Výzva pro příští roky: Praha olympijská

Olympijský stadion Letňany - Návrh olympijského stadionu od studenta ČVUT Jaroslava Malého. | foto: Vizualizace: Jaroslav Malý

25 2005
Praha - Když byla v roce 1970 vyhlášena soutěž na architektonické ztvárnění stadionů pro olympijské hry v roce 1980 v Praze, celý areál se vešel na jedno místo - na Maniny. Dnes městští architekti a politici uvažují o tom, že by sportoviště pro olympiádu v roce 2020, o kterou město usiluje, byla rozeseta téměř po celé Praze.

Některé sporty by se odehrávaly i ve Středočeském kraji nebo až na Lipně.

"Olympijský areál z roku 1970 byl pojat jako průchozí park. V té době tam probíhala stavba metra B a na stavbu terénu u stadionů měl být použit vytěžený materiál z metra," řekl spoluarchitekt vítězného olympijského návrhu z roku 1970 Arnošt Navrátil.

Článek je součástí přílohy MF DNES - Budoucnost Prahy

"S odstupem pětatřiceti let je však jasné, že tento koncept je nereálný, už jen kvůli jinému programu olympiády," dodal architekt.

Hry urychlí rozvoj města

Stejně jako chystaný areál z roku 1970 využíval rozvoje města, chce nyní město obdobným způsobem využít nové olympijské stavby.

"Prvořadým úkolem je optimální rozvoj hlavního města, olympijská myšlenka z něj musí vycházet - nikoli naopak. Nechceme napasovat Prahu na olympiádu, ale využít olympiády k urychlení rozvoje Prahy," řekla ředitelka Útvaru rozvoje města Světlana Kubíková.

Ani dnes město neopustilo myšlenku na olympijské využití území na Maninách, kde má vzniknout velké plavecké centrum.

Kde mohou být jednotlivá olympijská sportoviště

LETŇANY
Ceremoniální stadion, atletika, fotbal, pozemní hokej, házená, vzpírání, badminton, box, zápas, judo, taekwondo, stolní tenis
STRAHOV
Cyklistika (horská kola i dráha), softbal a baseball
LIBEŇ 
Gymnastika, basketbal (finále)
HOLEŠOVICE
Šerm, basketbal (základní část)
MANINY 
Plavecké centrum , lukostřelba
TROJA
Vodní slalom
ŠTVANICE
Tenis
LETNÁ
Fotbal, plážový volejbal
CENTRUM MĚSTA 
Silniční cyklistika, maraton, triatlon
BUBNY/LETŇANY 
Olympijská vesnice

"Potřeba kvalitního sportovního vyžití v lokalitě s perspektivou dynamického rozvoje, navíc ve vazbě na stávající kvalitní obsluhu MHD, není třeba zdůrazňovat," řekla Světlana Kubíková.

Pro olympijské využití má město největší plány s výstavním areálem v Letňanech. "Zdejší ceremoniální stadion, jeho konkrétní umístění v lokalitě a postolympijské využití, musí být předmětem samostatné studie," uvedla Kubíková.

Ceremoniální stadion, který by posloužil atletickým disciplínám, ale i fotbalovým utkáním, mají doplnit i menší haly například pro pozemní hokej, házenou, vzpírání nebo box.

Své pevné místo mají v organizační struktuře v případě, že Praha uspěje s kandidaturou na pořadatelství olympijských her v roce 2020 nebo 2024, například Letná s fotbalem, Troja s vodním slalomem nebo maraton v centru města.

Současný areál na Strahově má projít velkými změnami. Ty však dosud nikdo přesně neurčil. Městští radní dokonce uvažovali o tom, že kvůli olympiádě odejdou studenti ze Strahova. Město by pak pozemky po skončení olympiády prodalo a umožnilo zde lukrativní bytovou výstavbu.

Multifunkční stadiony

"Ve strategii města stále převládá představa, že zde haly nebo stadiony po skončení olympiády trvale zůstanou. Technika však postupuje obrovsky rychle. Za patnáct let bude možné postavit velkou část olympijských zařízení jako provizorium. Stavby se pak rozeberou a odstraní," popsal architekt Navrátil.

Dodal, že ve světě se již nyní klade velký důraz na multifunkčnost stadionů. "Moderní stadion je podobně jako hala zastřešený, střechu má pohyblivou. Například Norman Foster navrhl pro stadion ve Wembley systém, kterým je možné celou hrací plochu snížit a například na fotbalové utkání vysunout z boku nad atletický ovál další řadu sedadel," popsal architekt. Podobné řešení funguje například již pět let v japonské Saitama Super Areně.

Ceny těchto stadionů jsou však mnohem vyšší než v případě stavby klasického stadionu. "Praze plně poslouží jeden multifunkční. Jistě, je to drahé, ale je to stále levnější než například pět klasických stadionů," řekl Navrátil.

Autoři:

Další z rubriky

Proč není zájem o hry? Na západě se nevěří institucím, míní šéf MOV Bach

Prezident Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach během zasedání v...

Předseda Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach věří, že malý zájem o pořadatelství...

Další doping vzpěračů na OH v Londýně. Pozitivní byl i zlatý Torochtij

VÍTĚZNÝ POKUS. Vzpěrač Alexej Torochtij získal na OH v Londýně zlatou medaili v

I další vlna zpětných analýz vzorků z olympijských her v Londýně v roce 2012 přinesla pozitivní...

Výzva pro Ledeckou? Elitní snowboardisté cílí na letní hry

Shaun White na skateboardu na X-Games v roce 2011.

Mezi snowboardisty jako by se začal šířit pozitivní virus ambicí: vyhrávat v jejich vlastním rajonu...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz