Turci chtějí za své miliony Euro i olympiádu. Vyberte si, brzdí je Rogge

halové MS atletů v Istanbulu | foto: Reuters

11 2012
Turci chřestí miliony napříč sportovním světem. Istanbul pořádá basketbalové Final Four, tenisový Turnaj mistryň, hostil halový šampionát atletů a chystá se na plavecké mistrovství. A za osm let chce fotbalové Euro i olympijské hry. "Miliony nestačí, musíte si vybrat," vzkázal šéf Mezinárodního olympijského výboru Jacques Rogge.

Velká cena Turecka formule 1, mistrovství světa v basketbalu mužů, Evropský olympijský festival mládeže, Zimní univerziáda, Turnaj mistryň - co mají společné? Dějiště: Turecko.

V zemi na březích Bosporské úžiny vládne sportovní byznys a největší turecké město s více než dvanácti miliony obyvateli  živí velký sen: pořádat olympijské hry. Pátou kandidaturu připravuje pro rok 2020. "Jsme jednou z mála zemí, která zvládne nést finanční břemeno olympiády," tvrdí ministr sportu Suat Kilic.

Jenže ambice a plány, které vehementně podporuje vláda v čele s premiérem Recepem Tayyipem Erdoganem, dostaly vážnou trhlinu. Turci jsou totiž jediným kandidátem na pořádání mistrovství Evropy ve fotbale - také pro rok 2020.

Dvě megalomanské sportovní akce v jedné zemi v průběhu dvou měsíců? Finance nejsou problém, vzkazují turečtí pořadatelé. Je ale tato představa reálná?

JEN SE PODÍVEJTE. Petra Kvitová ukazuje fanouškům a fotografům trofej, kterou

JEN SE PODÍVEJTE. Petra Kvitová získala loni titul na Turnaji mistryň v Istanbulu.

Příští týden (15. května) končí uzávěrka seznamu kandidátů pro pořádání Eura 2020. Momentálně je zájemce jediný: Turecko.

Koncem května pak Istanbul podstoupí olympijskou prověrku, výběrová komise MOV bude posuzovat projekty pětice kandidátů: Istanbulu, Baku, Dauhá, Madridu a Tokia. Volba dějiště olympijských her pro rok 2020 se uskuteční příští rok na podzim v Buenos Aires.

"Pokud by Istanbul vyhrál, úctivě bychom organizátory požádali, aby se vzdali pořadatelství Eura," řekl šéf Mezinárodního olympijského výboru Jaqgues Rogge. Podle smlouvy s pořadatelem olympijských her by totiž hostitelské město nemělo v olympijském roce organizovat další sportovní akci mezinárodního významu.  "Každopádně je to otázka pro tureckou vládu, aby se rozhodla," dodal šéf olympismu.

Dosud Turci jednoznačně tvrdili: prvořadé jsou olympijské hry. Jenže v souboji o fotbalový šampionát nemají soupeře. Která možnost zvítězí?

Autor:

Nejčtenější

Jaká korupce? Šéf Japonského olympijského výboru nařčení odmítá

Cukenazu Takeda, první muž Japonského olympijského výboru a vlivný člen...

Žádná korupce, jen běžná procedura. Cukenazu Takeda, první muž Japonského olympijského výboru a...

Další z rubriky

Výzva pro Ledeckou? Elitní snowboardisté cílí na letní hry

Shaun White na skateboardu na X-Games v roce 2011.

Mezi snowboardisty jako by se začal šířit pozitivní virus ambicí: vyhrávat v jejich vlastním rajonu...

Jágr bude tváří hokejového turnaje ZOH 2022 v Pekingu, prozradil Tvrdík

Jaromír Jágr během tréninku s dětmi na třineckém ledě

Jaromír Jágr bude tváří hokejového turnaje zimních olympijských her v Pekingu v roce 2022. Bude...

Další doping vzpěračů na OH v Londýně. Pozitivní byl i zlatý Torochtij

VÍTĚZNÝ POKUS. Vzpěrač Alexej Torochtij získal na OH v Londýně zlatou medaili v

I další vlna zpětných analýz vzorků z olympijských her v Londýně v roce 2012 přinesla pozitivní...

Najdete na iDNES.cz