Vzorky ze ZOH 2002 se možná budou testovat

29 2003
Londýn, Curych - Dopingový skandál s nově zjistitelným anabolickým steroidem tetrahydrogestrinonem (THG) by mohl zpětně ovlivnit i výsledky zimních olympijských her 2002 v Salt Lake City. Šéf lékařské komise Mezinárodního olympijského výboru Patrick Schamasch ve středu uvedl, že s kolegy zjišťuje, zda je možné dřívější vzorky sportovců znovu otestovat.

Právníci studují, nakolik by opětovné testování bylo v souladu s pravidly MOV.

Všechny odebrané vzorky prý existují, jsou zmraženy v laboratoři Research Park v Utahu a mohou být převezeny do Los Angeles, kde novou metodu na zjištění THG nedávno odhalili. "Vzorky existují. Musíme však zvážit všechny možné právní důsledky," prohlásil Schamasch.

Pokud právníci neshledají žádné rozpory s pravidly a zákony, předá Schamasch projekt opětovného testování vzorků šéfovi MOV. "A Jacques Rogge rozhodne, zda-li tak učiníme," vysvětlil Schamasch.

Rovněž požádal vědce o názor, zda je možné testování nyní zmražených vzorků starých devatenáct měsíců považovat za objektivní. "Chceme si být jisti, že vzorky budou dost kvalitní pro nové testování," hlásil Schamasch. "Je to velmi citlivá záležitost a nijak jednoduchý proces. Dají se testovat vzorky několik měsíců zpátky, ale dva roky je skutečně hodně," pravil lékař.

Podle šéfa americké olympijské dopingové laboratoře Dona Catlina existují až tři stovky zmražených vzorků z olympiády v Salt Lake City. 

Mezinárodní atletická federace IAAF otestuje všechny vzorky z letošního mistrovství světa, ke stejnému kroku se odhodlala i mezinárodní plavecká federace FINA. "Máme dokonce vzorky z olympijských her v roce 1984 z Los Angeles," prohlásil Catlin a významně se otázal: "Máme je také otestovat na THG?"

Fotbalová federace FIFA testovat nebude
Mezinárodní fotbalová federace FIFA nebude starší vzorky moči odebrané při dopingových kontrolách testovat na přítomnost anabolického steroidu tetrahydrogestrinonu (THG).

Vedení světového fotbalu to vysvětlilo právními důvody a navíc připomnělo, že ve fotbale se vzorky ničí již po třiceti dnech. "V regulích FIFA není žádná zásada pro opakované testování. Neexistuje ani právní procedura, která by podobný krok zdůvodnila, takže z právního hlediska není možné, aby se jednou testované vzorky analyzovaly znovu," uvedl mluvčí FIFA Andreas Herren.

THG je anabolický steroid, který až donedávna nemohl být při dopingových kontrolách odhalen. Po jeho objevení se zatím rozhodly pro nové testování starších vzorků atletická federace IAAF i plavecká asociace FINA.

Autoři: ,

Nejčtenější

Další z rubriky

USA se rozhodly vyslat do boje o zimní hry v roce 2030 Salt Lake City

Olympijské kruhy v jihokorejském Kangnungu.

Salt Lake City by se mělo ucházet o pořádání zimních olympijských her v roce 2030. Olympijský výbor...

Šéf MOV Bach podpořil italskou kandidaturu na zimní olympiádu 2026

Prezident Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach během zasedání v...

Společná kandidatura Milána a Cortiny d'Ampezzo na pořádání zimních olympijských her 2026 může...

Ruský olympijský výbor pokračuje v soudním sporu s dopujícím bobistou

Ruský čtyřbob ve složení Alexander Zubkov, Alexey Negodajlo, Dmitry Truněnkov a...

Ruský olympijský výbor se odvolal proti rozhodnutí moskevského soudu, který odmítl uznat...

Najdete na iDNES.cz