Olympijské hry v Soči začaly. Oheň zažehly legendy Treťjak a Rodninová

Výprava sportovců České republiky v čele s lyžařkou Šárkou Strachovou přichází na slavnostní zahajovací ceremoniál zimních olympijských her v Soči. (7. února 2014) | foto:  Michal Růžička, MAFRA

7 2014
Soči (Od našeho zpravodaje) - Plamen doběhl až na špičku gigantického pylonu, nad Soči vyprskl mohutný ohňostroj a XXII. zimní olympijské hry oficiálně začaly. Posvátný oheň zažehly společnou rukou legendy dvou nejmilovanějších ruských sportů: hokejový brankář Vladislav Treťjak a krasobruslařka Irina Rodninová.

Už úvodní ruská abeceda, předčítaná mladou dívkou, navodila včera v Soči téma zahájení her. Ke každému písmenu připojila slavné jméno či počin z historie země. Od Kateřiny II. přes Dostojevského, od periodické tabulky až k lunochodu.

On-line reportáž

Slavnostní zahájení jsme sledovali on-line

Připlula ruská trojka, odstartovala plastickou pouť ruskou historií a na stadion Fišt se začal snášet umělý sníh. A pak že se během her sníh u ledových hal na pobřeží Černého moře neobjeví...

Ano, v této zemi se přece říkávalo: Tam, kde zítra znamená už včera.

Největší překvapení přišlo na samý závěr. Nebylo jím, kdo zapálil oheň, ale kde! Trojnásobní olympijští vítězové  Irina Rodninová a Vladislav Treťjak vyběhli s pochodněmi ze stadionu a zažehli jej na pylonu uprostřed Olympijského parku.

Ruská tenistka Maria Šarapovová vbíhá s hořící pochodní na olympijský stadion v...
Olympijský oheň v Soči zažehly společnou rukou legendy dvou nejoblíbenějších...
Nad ruským Soči se rozhořel olympijský oheň. (7. února 2014)

OLYMPIJSKÝ OHEŇ. Na stadion Fišt, kde se tísnilo 40 tisíc diváků, vběhla s pochodní tenistka Maria Šarapovová. Olympijskou štafetu nakonec završily ruské legendy Irina Rodninová a Vladislav Treťjak.

Předtím při oslnivé olympijské show se Rusové ohlíželi zpět na své zlaté časy, dobývali moře v éře Petra Velikého, tančili na obřím bálu Kateřiny II. i s kozáckými bojovníky, pochodovali s námořníky, tleskali baletkám v moderním hávu Labutího jezera. Ale zároveň oslavovali pionýry a budovatelsky pěli "Pusť vsjegdá búdět sólnce."

Slavnostní ohňostroj při zahájení rozzářil noční oblohu nad Soči:

Světe, dívej se, takové je Rusko, stále plné velikánů.

Pod čtyřmi kruhy

Slavnostní zahajovací ceremoniál zimních olympijských her v Soči. (7. února...

Ačkoliv Rusové údajně investovali do slavnostního zahájení kolem miliardy českých korun, podobně jako pořadatelé ve Vancouveru 2010 se ani oni nevyvarovali viditelného kiksu.  

Jedna z obrovských vloček, které se měly ve vzduchu spojit do svítících olympijských kruhů, nechtěla "roztát". Úvod ceremoniálu se tak odehrál pouze pod čtyřmi kruhy.

Olympijskou vlajku přinášeli též Valentina Těreškovová, první žena v kosmu, či hokejová legenda Vjačeslav Fetisov. Orchestr na stadionu dirigoval slavný dirigent Valerij Gergijev, přítel a stoupenec Vladimira Putina. Prezident tradiční formulkou zahájil hry - a nakonec přece jen oheň nezapálil.

Světe dívej se, takové je dnešní, Putinovo Rusko.

To moderní, jež chce být na hrách v Soči i triumfující a dát zapomenout na debakl z her ve Vancouveru 2010, které sportovní velmoc zakončila s (pro ni) potupnými třemi zlatými medailemi.

"Nas nědogoňjat, nas nědogoňjat!" Ruský hit skupiny Tatu přiváděl při defilé národů na plochu výpravu sportovců Ruska, zatímco světýlka v rukách diváků proměnila tribuny v obří ruskou vlajku. Nástup rekordních 88 zemí právě dospěl do svého závěru.

Nás nedohoní? Ale nahánět se sportovci začnou už dnes. Páteční večer byl určen pro okázalou slavnost na uvítanou.

Čechy k ní přivedla usmívající se sjezdařka Šárka Strachová, za ní kráčeli především zástupci ledových sportů a funkcionáři.

Fotogalerie

"Byl to emotivní zážitek. I při čekání v útrobách stadionu jsme se tolik nasmáli," vyprávěla Strachová, zatímco hokejista Tomáš Kaberle si liboval: "Seděli jsme potom na středu tribuny, v páté řadě odspodu. Všechno jsme měli z první ruky. Jako na střídačce."

Dmitrij Černyšenko, předseda organizátorů her, všem přednesl svůj místy patetický projev v ruském duchu a holedbal se: "Náš sen se mnohým zdál neskutečný, ale dnes se tento sen stává realitou."

Také však řekl: "Vítejte. Předáváme vám naše hry." Nejsou totiž jen ruské. Jsou celého světa.

Slavnostní ceremoniál sledovali i Češi v Olympijském parku na Letné:

Autor:

Nejčtenější

Pořadatelé OH 2020 se vedle vedra chystají i na tajfun a liják

Piktogramy, které budou provázet olympijskými hrami v Tokiu 2020.

Pořadatelé olympijských her 2020, které odstartují za rok a týden v Tokiu, se připravují nejen na...

Další z rubriky

Italská kandidatura na ZOH má větší podporu obyvatel než švédská

Pouze startovat pod pěti kruhy některým nestačí, tato snowboardistka závodí...

Společná kandidatura Milána a Cortiny d'Ampezzo na pořadatelství zimních olympijských her v roce...

Dva góly za pár minut a penalty. Bronz má Vysočina po senzačním závěru

DÍKY ZA PODPORU. Fotbalistky z Vysočiny se zdraví s fanoušky po vítězství v...

Seběhly se, chytily se za ruce a sklouzly se po trávníku směrem k hlasitým fanouškům. S rodiči,...

Trojí síla středočeských florbalistek: sestry táhly tým ke zlatu

FLORBALOVÁ TROJČATA. Útočnice Adéla (vlevo), brankářka Hana (uprostřed) a...

Potřebují Středočešky podržet klíčovým zákrokem? Míček lapí Kuchařová. Je nutné rychle rozehrát z...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz