Z programu her zmizí baseball a softbal

8 2005
Singapur - Mezinárodní olympijský výbor na zasedání v Singapuru vyřadil z programu her baseball a softbal, při rozhodování nezískaly požadovanou nadpoloviční většinu hlasů. Změny začnou platit od roku 2012 a v Londýně se bude soutěžit jen v šestadvaceti sportech. Žádný z pětice kandidátů nebyl do programu zařazen.

Ucházely se o to ragby, golf, squash, karate a inline bruslení. Squash a karate získaly v prvním kole nejvíc hlasů, ale ve druhém předepsané podmínky také nesplnily. Pro squash hlasovalo 39 a pro karate 38 členů MOV, proti bylo v obou případech 63 delegátů.

"Jestliže uvažujete o změně, musíte si být jisti, že je to změna k lepšímu," řekl šéf výboru Jacques Rogge. Členové MOV hlasovali o každém sportu zvlášť, výsledky však byly oznámeny až po skončení celého aktu.

Výkonný výbor MOV již dříve rozhodl, že na přání sportovních federací nezveřejní, kolik který sport dostal hlasů.

Vypadnutí = finanční propad

Zástupce vedení českého softbalu a
baseballu zklamalo rozhodnutí členů Mezinárodního olympijského výboru o vyřazení jejich sportu z programu her v roce 2012.

Především předseda softbalového svazu Gabriel Waage se nyní obává výrazného negativního ekonomického dopadu.

"Vypadnutí ze skupiny olympijských sportů znamená, že se příspěvky budou minimalizovat a může to znamenat minimálně třetinový propad," řekl ČTK Waage. Softbalisté ročně disponují rozpočtem okolo deseti milionů korun.

"Budeme se s tím muset nějak popasovat," doplnil Waage a doufal,
že rozvoj a zájem o softbal tento fakt příliš neovlivní.

Čísla se nedozvědí ani samotní členové, výsledky budou odeslány v zapečetěné obálce notáři v Lausanne, kde je sídlo MOV.

Z tajného hlasování tak vzešla jen jediná jistota - softbal a baseball nezískaly nadpoloviční většinu. Je to poprvé od roku 1936, kdy MOV odhlasoval vyškrtnutí nějakého sportu z programu. Poslední obětí inovace bylo pólo na koních.

Oba vyřazené sporty se do programu her dostaly poměrně pozdě. Baseball pro muže v roce 1992, příbuzný softbal pro ženy o čtyři roky později. Jejich pozice byla v poslední době hodně nejistá.

Baseball a softbal přitom na hrách v Londýně nebudou nahrazeni jinýmy sporty. Žádný z pěti kandidátů totiž nezískal nadpoloviční většinu, potřebnou pro účast v Londýně 2012. Pro trvalé zařazení do programu pod pěti kruhy přitom byla zapotřebí nadpoloviční většina hlasů.

Baseballu uškodila absence profesionálů

Nezařazení = ztracená šance

Slovem zklamání označili čeští zástupci squashe, rugby či golfu nezvolení jejich sportu do programu olympijských her od roku 2012.

Squash měl blízko ke své premiéře pod pěti kruhy. Dostal z adeptů nejvíce hlasů. "Byla to jedinečná šance," řekl ČTK nejlepší český hráč Jan Koukal. "V Anglii bych byl v devětadvaceti na vrcholu squashových let," řekl vicemistr Evropy.

Zklamán byl také předseda České ragbyové unie Eduard Krützner. "Očekávali jsme, že přijati budeme. Jen málo sportů má takové zázemí, členskou základnu, dynamiku rozvoje a divácký zájem, ale ani to nestačilo. Vůbec to nechápu, jsou tam sporty, které tam rozhodně patří méně než ragby," tvrdil Krützner.

Vedení světového ragby dělalo pro přijetí svého sportu prý hodně. "Mnoho členů MOV bylo nedávno na turnaji ragby o sedmi hráčích v Hongkongu a všichni byli nadšeni. Proto jsme byli
optimisté, ale rozhodla zřejmě špatně nastavená pravidla, kdy musela být podpora dvoutřetinová," řekl Krützner.

Ve skrytu duše s přijetím počítali golfisté. "Podle všech statistik je to třetí nejrozšířenější sport ve světe a dostat se na olympiádu by pro nás znamenalo strašně moc," řekl prezident České golfové federace Milan Veselý.

V České republice neměl golf na růžích ustláno nikdy. "Kdybychom se na OH dostali, tak by se pohled na náš sport
změnil," dodal Veselý.

Baseball nedokázal zajistit na hrách účast nejlepších profesionálů z americké ligy, softbal nezískal celosvětovou oblibu.

Absenci elitních baseballistů považuje za hlavní důvod vyřazení svého sportu z olympijského programu i prezident Mezinárodní baseballové federace Aldo Notari.

"Problém baseballu je, že na olympiádu nejezdí nejlepší hráči. Ale budeme v Pekingu a je nutné pracovat na budoucnosti pro rok 2016," řekl italský funkcionář.

Jeho kolega z čela softbalové federace Američan Don Porter neskrýval velké roztrpčení. "Mysleli jsme si, že máme velkou podporu. Členové MOV nám tvrdili, že ji dostaneme, ale zjevně se tak nestalo," komentoval výsledek hlasování.

Jacques Rogge už před třemi lety navrhl vyřadit softbal i baseball z programu, ale tehdy neuspěl a o návrhu se vůbec nehlasovalo. Třetím ohroženým sportem byl tehdy moderní pětiboj, ale ten dnes svou olympijskou budoucnost uhájil.

Podle Portera je vyřazení dvou sportů s kořeny v USA a setrvání moderního pětiboje důkazem převahy Evropy v MOV. "Evropa má v MOV velkou hlasovací sílu. Funkcionáři z moderního pětiboje pracovali tvrdě a udělali to nejlepší, aby v programu zůstali," poznamenal.

Rogge se po dnešním hlasování snažil zklamané zástupce obou sportů utěšit prohlášením, že vyřazení nemusí být navždy. Po hrách v Pekingu v roce 2008, na nichž baseball i softbal ještě nebudou chybět, bude MOV znovu hlasovat o všech sportech pro rok 2016.

Autoři: ,

Nejčtenější

Další z rubriky

Proč není zájem o hry? Na západě se nevěří institucím, míní šéf MOV Bach

Prezident Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach během zasedání v...

Předseda Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach věří, že malý zájem o pořadatelství...

Jižní a Severní Korea chtějí mít společné týmy i v Tokiu

Týmy Severní a Jižní Kereje nastoupili při slavnostním zahájení zimních...

Jižní a Severní Korea uvažují o tom, že i na olympijských hrách 2020 v Tokiu vytvoří v některých...

Ruský olympijský výbor pokračuje v soudním sporu s dopujícím bobistou

Ruský čtyřbob ve složení Alexander Zubkov, Alexey Negodajlo, Dmitry Truněnkov a...

Ruský olympijský výbor se odvolal proti rozhodnutí moskevského soudu, který odmítl uznat...

Najdete na iDNES.cz