Rok a půl po Hrách v Soči. Olympijská vesnice je v rozpadu a chátrá

5 2015
Olympijské hry v Soči skončily před rokem a půl a staly se nejdražšími Hrami v historii. Dokonce by spolkly rozpočty všech dosavadních zimních olympiád v dějinách. Částka přesahující 50 miliard amerických dolarů, tedy více než jeden bilion českých korun, však nezabránila v chátrání olympijské vesnice. Ta je už teď v dezolátním stavu.

„Když ty Hry dostali, nic tam nebylo. Ale od té doby udělali neuvěřitelnou práci,“ rozplýval se ještě před startem ruské olympiády Gian-Franco Kasper, prezident mezinárodní lyžařské federace FIS. „Co jsme v západních Alpách vytvořili za sto padesát let, Rusko dokázalo v Soči za pět, šest let.“

A k čemu to bylo, můžeme se ptát po roce a půl?

Olympijská vesnice v Soči je opuštěná, po lidech ani památky. „Vzhledem k tomu, že tady nikdo není, tak se tady sdružuje mládež a rozbíjí věci. Když se na to podívám, je mi to hrozně líto,“ povídá jeden z obyvatel města u Černého moře, Sarkis Kundachčjan.

Přidává se i Galina Golubcová. Ta občas přebývá v jednom z nově postavených bytů, které byly během olympiády k dispozici dobrovolníkům. „V každém druhém bytě chybí sušička na vlasy, ručníky, dokonce i dřezy si lidé odnáší. Přijela jsem v červnu a řekla majitelům bytů, ať zapnou vodu s elektřinou a já se sem přestěhuju. Tohle fungovalo pouze v březnu, pak už ne.“

Soči tak dopadlo podobně jako další megalomanské Hry v Pekingu. Tam se už po roce rozpadaly tribuny, vodní kanál byl vypuštěný, v areálech se válela rezavá železa a plechy. Z Ptačího hnízda ale Číňané udělali obchodní a zábavní centrum a i z dalších sportovišť se snaží něco vytěžit. Z Ruska zatím žádné podobné zprávy nepřichází.

Nejčtenější

Další z rubriky

Károlyi má cenu Mezinárodního olympijského výboru, gratuloval mu i Gott

Ombudsman Českého olympijského výboru Alexander Károlyi převzal ocenění...

Ombudsman Českého olympijského výboru (ČOV) Alexander Károlyi dnes převzal cenu Mezinárodního...

Spolupráce ČOV a Škody končí. České olympioniky bude podporovat Toyota

Olympijské kruhy

Český olympijský výbor bude mít od roku 2019 nového generálního partnera. Škodu Auto, se kterou ČOV...

Proč není zájem o hry? Na západě se nevěří institucím, míní šéf MOV Bach

Prezident Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach během zasedání v...

Předseda Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach věří, že malý zájem o pořadatelství...

Najdete na iDNES.cz