Volejbalové zklamání. Kapitán dřel, zavelel k obratu, zlato ale uniklo

MOMENTKA Z FINÁLE. O zlato ve volejbalovém turnaji se na Olympiádě dětí a mládeže v Brně střetli jihomoravský a středočeský tým. V dramatickém finále nakonec uspěl tým pořádajícího kraje. Navzdory skvělému výkonu Šimona Bambase (v modrém v akci). | foto: Kateřina Kundertová

30 2017
Prudká smeč končí bodem pro Jihomoravský kraj, ruce hráčů letí do vzduchu, volejbalové zlato z Olympiády dětí a mládeže patří jim. Na jedné straně sítě euforie, na druhé zmar. Kapitán středočeského týmu Šimon Bambas padá na palubovku a tvář skrývá v dlaních.

Na nohy mu pomáhají až spoluhráči, i ti z lavičky, kteří za ním jako jeden muž přišli. „Stříbro bereme, ale teď hned po zápase převládá zklamání,“ povzdechl si po středeční prohře 1:2 (-12, 24, -14).

Ještě chvíli po finále jako by bloudil po hřišti, pohled klopil k zemi. Do svlečeného dresu si utíral upocenou tvář a oči, v nichž se občas zaleskly slzy. A ani podpora kamarádů a spoluhráčů ze zklamání nic neubrala. „Dobrý to bylo, hrál jsi dobře,“ slyšel kolem sebe. Ale možná porážka bolela to o víc, jak v zápase dřel.

Právě díky Bambasovi totiž Středočeši zpočátku jednoznačné utkání zdramatizovali a málem i vyhráli. „Jestli jsme měli problémy, tak jenom se soupeřovou osmičkou,“ uznal i kouč vítězů Aleš Broulík. Hráči v modrém čelili ve druhém setu za stavu 22:24 dvěma mečbolům, ale oba odvrátili. Obrat režíroval Bambas, jenž zejména skvěle servíroval: „Musím poděkovat klukům, kteří udrželi druhý blok na síti, a já jsem přidal i nějaký ten přímý bod z podání.“

Finále tak gradovalo až v rozhodující třetí sadě. Volejbalisté ze Středočeského kraje do ní vstoupili lépe a vedli už 10:5. Jenže pak přišla dlouhé série reprezentantů z jižní Moravy a v napínavé koncovce se radovali právě hráči pořadatelského kraje. „Trochu jsme zaspali na příjmu a najednou jsme se nemohli chytit,“ hodnotil Bambas zastřeným hlasem.

Diváky na tribunách zaujal nejen výborným bojovným výkonem a hecováním spoluhráčů, ale i naslouchátkem, které si tu a tam rukou zkontroloval. „Musím mít implantát, jinak bych neslyšel. Ale při sportu mě nijak nelimituje,“ popisoval pokračovatel volejbalového rodu.

Ne, není náhodou, že si vybral tenhle sport. „Hrají ho oba rodiče. Taťka nastupoval chvíli v extralize, mamka zase působí ve druhé ženské lize. Když potřebuju poradit, mám se na koho obrátit,“ poznamenal.

Kam to s takovými geny dotáhne? Velký úspěch si veze teď z Olympiády dětí a mládeže, pod stříbro se podepsal jako kapitán. Byť bezprostředně po finále mu chvíli asi bylo málo.

Nejčtenější

Další z rubriky

Další doping vzpěračů na OH v Londýně. Pozitivní byl i zlatý Torochtij

VÍTĚZNÝ POKUS. Vzpěrač Alexej Torochtij získal na OH v Londýně zlatou medaili v

I další vlna zpětných analýz vzorků z olympijských her v Londýně v roce 2012 přinesla pozitivní...

USA se rozhodly vyslat do boje o zimní hry v roce 2030 Salt Lake City

Olympijské kruhy v jihokorejském Kangnungu.

Salt Lake City by se mělo ucházet o pořádání zimních olympijských her v roce 2030. Olympijský výbor...

Šéf MOV Bach podpořil italskou kandidaturu na zimní olympiádu 2026

Prezident Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach během zasedání v...

Společná kandidatura Milána a Cortiny d'Ampezzo na pořádání zimních olympijských her 2026 může...

Najdete na iDNES.cz