Železného kritérium pro volby: sportovci

1 2005
Praha - Oštěpař Jan Železný se příští týden opět promění v diplomata. Jako člen Mezinárodního olympijského výboru bude jedním z volitelů dějiště olympijských her v roce 2012. "Mým základním kritériem je, aby na prvním místě byli sportovci," říká před soubojem pětice: Paříž, Londýn, Madrid, Moskva, New York.

"Favoriti jsou známí, ale k tomu se z pochopitelných důvodů vyjadřovat nebudu," nepouští se do spekulací trojnásobný olympijský vítěz.

Je si vědom, že rozhodnutí 117. zasedání MOV v Singapuru ovlivní případnou olympijskou kandidaturu Prahy, která se chce ucházet o hry v roce 2016 resp. 2020. "Přímo zapojený do přípravných prací na kandidaturu zatím zapojený nejsem, ale chci pomoct," říká Železný.

Potvrzením jeho slov je fakt, že v Singapuru bude světového rekordmana doprovázet Jiří Kejval, člen výkonného výboru Českého olympijského výboru a jeden ze příznivců pražské kandidatury.

"Já bych se k reálnosti a opodstatněnosti her v Praze zatím nerad vyjadřoval. Uvidíme, jaké budou konkrétní plány. Ale jisté je, že pokud se Praha rozhodne kandidovat, nebudu proti," říká Jan Železný.

Železný: Bude to vyrovnané

V Singapuru jej nečeká žádné překvapení. Rozhodovací proces o dějišti olympijských her už jednou zažil - v roce 2001 na zasedání v Moskvě byl členem pléna volitelů her v roce 2008.

Peking tehdy s převahou zdolal soupeře. Letošní volba v Singapuru bude jiná. "Může se opakovat situace z roku 1993, kdy Sydney porazilo Peking rozdílem pouhých dvou hlasů. Myslím, že letos bude odstup mezi nejlepšími dvěma menší než deset hlasů," předvídá průběh volby prezident MOV Jacques Rogge.

"Jisté je, že v posledním období jsou to nejsilnější kandidáti," doplňuje český oštěpař, jenž byl loni v průběhu Her v Aténách opětovně zvolen do Komise sportovců MOV a je také členem Komise sportu pro všechny.

Do role favoritů jsou před volbou v Singapuru pasovány dvě evropské metropole - Paříž a Londýn. "Hodně bude záležet na závěrečné prezentaci, na tom, jaké osobnosti jednotliví kandidáti nabídnou. Očekávám, že to bude vyrovnané," předpokládá Železný.

Stejně jako zbylí členové Mezinárodního olympijského výboru dostal od hodnotící komise analýzu všech pěti projektů. Navíc v uplynulých měsících absolvoval kvůli olympijské volbě řadu setkání. Všechny prý byly mimořádně korektní.

"Nikdo neuváděl na konkurenty nic negativního," tvrdí. Seznam schůzek ještě prázdný nemá - přímo v Singapuru se třeba v úterý potká s britským premiérem Tonym Blairem, který hájí kandidaturu Londýna.

Rozhodovací argument světového rekordmana v hodu oštěpem je však jasný. "Aby na prvním místě byli sportovci a jejich potřeby - závody, trénink, doprava, celková starostlivost. Bude to moje osobní volba."

O změnách oštěpař rozhodnutý není

Celá rozhodovací procedura proběhne v úvodní den 117. zasedání Mezinárodního olympijského výboru, 6. července a vítězné město by mělo být známo mezi 19.30 a 20.00 místního času (tzn. 13.30 a 14.00 SELČ).

Dva dny poté se navíc rozhodne, jestli v programu her dojde ke změnám. Jediný český zástupce v MOV zatím není rozhodnutý, jestli bude hlasovat pro změny v programu. Uvědomuje si, jak důležité je zařazení tzv. "malých sportů" do programu pod pěti kruhy. "Je to ekonomická otázka, jak se z relativně malého sportu může stát úspěšný," připomíná.

Všichni členové MOV dostali detailní přehled jednotlivých sportovních odvětví, týkající se třeba celosvětového rozšíření a zájmu televizních společností. "Z navrhovaných nových kandidátů je například ragby světově sledované stejně jako golf," říká Železný. 

"Každý sport má své důvody na setrvání v programu a ty prosazuje. Osobně jsem se ještě nerozhodl, budu reagovat podle momentální situace a aktuálních informací," dodal Jan Železný. 

Program olympijského týdne v Singapuru

3. července zasedání exekutivy MOV
4. července zasedání exekutivy MOV
přednesení zpráv organizátorů ZOH 2006, OH 2008, ZOH 2010
5. července setkání členů MOV s prezidentem Singapúru
slavnostní zahájení 117. zasedání MOV
6. července 1. den 117. zasedání MOV 
prezentace kandidátů na OH 2012, volba a vyhlášení výsledků
7. července závěrečná zpráva OH 2004 v Aténách
8. července diskuse o olympijském programu a hlasování
zprávy organizátorů ZOH 2006, OH 2008, ZOH 2010
9. července závěr

Nejčtenější

Další z rubriky

Další doping vzpěračů na OH v Londýně. Pozitivní byl i zlatý Torochtij

VÍTĚZNÝ POKUS. Vzpěrač Alexej Torochtij získal na OH v Londýně zlatou medaili v

I další vlna zpětných analýz vzorků z olympijských her v Londýně v roce 2012 přinesla pozitivní...

Boj o přežití olympiád. Jak přestát krizi při výběru hostitelů her

VYHRÁT A TEČKA. Ruský ministr sportu Vitalij Mutko sleduje lyžařské závody na...

Thomas Bach, prezident Mezinárodního olympijského výboru, otevře 24. června v Lausanne obálku a...

Dvě země, jedny hry? Korea sní o olympijském smíru

Společný korejský tým na zahájení Asijských her v jihokorejském Pusanu v roce...

Malý je ten, kdo má malý cíl: na konci týdne se má zrodit spojená olympijská kandidatura Jižní a...

ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí
ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí

Začátek nového života přináší do rodiny spoustu radosti, ale i starostí. Doprovází ho obavy o zdraví, změna režimu a zařizování nezbytné výbavičky pro miminko. Pomoc přichází z nejrůznějších stran. Od rodiny, přátel. Víte ale, že Česká průmyslová zdravotní pojišťovna nabízí maminkám až 3 000 Kč?

Najdete na iDNES.cz