Ruští funkcionáři budou v Aténách bydlet na lodi

23 2004
Moskva - Údajný nedostatek pětihvězdičkových hotelů v Aténách se rozhodli členové Ruského olympijského výboru vyřešit pronajmutím luxusní lodi. "V Řecku jsou špatné cesty, není tam dostatek míst. K tomu ještě bezpečnostní problémy. Na lodi bude ruská delegace v pořádku," vysvětlil nákladnou volbu předseda výboru Leonid Ťagačov.

Na nizozemské lodi Westerdam, kde jedna palubní vstupenka přijde až na 26.000 eur (téměř 860.000 korun), mají bydlet sportovní funkcionáři, gubernátoři, poslanci, ministři, vlivní podnikatelé a možná i prezident Vladimir Putin.

"V Řecku jsou špatné cesty, není tam dostatek míst a slušných pětihvězdičkových hotelů je jen pár. Jsou tam také bezpečnostní problémy. Proto jsme se rozhodli žít pohromadě na lodi. Tam bude ruská delegace v pořádku," vysvětlil nákladnou volbu předseda výboru Leonid Ťagačov.

Sdělil, že na stadiony bude delegace jezdit pohromadě společným autobusem a všichni její členové dostanou čepičky s nápisem Ruská olympijská rodina. To aby se neztratili.

Podle společnosti MIBS Travel, která zajišťuje ubytování na lodi, přijde nejlevnější "stříbrný" cestovní poukaz na 10.000 eur, nejdražší "platinový" na 26.000. Největší zájem je prý o "platinové" poukazy, jež předpokládají ubytování ve dvoupatrové kajutě a vířivou vanou na balkóně.

Pořídili si je mimo jiné gubernátoři Saratovské oblasti Dmitrij Ajackov a Krasnojarského kraje Alexandr Chloponin, poslanci Gennadij Rajkov, Artur Čilingarov a Nikolaj Charitonov, či ministr zemědělství Alexej Gordějev.

Kromě Chloponina nikdo z nich nikdy nepodnikal a není jasné, jak si to mohou dovolit. Komunista Charitonov ovšem uvedl, že mu místo na lodi nabídl olympijský výbor a že on nikomu neplatil ani kopějku.

Domnívá se ale, že si to zasloužil, neboť pro ruský sport hodně udělal, když pracoval jako ředitel zemědělského družstva na Sibiři. Také Ajackov tvrdí, že nabídku dostal od Ťagačova a že jede zdarma.

V "Ruském domě", kterým se přepychová nizozemská loď Westerdam stane v době olympiády, budou bydlet také manželky ruských činitelů. Na rodinu tak výlet na olympiádu přijde na 52.000 eur (asi 1,7 milionu korun).

List Nězavisimaja gazeta se pozastavil nad tím, kde státní úředníci, poslanci a funkcionáři, kteří nejsou čestnými hosty a měli by si pobyt na lodi platit sami, vzali takové peníze.

Ze svých dosavadních platů by většina z nich musela na cestu do Řecka šetřit alespoň patnáct let. I tak by jim příjmy, které deklarovali v době voleb, nestačily ani na "stříbrný" palubní lístek. Ťagačov však uvedl, že se nestará o to, kdo za ně platí.

To, že "sborná" ruských činovníků si pronajala luxusní loď s koncertními síněmi, kasinem, bazény, tenisovými kurty a umělým golfovým hřištěm, se provalilo náhodou.

Nechtě to prý prozradil šéf společnosti MIBS Travel Marcus Sheopanis, který prodává místa na lodi. Propagoval totiž výhodnou cestu, při které si cestující mohou "výhodně rozšířit sféru svých kontaktů".

Autoři: ,

Nejčtenější

Další z rubriky

Proč není zájem o hry? Na západě se nevěří institucím, míní šéf MOV Bach

Prezident Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach během zasedání v...

Předseda Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach věří, že malý zájem o pořadatelství...

Ruský olympijský výbor pokračuje v soudním sporu s dopujícím bobistou

Ruský čtyřbob ve složení Alexander Zubkov, Alexey Negodajlo, Dmitry Truněnkov a...

Ruský olympijský výbor se odvolal proti rozhodnutí moskevského soudu, který odmítl uznat...

Spolupráce ČOV a Škody končí. České olympioniky bude podporovat Toyota

Olympijské kruhy

Český olympijský výbor bude mít od roku 2019 nového generálního partnera. Škodu Auto, se kterou ČOV...

Najdete na iDNES.cz