala místní "matějská pouť".

Teď přivítá kolos pro 60 tisíc diváků olympiádu – i její oheň. K malé radosti bezpečnostních úředníků. Jako by nestačilo, že už předloni se přetížená nafukovací střecha zřítila.

Hned vedle v GM Centru, kde hrají Vancouver Canucks, se usídlí hokejisté, naproti přes zátoku je olympijská vesnice. Centrum her přímo v srdci velkoměsta, ani to historie nepamatuje.

Zato většina lyžařů to bude mít odtud na svá sportoviště ve středisku Whistler pěkně daleko – 120 kilometrů, navíc po silnici a mostech, kterým hrozí kolony. Olympijský kraj totiž bude nacpaný k prasknutí.

Vyprodaný bude i curling

Slovenský hokejista Pavol Demitra marně shání ubytování pro své kamarády. "Už dva roky jsou všechny hotely na dobu her plné. Bude to úžasná olympiáda," ujišťuje.

Ve druhé fázi prodeje vstupenek zaznamenal oficiální server Organizačního výboru 1 300 kliknutí za sekundu a posledních tisíc lístků na finále hokejistů zmizelo během několika minut.

Cena vstupenek přitom byla v přepočtu mezi 6 000 a 13 500 korunami.
Stejně velký zájem byl o zbylé vstupenky na zahajovací ceremoniál, na soutěže rychlobruslení a krasobruslení, ale i na curling.

Tohle Čech jen těžko chápe: loni, když Calgary hostilo národní mistrovství v curlingu, sedělo ve vyprodané hale Saddledome šestnáct tisíc diváků. Chcete snad další důkazy, že Kanaďané zimní sporty milují? Symbolických má být pět barev, z nichž je sestaveno logo her i panáček Ilanaaq, zdejší průvodce poutníků.

Zelená znamená les. Světle modrá Pacifik. Tmavě modrá hory. Žlutá slunce. A červená Kanadu.

Zlatá mezi nimi chybí. Zlatou si chtějí odvézt sportovci.

Martina Sáblíková tu už jednu dostala. V březnu při mistrovství světa v olympijské hale. Teď touží po další. Nebo po dvou? Ale takhle vám to neřekne.

"Když budu mít jakoukoliv medaili, budu ten nejšťastnější člověk na světě," poví skromně. "Kdybych byla zase čtvrtá jako v Turíně, asi bych to nerozdejchala."

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Jižní a Severní Korea chtějí mít společné týmy i v Tokiu

Týmy Severní a Jižní Kereje nastoupili při slavnostním zahájení zimních...

Jižní a Severní Korea uvažují o tom, že i na olympijských hrách 2020 v Tokiu vytvoří v některých...

Dvě země, jedny hry? Korea sní o olympijském smíru

Společný korejský tým na zahájení Asijských her v jihokorejském Pusanu v roce...

Malý je ten, kdo má malý cíl: na konci týdne se má zrodit spojená olympijská kandidatura Jižní a...

Breakdance na olympijských hrách? Premiéru může mít v Paříži 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 bude hostit Paříž

Breakdance by mohl mít olympijskou premiéru v roce 2024 na hrách v Paříži. Organizátoři chtějí v...

Najdete na iDNES.cz