Vyřaďte fotbal z her, žádá atlet. Turnaj prý zastíní pravé olympioniky

Brit David Greene jásá po vítězství v závodě na 400 m překážek. | foto: AP

24 2011
Fotbalisté na olympiádu nepatří. Nezaslouží si to. A vlastně jim o účast ani nejde, myslí si britský atlet David Greene. Necelých 250 dnů před startem her v Londýně elitní překážkář vyzývá: Zrušte fotbalový turnaj, nebo jím zastíníte snahu opravdových olympioniků.

Mistr světa na čtyřstovce překážek má za to, že účast fotbalových hvězd na vrcholném sportovním podniku ubírá pozornost tradičním sportům. A proto tvrdí, že fotbal nemá na olympiádě místo.

"Nemyslím si, že by si fotbalový tým měl zasloužit první místo pozornosti," spustil překážkář v rozhovoru pro BBC. "Doufám, že všechna ta velká jména nezastíní ty, kteří čtyři roky trénovali na to, aby se mohli v Londýně představit."

A opřel se i do přístupu fotbalistů. Ti podle něj mají po sezoně čtyři až pět týdnů volna a pak se "jen tak" stanou olympioniky.

"To mi přijde trošku mimo mísu," řekl Greene. "Oni chtějí vyhrát Premier League, Ligu mistrů nebo zlato na mistrovství světa. Oni nevyrůstají s tím, že chtějí být olympijskými vítězi, chtějí být nejlepší fotbalisté. Takže by jejich sport neměl na hrách být."

Mistr světa i Evropy, šampion zemí Britského společenství je jednou z největších nadějí Velké Británie na zlato na domácích hrách. Kdyby očekávání potvrdil, stal by se teprve pátým britským atletem, který získal všechny velké atletické medaile. Před ním to dokázali Linford Christie, Daley Thompson, Jonathan Edwards a Sally Gunnellová.

Navíc se může stát prvním velšským šampionem od dob dálkaře Daviese, který olympijské zlato přivezl z Tokia 1964.

Pětadvacetiletý Greene kritizoval fotbalisty navzdory tomu, že je fanouškem jejich hry a sám kdysi hrál za mládežnický klub Swansea City. Dnes ale mluví tak, že jen shrnul společný názor atletů.

"Většina z nich by souhlasila s tím, co říkám," tvrdil Greene. "Když někdo vybojuje zlato v badmintonu nebo plavání, chce, aby se mluvilo o něm, o jeho tvrdé práci, o tom, jak úspěchu dosáhl. Bohužel v některých novinách se ale bude spíš řešit to, co měl David Beckham k snídani."

Fotbalové týmy pro olympijský turnaj tvoří hráči do 23 let, Mezinárodní olympijský výbor však povoluje, aby do kádru zasáhl tři "přestárlí", například hvězdy mezinárodního fotbalu.

Autor:
Témata: David Beckham

Nejčtenější

Další z rubriky

Ruský curler Krušelnickij dostal za doping na OH čtyřletý distanc

Alexandr Krušelnickij z ruského týmu v curlingovém zápolení smíšených dvojic

Ruský curler Alexandr Krušelnickij dostal za doping na olympijských hrách v Pchjongčchangu čtyřletý...

Károlyi má cenu Mezinárodního olympijského výboru, gratuloval mu i Gott

Ombudsman Českého olympijského výboru Alexander Károlyi převzal ocenění...

Ombudsman Českého olympijského výboru (ČOV) Alexander Károlyi dnes převzal cenu Mezinárodního...

Jágr bude tváří hokejového turnaje ZOH 2022 v Pekingu, prozradil Tvrdík

Jaromír Jágr během tréninku s dětmi na třineckém ledě

Jaromír Jágr bude tváří hokejového turnaje zimních olympijských her v Pekingu v roce 2022. Bude...

ZE ŽIVOTA: Manželský maraton, nebo překážkový běh?
ZE ŽIVOTA: Manželský maraton, nebo překážkový běh?

Jmenuju se Iva a v listopadu jsem nastoupila do redakce eMimina. Rozhodla jsem se vystoupit z anonymity a podělit se s vámi o svůj příběh, tentokrát na téma manželství. Můj deníček není nijak výjimečný, není ani pesimistický, ani vyloženě optimistický. Možná se v některých slovech taky najdete. :)

Najdete na iDNES.cz