Úterý 26. září 2023, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 26. září 2023 Andrea

Umělci podpořili kandidaturu Prahy

  13:39
Praha - Má to být světová sportovní slavnost. Ale proklatě nákladná. Proto kandidatura Prahy na pořádání olympiády v roce 2016 budí takový rozruch. Nápad je to riskantní, Jan Tříska, Helena Zeťová a další umělci mu však fandí. A tak pózovali Herbertu Slavíkovi ve sportovních kostýmech.

Helena Zeťová na kalendáři České olympijské - HELENA ZEŤOVÁ – NEJKRÁSNĚJŠÍ "Byla jedinou ženou v první sérii fotografovaných, a tak se určitě nikoho ze zúčastněných nedotknu, když napíšu, že je na fotografiích nejkrásnější. O to více obdivu zaslouží, že krásnou zůstala i poté, co jsem ji dva dny trápil zavěšenou sedm metrů nad Vltavou a nutil ji ke složitým akrobatickým kouskům. O tom, že by je mohl zvládnout laik, pochybovali i sami profesionální kaskadéři," říká fotograf Herbert Slavík. | foto: Herbert Slavík

FOTOGALERIE

Tak tenká lanka se používala pro nenápadné jištění kaskadérů při natáčení akčních trháků Matrix nebo Charlieho andlíci. Notnou část dvou letních dnů na nich visela i zpěvačka Helena Zeťová. A to proto, aby mohla na záběru fotografa Herberta Slavíka pro kalendář společnosti Praha olympijská vypadat jako výškařka vznášející se nad Karlovým mostem.

"Vytrpěla si hodně," řekl Slavík. "Sám jsem si nejdřív neuvědomoval, jak je to fyzicky náročné, ale Helena byla jištěna pouze v bocích a opakovaně se musela prohýbat do té správné pozice. Bylo to velmi namáhavé a nebezpečné. Nakonec sklidila aplaus od samotných kaskadérů, kteří nám pomáhali."

Skutečně to není žádný fígl s pozadím ani čarování s počítačovými programy. Pavel Liška cvičil na kruzích zavěšených na vysokozdvižné plošině nad Brnem. Jan Tříska balancoval na zábradlí u Vltavy. Fotograf si pak vystačil jen se standardní lehkou retuší. A s nadšením svých modelů. "Brali to jako otázku národní hrdosti," pravil Slavík.

Jan TřískaLidé ze společnosti Praha olympijská si nejprve vytipovali umělce podle toho, na kterou věkovou skupinu nejvíc působí. Pak zjišťovali, kdo z nich s kandidaturou Česka na pořádání olympiády souhlasí. Načež oslovili Třísku, Václava Vydru, Lišku, Richarda Krajča, Zeťovou a vozíčkáře Jana Potměšila, neboť s organizováním olympiády se pojí i paralympiáda.

"Nemuseli jsme je přesvědčovat ani slibovat horentní částky," tvrdil Karel Tejkal, mluvčí Prahy olympijské. "Neplatili jsme jim honoráře, jen jsme uhradili režijní náklady." Projekt se drží hesla "Všichni jsme v národním týmu". Na zbylých šest listů kalendáře nafotí Slavík špičkové domácí sportovce, kteří na snímcích budou s obyčejnými civilisty.

Kalendář má k podpoře olympijské kandidatury podnítit i obyvatele mimo hlavní město. Proto "gymnasta" Liška vlál nad Brnem, kde léta hrál divadlo. Ostravský patriot Krajčo s oštěpem skákal po střeše strojovny Dolu Hlubina a Vydra jezdil na koni po venkovské krajině.

Řadě snímků sluší humorný nadhled. Asi nejvíc pobaví Liška. Jen se podívejte na výraz v jeho tváři nebo na gymnastické kalhoty, jež si vytáhl málem až ke krku.

"Kouzlo jeho komiky spočívá v tom, že se tváří naprosto vážně," řekl Slavík. "Nechtěl jsem, aby umělci na fotografiích předstírali sportovní dokonalost. Ba naopak, chtěl jsem, aby spíš dávali najevo: I když to neumíme, sportem se bavíme."

Na celé produkci se podle místa focení podílelo asi deset lidí - asistenti, maskér, kaskadéři, rekvizitáři, řidiči plošin...

"Museli jsme zabrat veřejná prostranství, stěhovat techniku i rekvizity," popsal Tejkal.

"Ale zažil jsem už mnohem nákladnější a složitější akce," říká Slavík. "Protože jsme pracovali vždy jen s jednou osobností, nebudili jsme příliš velký rozruch." 

Při vyprávění o všech těch operacích slyšíte chválu na Třískův profesionalismus, pomoc kaskadérů i na odvahu nejištěného Krajča. Ovšem nejvíc poklon patří Zeťové.

Dva dny za chladného počasí pózovala zavěšená na jeřábu, prohnutá jako preclík. "Vskutku hodnotný sportovní výkon!" oceňovali ji očití svědci. "Za něj by si zasloužila nominaci na tu olympiádu."

ŽÁDNÉ POČÍTAČOVÉ TRIKY. "Nejde o žádný fígl s pozadím ani čarování s počítačovými programy. Pavel Liška pózoval na kruzích zavěšených na vysokozdvižné plošině nad Brnem."

ŽÁDNÉ POČÍTAČOVÉ TRIKY. "Nejde o žádný fígl s pozadím ani čarování s počítačovými programy. Pavel Liška pózoval na kruzích zavěšených na vysokozdvižné plošině nad Brnem."

Autor:

Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.

  • Nejčtenější

Macron je pro start Rusů na hrách. Putin už pokrytecky útočí i na MOV

Do zahájení olympijských her v Paříži zbývá 309 dnů. Budou na nich v červenci 2024 i Rusové? Čas na rozhodnutí se...

Kdo vládne Hradu. Co jsou zač lidé kolem prezidenta a o co spolu válčí

Premium Z Hradu se půl roku po inauguraci Petra Pavla stává mocenské sídlo, v němž hlava státu nemá vždy hlavní slovo....

Prapor Azov vrací úder. S Rusy si srovnává účty za jatka v Mariupolu

Premium Za zprávou o osvobození dvou malých vesnic na východě Ukrajiny se skrývá zajímavý příběh. Osudy obránců Mariupolu,...

Agáta a Soukup: Nečekaný zvrat u soudu. Co se stalo při předání dcery Rozárky?

Premium Rozchod slavné herečky Agáty Hanychové (38) a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa (54) má mnohem složitější pozadí, než...

Desetibojař Stráský získal na univerziádě zlato, běžkyně Malíková bronz

Vilém Stráský vyhrál na světové univerziádě soutěž desetibojařů a postaral se v Čcheng-tu o druhé zlato české výpravy....

Mladí Češi bodují na přehlídce talentů. Mají další dvě zlata a stříbro

Čeští sportovci získali na Evropském olympijském festivalu mládeže (EYOF) v Mariboru další dvě zlaté a jednu stříbrnou...

Veslařka Šantrůčková a po dramatu i basketbalisté ovládli univerziádu

Český vysokoškolský sport slaví na univerziádě zásluhou basketbalistů první týmový titul po 30 letech. V Čcheng-tu dnes...

Pistolář Rampula má zlato z univerziády, Přívratský vystřílel v Číně bronz

Střelci Matěj Rampula a Jiří Přívratský se postarali o první medaile pro českou výpravu na Světové univerziádě v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Já vím své, říká modelka Taťána Kuchařová k třetí svatbě Brzobohatého

Taťána Kuchařová (35) zavzpomínala na své dětství i dospívání v Opočně a popsala své aktuální plány do budoucna....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...