Středa 29. ledna 2020, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Setkat se s Peterou? Nerad se peru, řekl šéf Českého olympijského výboru

Milan Jirásek | foto: ČTK

26 2009
Že by Praha neměla kandidovat na pořádání olympijských hry v roce 2020? To před Milanem Jiráskem, předsedou Českého olympijského výboru, ani neříkejte. Názor, který vyslovil Tomáš Petera, šéf společnosti Praha olympijská, jej dosti rozmrzel. A to přestože měl žertovnou náladu poté, co dostal Olympijský řád.

"Nevím přesně, co pan Petera řekl. Jen jsem se doslechl, že uvedl, že Český olympijský výbor chce kandidaturu řídit za cizí peníze. To je úplný nesmysl. Za tento výrok bych ho skoro inzultoval. Nevím, z čeho to mohl usoudit," uvedl Jirásek. Nemá v úmyslu Peteru kontaktovat, aby si vše vyříkali. "Proč bych měl? Já se nerad peru," dodal Jirásek s úsměvem.

Petera uvedl, že by se Česko nemělo za současné ekonomické situace pokoušet kandidovat na rok 2020, přestože to byl původní záměr. "Jeho názor absolutně není směrodatný. Hlavně teď vůbec není doba, aby se toto řešilo," řekl Jirásek.

O tom, zda by pro Prahu mělo nějaký smysl ucházet se o hry 2020, se zčásti rozhodne na podzim. "První mezník je, jak v říjnu dopadne volba pro letní hry v roce 2016. Pak má cenu dělat nějaké rozhodnutí. Připadá mi, že se tohle objevilo proto, že jsou volby do Evropského parlamentu a někteří lidé nevědí, jak na sebe upozornit. Tak se zase něco nastolí, aby se proti tomu někdo mohl vymezovat."

Jirásek ostatně hovořil o vměšování politiky do olympismu mnohem více. Podle něj totiž například při udílení her 2012 hodně pomohlo Londýnu sympatičtější vystupování Tony Blaira oproti jeho francouzskému protějšku Jacquesu Chirakovi.

"Zaslechl jsem, že se zamezí přístup vrcholným politikům na tato setkání. Teď je tady fenomém Obama. Jestli přijede a jeho kouzlo bude v říjnu ještě působit, právě on rozhodne, kdo dostane olympiádu 2016." Na pořádání her v tomto období je velkým kandidátem Chicago. "My zatím Obamu nemáme," dodal Jirásek.

S omezením přístupu politiků souhlasí, neboť s nimi se výběr pořadatele olympijských her podobá klasickým volbám. "Taky je to prodávání ideí."

Proto už kdysi dal Mezinárodnímu olympijskému výboru návrh, podle nějž by uchazeči museli splnit určité kvalitativní podmínky. A mezi úspěšnými, kteří nejsou ze stejného kontinentu jako předchozí organizátoři, by rozhodl los. "Když se uchazeči prověří, neměly by hrát roli přesvědčovací akce nebo to, kdo má větší plakáty a víc peněz na propagandu."

Jirásek tuto myšlenku zastává, přestože zní skoro utopicky. Volbě Pekingu jako pořadatele loňských her bezpochyby pomohly ekonomické vlivy a ruskému Soči hodně přispěl Vladimír Putin. "Ten hry neměl získat. Ani když byl přítomen hlasování. Volba popřela všechna dosud platná kritéria, podle kterých se olympijské místo vybírá. Jsem proto, aby tam olympiáda byla a rozvíjela se další oblast pro sport, ale měli ještě nejméně jeden cyklus počkat."

Jiráskovi vadí, že Soči dostalo hry, aniž by pořádalo jakékoli závody nebo mělo sportovní areály vhodné pro hry. "Do poslední chvíle nikdo nevěděl, jestli chtějí kandidovat na letní, nebo zimní olympiádu. Podle mého soudu budou mít velké potíže. Mají už jen čtyři a půl roku. I když jsou peníze, můžete se třeba stavět na hlavu, beton nějakou dobu tvrdne. A kde jsou zkušební závody? Podle mě to bylo špatné rozhodnutí."

Reakce Tomáše Petery

"V rozhovoru, kde jsem byl dotazován na budoucnost projektu olympijské kandidatury Prahy, jsem prezentoval svůj osobní názor pramenící z dvouleté zkušenosti z působení v čele OPS Praha olympijská.

Stejně jako během rozhovoru opakuji, že rozhodující slovo v tom, zda Praha bude bojovat o hry v roce 2020, nemám já, ale vedení hlavního města Prahy. Moje názory vynechat jeden cyklus kandidatury – jako to udělala nyní třeba Paříž - byly motivovány cílem uchovat pro budoucnot životaschopnou možnost ucházet se o pořádání letních olympijských her v Praze.

V otázce financování OPS Praha olympijská jsem vycházel ze zkušenosti, že společnost by měl řídit ten, kdo ji financuje, tedy magistrát.

Svými osobními názory, jak zachránit apolitickou Prahu olympijskou, jsem nechtěl samozřejmě nikoho naštvat, včetně Milana Jiráska."

Autor:
  • Nejčtenější

Dcera Verešové září na snowboardu. Z mládežnické olympiády už má zlato

Žádné soutěže krásy, žádné přehlídky, žádné focení... Dcera slavné modelky Andrey Verešové válí na snowboardu. A jak!...

Premium

Volá Tokio, kdo chce letět? Plíšková váhá, Kvitová prahne po zlatu

Šest míst pro české tenistky v olympijských soutěžích v japonském hlavním městě. Které by účast v Tokiu braly okamžitě?...

Česká televize získala práva na olympijské hry z Pekingu i Paříže

Česká televize získala práva na další olympijský cyklus. Bude vysílat vedle Eurosportu nejen letošní hry v Tokiu, ale...

Lyžař Švancer vybojoval na olympiádě mládeže v Lausanne zlato v Big Airu

Česká výprava se v závěru zimních olympijských her mládeže dočkala zlaté medaile. Postaral se o to patnáctiletý lyžař...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na Bělehrad! Kvůli koronaviru se kvalifikace basketbalistek překládá

Mezinárodní basketbalová federace FIBA přeložila kvůli novému typu koronaviru olympijský kvalifikační turnaj žen, který...

Premium

Velký test palubních kamer: některé umí i ochránit před nehodou

Porovnali jsme šestnáct oblíbených autokamer podle kvality záznamu, parametrů a funkcí, které nabízí. Cenové rozpětí...

Premium

Léčil jsem lidi homeopatií. Pak jsem zjistil, že funguje jinak, než mi říkali

Homeopatie je přes dvě stě let stará medicína. Znamená to, že patří do starého železa, nebo má stále co nabídnout?...

Premium

Do dvou let se ukáže neudržitelnost elektroaut, říká bývalý šéf Škoda Auto

Vadili jsme hlavně značce Volkswagen, když jsme postavili Octavii proti Golfu, říká v rozhovoru pro LN Vratislav...

  • Další z rubriky

O zimní hry 2030 mají zájem Salt Lake City, Sapporo a Barcelona

Zájem o pořádání zimních olympijských her v roce 2030 mají tři uchazeči - americké Salt Lake City, japonské Sapporo a...

Česká televize získala práva na olympijské hry z Pekingu i Paříže

Česká televize získala práva na další olympijský cyklus. Bude vysílat vedle Eurosportu nejen letošní hry v Tokiu, ale...

Žádné emoce, žádná gesta. Jak barevné praporky rozhodují o osudu karatistů

Na úzkých ochozech v horním patře tělocvičny je plno, dveřmi k lávce stále proudí další diváci, až se ozývají výkřiky:...

Na ZOH mládeže v Lausanne se představí rekordní česká výprava

Na zimních olympijských hrách mládeže, které začnou ve čtvrtek v Lausanne, bude rekordní česká výprava. Ve Švýcarsku se...

OTESTOVÁNO: Jak děti bavily věcičky od Fischer Price?
OTESTOVÁNO: Jak děti bavily věcičky od Fischer Price?

Čtrnáct maminek z řad blogerek otestovalo věci pro děti a miminka od značky Fisher-Price. Jak si usínáčky (vydra a ježek), houpátka, sedátka a tři druhy deček vedly v testu přísných kritiků – jejich dětí?

Najdete na iDNES.cz