Neděle 16. února 2020, svátek má Ljuba
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Setkat se s Peterou? Nerad se peru, řekl šéf Českého olympijského výboru

Milan Jirásek | foto: ČTK

26 2009
Že by Praha neměla kandidovat na pořádání olympijských hry v roce 2020? To před Milanem Jiráskem, předsedou Českého olympijského výboru, ani neříkejte. Názor, který vyslovil Tomáš Petera, šéf společnosti Praha olympijská, jej dosti rozmrzel. A to přestože měl žertovnou náladu poté, co dostal Olympijský řád.

"Nevím přesně, co pan Petera řekl. Jen jsem se doslechl, že uvedl, že Český olympijský výbor chce kandidaturu řídit za cizí peníze. To je úplný nesmysl. Za tento výrok bych ho skoro inzultoval. Nevím, z čeho to mohl usoudit," uvedl Jirásek. Nemá v úmyslu Peteru kontaktovat, aby si vše vyříkali. "Proč bych měl? Já se nerad peru," dodal Jirásek s úsměvem.

Petera uvedl, že by se Česko nemělo za současné ekonomické situace pokoušet kandidovat na rok 2020, přestože to byl původní záměr. "Jeho názor absolutně není směrodatný. Hlavně teď vůbec není doba, aby se toto řešilo," řekl Jirásek.

O tom, zda by pro Prahu mělo nějaký smysl ucházet se o hry 2020, se zčásti rozhodne na podzim. "První mezník je, jak v říjnu dopadne volba pro letní hry v roce 2016. Pak má cenu dělat nějaké rozhodnutí. Připadá mi, že se tohle objevilo proto, že jsou volby do Evropského parlamentu a někteří lidé nevědí, jak na sebe upozornit. Tak se zase něco nastolí, aby se proti tomu někdo mohl vymezovat."

Jirásek ostatně hovořil o vměšování politiky do olympismu mnohem více. Podle něj totiž například při udílení her 2012 hodně pomohlo Londýnu sympatičtější vystupování Tony Blaira oproti jeho francouzskému protějšku Jacquesu Chirakovi.

"Zaslechl jsem, že se zamezí přístup vrcholným politikům na tato setkání. Teď je tady fenomém Obama. Jestli přijede a jeho kouzlo bude v říjnu ještě působit, právě on rozhodne, kdo dostane olympiádu 2016." Na pořádání her v tomto období je velkým kandidátem Chicago. "My zatím Obamu nemáme," dodal Jirásek.

S omezením přístupu politiků souhlasí, neboť s nimi se výběr pořadatele olympijských her podobá klasickým volbám. "Taky je to prodávání ideí."

Proto už kdysi dal Mezinárodnímu olympijskému výboru návrh, podle nějž by uchazeči museli splnit určité kvalitativní podmínky. A mezi úspěšnými, kteří nejsou ze stejného kontinentu jako předchozí organizátoři, by rozhodl los. "Když se uchazeči prověří, neměly by hrát roli přesvědčovací akce nebo to, kdo má větší plakáty a víc peněz na propagandu."

Jirásek tuto myšlenku zastává, přestože zní skoro utopicky. Volbě Pekingu jako pořadatele loňských her bezpochyby pomohly ekonomické vlivy a ruskému Soči hodně přispěl Vladimír Putin. "Ten hry neměl získat. Ani když byl přítomen hlasování. Volba popřela všechna dosud platná kritéria, podle kterých se olympijské místo vybírá. Jsem proto, aby tam olympiáda byla a rozvíjela se další oblast pro sport, ale měli ještě nejméně jeden cyklus počkat."

Jiráskovi vadí, že Soči dostalo hry, aniž by pořádalo jakékoli závody nebo mělo sportovní areály vhodné pro hry. "Do poslední chvíle nikdo nevěděl, jestli chtějí kandidovat na letní, nebo zimní olympiádu. Podle mého soudu budou mít velké potíže. Mají už jen čtyři a půl roku. I když jsou peníze, můžete se třeba stavět na hlavu, beton nějakou dobu tvrdne. A kde jsou zkušební závody? Podle mě to bylo špatné rozhodnutí."

Reakce Tomáše Petery

"V rozhovoru, kde jsem byl dotazován na budoucnost projektu olympijské kandidatury Prahy, jsem prezentoval svůj osobní názor pramenící z dvouleté zkušenosti z působení v čele OPS Praha olympijská.

Stejně jako během rozhovoru opakuji, že rozhodující slovo v tom, zda Praha bude bojovat o hry v roce 2020, nemám já, ale vedení hlavního města Prahy. Moje názory vynechat jeden cyklus kandidatury – jako to udělala nyní třeba Paříž - byly motivovány cílem uchovat pro budoucnot životaschopnou možnost ucházet se o pořádání letních olympijských her v Praze.

V otázce financování OPS Praha olympijská jsem vycházel ze zkušenosti, že společnost by měl řídit ten, kdo ji financuje, tedy magistrát.

Svými osobními názory, jak zachránit apolitickou Prahu olympijskou, jsem nechtěl samozřejmě nikoho naštvat, včetně Milana Jiráska."

Autor:
  • Nejčtenější

Kvůli dopingu Usťugova přijdou ruští biatlonisté o zlato z her v Soči

Mezinárodní biatlonová unie IBU anulovala kvůli dopingu výsledky ruských reprezentantů Jevgenije Usťugova a Světlany...

LeBron James cílí na další olympiádu. Kdo s ním má být v Dream Teamu?

LeBron James se možná po osmi letech vrátí do olympijského výběru amerických basketbalistů. Hvězda Los Angeles Lakers...

Koronavirus? Olympijské hry v Tokiu budou, ujišťují pořadatelé

Odložení nebo dokonce zrušení olympijských her kvůli epidemii koronaviru? Nic takového prý nehrozí. Tokijští pořadatelé...

Coubertinův rukopis koupil ruský miliardář, věnoval ho muzeu

Rukopis barona Pierra de Coubertina s ideou založení moderních olympijských her míří do olympijského muzea v Lausanne....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Premium

Češi bydlí stále častěji ve sklepech. K extrémním řešením je nutí drahé nájmy

Nedostupné bydlení nutí Čechy ke stále extrémnějším řešením bytové situace. Zejména v největších městech už lidé míří i...

Premium

Sovětská legenda: Fourcadovi pomáhají lékaři. Francouz: Ta žena musí být šílená

Slavná sovětská biatlonistka a běžkyně na lyžích, trojnásobná olympijská vítězka Anfisa Rezcovová, si v rozhovoru pro...

Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

  • Další z rubriky

Peking využije pro ZOH 2022 sportoviště z letní olympiády

Čínská metropole Peking se za dva roky stane prvním městem, které po letních olympijských hrách uspořádá i zimní...

Na hrách si vybírala ze čtyř sportů, teď se chystá na MS v thaiboxu

Před Olympiádou dětí a mládeže to bylo velké dilema. Co si vybrat? Kristýna Neumanová je všestranný talent. Startovat...

Žádné emoce, žádná gesta. Jak barevné praporky rozhodují o osudu karatistů

Na úzkých ochozech v horním patře tělocvičny je plno, dveřmi k lávce stále proudí další diváci, až se ozývají výkřiky:...

Premium

Střepy štěstí pro Čáslavskou. Historky stříbrných gymnastek z Tokia 1964

Na pokoji československých gymnastek na hrách v Tokiu 1964 platila Věra Čáslavská za ranní ptáče. „Byla pořád v...

Najdete na iDNES.cz