Umělci podpořili kandidaturu Prahy

Helena Zeťová na kalendáři České olympijské - HELENA ZEŤOVÁ – NEJKRÁSNĚJŠÍ "Byla jedinou ženou v první sérii fotografovaných, a tak se určitě nikoho ze zúčastněných nedotknu, když napíšu, že je na fotografiích nejkrásnější. O to více obdivu zaslouží, že krásnou zůstala i poté, co jsem ji dva dny trápil zavěšenou sedm metrů nad Vltavou a nutil ji ke složitým akrobatickým kouskům. O tom, že by je mohl zvládnout laik, pochybovali i sami profesionální kaskadéři," říká fotograf Herbert Slavík. | foto: Herbert Slavík

15 2007
Praha - Má to být světová sportovní slavnost. Ale proklatě nákladná. Proto kandidatura Prahy na pořádání olympiády v roce 2016 budí takový rozruch. Nápad je to riskantní, Jan Tříska, Helena Zeťová a další umělci mu však fandí. A tak pózovali Herbertu Slavíkovi ve sportovních kostýmech.
FOTOGALERIE

Tak tenká lanka se používala pro nenápadné jištění kaskadérů při natáčení akčních trháků Matrix nebo Charlieho andlíci. Notnou část dvou letních dnů na nich visela i zpěvačka Helena Zeťová. A to proto, aby mohla na záběru fotografa Herberta Slavíka pro kalendář společnosti Praha olympijská vypadat jako výškařka vznášející se nad Karlovým mostem.

"Vytrpěla si hodně," řekl Slavík. "Sám jsem si nejdřív neuvědomoval, jak je to fyzicky náročné, ale Helena byla jištěna pouze v bocích a opakovaně se musela prohýbat do té správné pozice. Bylo to velmi namáhavé a nebezpečné. Nakonec sklidila aplaus od samotných kaskadérů, kteří nám pomáhali."

Skutečně to není žádný fígl s pozadím ani čarování s počítačovými programy. Pavel Liška cvičil na kruzích zavěšených na vysokozdvižné plošině nad Brnem. Jan Tříska balancoval na zábradlí u Vltavy. Fotograf si pak vystačil jen se standardní lehkou retuší. A s nadšením svých modelů. "Brali to jako otázku národní hrdosti," pravil Slavík.

Jan TřískaLidé ze společnosti Praha olympijská si nejprve vytipovali umělce podle toho, na kterou věkovou skupinu nejvíc působí. Pak zjišťovali, kdo z nich s kandidaturou Česka na pořádání olympiády souhlasí. Načež oslovili Třísku, Václava Vydru, Lišku, Richarda Krajča, Zeťovou a vozíčkáře Jana Potměšila, neboť s organizováním olympiády se pojí i paralympiáda.

"Nemuseli jsme je přesvědčovat ani slibovat horentní částky," tvrdil Karel Tejkal, mluvčí Prahy olympijské. "Neplatili jsme jim honoráře, jen jsme uhradili režijní náklady." Projekt se drží hesla "Všichni jsme v národním týmu". Na zbylých šest listů kalendáře nafotí Slavík špičkové domácí sportovce, kteří na snímcích budou s obyčejnými civilisty.

Kalendář má k podpoře olympijské kandidatury podnítit i obyvatele mimo hlavní město. Proto "gymnasta" Liška vlál nad Brnem, kde léta hrál divadlo. Ostravský patriot Krajčo s oštěpem skákal po střeše strojovny Dolu Hlubina a Vydra jezdil na koni po venkovské krajině.

Řadě snímků sluší humorný nadhled. Asi nejvíc pobaví Liška. Jen se podívejte na výraz v jeho tváři nebo na gymnastické kalhoty, jež si vytáhl málem až ke krku.

"Kouzlo jeho komiky spočívá v tom, že se tváří naprosto vážně," řekl Slavík. "Nechtěl jsem, aby umělci na fotografiích předstírali sportovní dokonalost. Ba naopak, chtěl jsem, aby spíš dávali najevo: I když to neumíme, sportem se bavíme."

Na celé produkci se podle místa focení podílelo asi deset lidí - asistenti, maskér, kaskadéři, rekvizitáři, řidiči plošin...

"Museli jsme zabrat veřejná prostranství, stěhovat techniku i rekvizity," popsal Tejkal.

"Ale zažil jsem už mnohem nákladnější a složitější akce," říká Slavík. "Protože jsme pracovali vždy jen s jednou osobností, nebudili jsme příliš velký rozruch." 

Při vyprávění o všech těch operacích slyšíte chválu na Třískův profesionalismus, pomoc kaskadérů i na odvahu nejištěného Krajča. Ovšem nejvíc poklon patří Zeťové.

Dva dny za chladného počasí pózovala zavěšená na jeřábu, prohnutá jako preclík. "Vskutku hodnotný sportovní výkon!" oceňovali ji očití svědci. "Za něj by si zasloužila nominaci na tu olympiádu."

ŽÁDNÉ POČÍTAČOVÉ TRIKY. "Nejde o žádný fígl s pozadím ani čarování s počítačovými programy. Pavel Liška pózoval na kruzích zavěšených na vysokozdvižné plošině nad Brnem."

ŽÁDNÉ POČÍTAČOVÉ TRIKY. "Nejde o žádný fígl s pozadím ani čarování s počítačovými programy. Pavel Liška pózoval na kruzích zavěšených na vysokozdvižné plošině nad Brnem."

Autor:
  • Nejčtenější

Už zase Srbsko? Jen to ne. Kde basketbalisté zabojují o olympiádu?

Turnaje kvalifikace o účast na olympijských hrách v Tokiu, v níž se představí i čeští basketbalisté, se uskuteční v...

Test olympijského oblečení? Vzal jsem ho i do sauny, usmíval se Synek

Z letních olympijských her už má tři medaile. Za rok v Tokiu bude chtít veslař Ondřej Synek získat čtvrtou – tu...

Olympioniky bude zdobit nápis Česká republika i v japonštině

Grafický prvek v podobě gymnastické figury značící vítězný postoj a nápis Czech Republic na hrudi, pod kterým je jeho...

Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

  • Další z rubriky

Dva góly za pár minut a penalty. Bronz má Vysočina po senzačním závěru

Seběhly se, chytily se za ruce a sklouzly se po trávníku směrem k hlasitým fanouškům. S rodiči, kamarády i s dalšími...

Sportovci ocenili Ledeckou. Získala cenu Gutha-Jarkovského za výkon roku

Cenu Jiřího Gutha-Jarkovského za nejlepší výkon loňského roku podle sportovců získala dvojnásobná olympijská vítězka...

Nové logo OH 2024 v Paříži spojuje medaili, oheň a Marianne

Logo spojující v sobě zlatou medaili, olympijský oheň a tvář Marianne bude provázet olympijské a paralympijské hry v...

Trojí síla středočeských florbalistek: sestry táhly tým ke zlatu

Potřebují Středočešky podržet klíčovým zákrokem? Míček lapí Kuchařová. Je nutné rychle rozehrát z obrany? Šikovné ruce...

INSPIRACE NA VÁNOCE: Vánoční cukroví letos o  něco zdravěji
INSPIRACE NA VÁNOCE: Vánoční cukroví letos o něco zdravěji

Brzy tu máme první adventní neděli, a tak je načase začít sbírat recepty na vánoční cukroví. Z čeho tahle tradice vznikla a jak si letos sváteční dobrůtky připravit o něco zdravěji?

Najdete na iDNES.cz