Úterý 22. června 2021, svátek má Pavla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 22. června 2021 Pavla

Trest potvrzen. Rusko bylo kvůli dopingu vyloučeno z olympijských her

  11:43aktualizováno  12:38
Rusko bylo kvůli dopingu na čtyři roky vyloučeno z olympijských her a mistrovství světa. V pondělí o tom rozhodl výkonný výbor Světové antidopingové agentury WADA. Ruští sportovci tak nebudou moct startovat pod národní vlajkou a neuslyší ani hymnu. Rozhodnutí se týká letních her v Tokiu 2020, zimní olympiády 2022 v Pekingu a světových šampionátů v různých sportech - třeba i ve fotbale. Země má momentálně 21 dnů na odvolání.

ilustrační snímek | foto: AP

Verdikt se ale podobně jako při olympiádě v Pchjongčchangu netýká sportovců, kteří prokážou, že s dopingovým skandálem nemají nic společného. 

Ti budou moci startovat pod neutrální vlajkou.

Rozhodnutí padlo na výkonném výboru Světové antidopingové agentury (WADA), který respektoval doporučení své kontrolní komise. Podle mluvčího bylo rozhodnutí jednomyslné.

Na Euru se nic nemění

Trest se určitě nedotkne účasti Ruska na fotbalovém Euru 2020, kde je navíc Petrohrad jedním z pořadatelských měst. ME ve fotbale totiž podle WADA není globální, ale jen regionální či kontinentální akcí v jednom sportu.

Výkonný výbor rovněž shcválil všechny další sankce navrhované kontrolní komisí. Rusko se tak aktuálně nesmí ucházet o organizaci velkých sportovních akcí a může přijít o jejich pořadatelství, „pokud to není z právních či praktických důvodů vyloučeno“. 

Na olympijských a paralympijských hrách a MS se nesmějí objevit ruští vládní představitelé ani vrcholní funkcionáři ruského olympijského a paralympijského výboru.

Kontrolní komise WADA už na konci listopadu doporučila, aby ruští sportovci nemohli po následující čtyři roky startovat na velkých akcích pod svou vlajkou a při triumfech poslouchat ruskou hymnu.

Za všechno mohly zfalšované záznamy z moskevské laboratoře, které měly přispět k odhalení rozsahu systematického dopingu v Rusku. Jenže dodání se protahovalo a když už k němu došlo, záznamy nebyly kompletní.

Vykazovaly spoustu nesrovnalostí. 

Ruský hokejista Ivan Tělegin oslavuje se svými spoluhráči gól do sítě Norska ve...

Ruští hokejisté v neutrálních dresech na olympiádě v Pchjongčchangu.

Mezi údaji třeba chyběly soubory spojené s pozitivními dopingovými testy, které mohly vést k identifikaci hříšníků. Ruský ministr sportu Pavel Kolobkov dříve vysvětloval, že nesrovnalosti jsou technického rázu. Jenže takové vysvětlení Světové antidopingové agentuře nestačilo.

WADA také znovu suspendovala Ruskou antidopingovou agenturu (RUSADA), a uvrhla tak Rusko do mezinárodního sportovního vyhnanství.

„Rusko mělo spoustu příležitostí dát věci do pořádku, ale pokračovalo v podvodech a zapírání."

Prezident WADA Craig Reedie

Na dalších olympijských hrách a mnoha dalších významných sportovních akcích v následujících čtyřech letech nebude existovat žádný oficiální ruský tým.

Viceprezidentka WADA Linda Hellelandová přesto uvedla, že zákaz podle ní není dostačující.

„Chtěla jsem sankce, které nejde obejít. Dlužíme čistým sportovcům, aby byly sankce co nejtvrdší,“ prohlásila.

Už téměř pět let uběhlo od chvíle, kdy byl ruský dopingový skandál poprvé odhalen. Přesto to není poslední kapitola tohohle nekonečného příběhu. Očekává se, že se největší země světa proti rozhodnutí odvolá.

Má na to momentálně 21 dní. Pokud tak učiní, o celém sporu bude rozhodovat sportovní arbitráž v Lausanne.

Muž pod tlakem

Rusko je známo jako mistr popírání. Od vojenských invazí, po hackerské útoky až po atentáty, Kreml pokaždé přísahal, že do těchto záležitostí není zapojen. Následně se ukázalo, že byl.

Stejné je to ve sportu. Vrchní představitelé dlouho kryli státem řízený doping, až to po monumentální a pro Rusko úspěšné olympiádě v Soči prasklo.

I poté však většina vrchních představitelů dlouho zapírala a stále zapírá.

Jedna výjimka přesto existuje.

Jurij Ganus už měsíce varuje, že ruský sport se ocitá na hraně své existence a musí se řádně očistit. Šéf Ruské antidopingové agentury RUSADA je za to doma pod obrovským tlakem.

„Hrozby? Na ty už jsem si zvykl. Mým úkolem je ale ruský sport očistit,“ říká. „Někdo si na mě stěžoval i u Vladimira Putina, že prý nepracuju v zájmu Ruska. Vede se proti mně kampaň, ale já nebudu zticha.“

Byl přesvědčen, že v pondělí podobné rozhodnutí ze strany Světové antidopingové agentury přijde. A tvrdí, že je to chyba Ruska.

Jako jeden z mála, nutno dodat.

Vyjádření ČOV

„Rozhodnutí Světové antidopingové agentury je za stávající situace očekáváné a navazuje na kroky z předchozích let. Proti dopingu je nutné bojovat, ale stejně tak je důležité najít cestu k tomu, aby netrpěli ti, kdo se neprovinili. Nicméně rozhodnutí je čerstvé a celá věc se bezpochyby bude ještě vyvíjet. Další kroky WADA budeme pečlivě sledovat,“ uvedla tisková mluvčí ČOV Barbora Žehanová.

Celé to začalo před olympiádou v Soči 2014. Mělo jít o prestižní projekt prezidenta Putina. Měla to být oslava ruské dovednosti, síly, nadřazenosti. A opravdu, ruští sportovci sbírali medaili za medailí, uzurpovali si slávu.

O dva roky později byla jejich pověst v troskách.

Pomalu, velmi pomalu se začal rozkrývat masivní dopingový program podporovaný státem.

Přesto se Rusové do sportovního světa mohli letos vrátit, pokud by Moskva změnila svůj přístup. Pokud by předala Světové antidopingové agentuře klíčovou databázi s výsledky testů jejích sportovců.

To se nakonec po různých průtazích opravdu stalo, jen někdo poněkud změnil, nebo smazal tisíce záznamů.

„Když jsem ty dokumenty otevíral, šokovalo mě to. Viděl jsem obrovské změny, které v nich nastaly. Pro nás sport je to skutečná tragédie,“ neschovává se za nic Ganus.

Vlastní olympiáda?

A tak je Rusko dál v klatbě a Ganus je jedním z mála ruských funkcionářů, který vidí chybu ve vlastních řadách.

Ruští politici jinak často označují navržený trest, který by se vztahoval i na paralympijské hry, za neférový. Považují ho za další součást „západního tažení“ proti své zemi.

Na televizních kanálech se často objevují informace, že obvinění si vymysleli Evropané spolu s USA, aby eliminovali mocného sportovního soupeře.

Fanynka ruských hokejistů sleduje olympijské utkání proti Slovinsku. (16. února...

Fanynka ruských hokejistů sleduje olympijské utkání proti Slovinsku.

„Proč bych měla věřit Světové antidopingové agentuře, a ne vlastním lidem tady v Rusku?“ ptá se třeba Jelena Vjalbeová, šéfka ruského běžeckého lyžování.

Její kancelář zdobí trofeje a pak také obraz Vladimíra Putina na koni…

Podobně smýšlejících funkcionářů je v čele ruského sportu stále dost. Ve sportu ale neexistují alternativy. Je nutné dodržovat daná globální pravidla.

„Není to politika. Zatímco v ní můžete hrát na různé strany s pokerovou tváří, popírat nepopiratelné, ve sportu tohle nejde. Ve sportu existují sankce, které vás mohou vyloučit ze společenství. Rusko by si mohlo uspořádat domácí olympiádu s Turkmenistánem, Běloruskem a Severní Koreou. Ale všichni by se tomu smáli,“ dodává Sergej Medvěděv, profesor z Vysoké školy ekonomické v Moskvě.

Ruský dopingový skandál

Vývoj kauzy přehledně

Listopad 2014 - Německá televize ARD obvinila ve svém dokumentu Rusko ze systematického dopingu, korupce a vydírání. Autoři upozornili i na následné zakrývání pozitivních testů a neochotu jejich vyšetřování ze strany funkcionářů.

Prosinec 2014 - Případem se začala zabývat Světová antidopingová agentura (WADA), která v rámci vyšetřování odvezla z Moskvy přes 3000 vzorků.

Listopad 2015 - WADA suspendovala ruskou antidopingovou agenturu (RUSADA), jejíž fungování označila za nevyhovující. Světová atletická federace IAAF na návrh WADA pozastavila členství ruskému svazu, což znamenalo zákaz startu v mezinárodních soutěžích, který platí doposud.

Červen 2016 - WADA zveřejnila, že za půl roku byli ruští sportovci ve více než 50 případech přistiženi při dopingu, ještě víc se jich kontrolám vyhnulo. S tím jim měla pomáhat i ruská tajná služba a další státní složky.

Červenec 2016 - Mezinárodní olympijský výbor (MOV) nevyloučil Rusko kvůli systematickému dopingu v zemi z OH v Riu de Janeiro. Rozhodnutí o účasti sportovců ponechal na federacích jednotlivých sportů. Rusové nesměli nominovat žádného sportovce, který v minulosti dostal trest za doping.

Srpen 2016 - Mezinárodní paralympijský výbor (IPC) vyloučil kvůli státem organizovanému dopingu celou ruskou výpravu z paralympijských her v Riu.

Prosinec 2016 - WADA zveřejnila druhou část zprávy o dopingových praktikách v Rusku. Vyplývá z ní, že mezi roky 2011 a 2015 profitovalo ze systematického dopingu více než tisíc ruských sportovců. MOV v reakci na to oznámil, že nechá znovu otestovat všechny ruské vzorky z OH v Londýně i v Soči. Kvůli skandálu přišlo Rusko o pořadatelství řady sportovních akcí. Rusko ústy ředitelky národní antidopingové agentury poprvé přiznalo, že v zemi existoval státem řízený dopingový program.

Prosinec 2017 - MOV rozhodl o vyloučení Ruska ze zimních olympijských her v Pchjongčchangu. Jeho sportovci mohli v Koreji startovat jen pod neutrální vlajkou, pokud prokázali, že nebyli zapleteni do systematického dopingu v zemi.

Únor 2018 - MOV tři dny po skončení her v Pchjongčchangu, kde dva ruští sportovci neprošli dopingovou kontrolou, obnovil členství Ruskému olympijskému výboru.

Září 2018 - WADA po téměř třech letech zrušila suspendaci RUSADA, když z 12 členů výkonného výboru pro její opětovné uznání hlasovalo devět včetně Jiřího Kejvala. Dva byli proti a jeden se zdržel.

Prosinec 2018 - WADA nezískala požadovaná data z počítačů moskevské laboratoře o prováděných testech ruských sportovců. Za to hrozila ruské antidopingové agentuře další suspendace.

Leden 2019 - Experti WADA stáhli z moskevské laboratoře všechna potřebná data, která by měla objasnit rozsáhlý dopingový systém v Rusku a umožnit případné udělení sankcí jednotlivým sportovcům. Výkonný výbor WADA neobnovil trest pro agenturu RUSADA, přestože nedodržela termín předání dat.

Prosinec 2019 - Rusko bylo kvůli dopingu na čtyři roky vyloučeno z OH a mistrovství světa. Rozhodl o tom výkonný výbor WADA, který také znovu suspendoval agenturu RUSADA. (ČTK)

Rusům nevěřím, řekla bývalá biatlonistka Tomešová v Rozstřelu (únor 2017):

12. února 2017

  • Nejčtenější

Nejtěžší rozhodnutí v kariéře. Synek kvůli zdraví nepoletí do Tokia

Na hrách v Tokiu chtěl bojovat o olympijské zlato, poslední velkou medaili, která mu ve sbírce chybí. Ondřej Synek však...

Sáblíková v cyklistickém dresu na letní olympiádu? Šance opět existuje

Premium Před pěti lety byla dvanáctou ženou z časovky na mistrovství světa, odcestovala na olympiádu do Ria, ale nesměla tam...

České tenistky pro Tokio: Kvitová, Plíšková, Krejčíková, Vondroušová, Siniaková

Nominace českých tenistek na olympiádu do Tokia čítá pět jmen. Ve dvouhře se představí Petra Kvitová, Karolína...

Štybarovi v Tokiu pomohou Schlegel a Kukrle, ženy zastupuje Neumanová

Českou nominaci pro silničních cyklistů pro závody na olympijských hrách v Tokiu tvoří Zdeněk Štybar, Michal Schlegel a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sportovci v Tokiu nedostanou kondomy, tělesný kontakt je kvůli covidu zakázaný

Navzdory dlouholeté tradici sportovci na hrách v Tokiu nebudou mít v olympijské vesnici k dispozici kondomy. Důvodem je...

Feri odešel s kryptoměnou za 3 miliony. Za peníze z mandátu, tvrdí

Premium Bývalý poslanec Dominik Feri stihl od začátku letošního roku do konce květnu nakoupit kryptoměnu v hodnotě přes 3...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Z dětství jsem si nesla zranění, rodinu chceme, říká Gregor Brzobohatá

Premium Vítězka Miss World, topmodelka, zakladatelka nadace a influencerka Taťána Gregor Brzobohatá přijala další výzvu: právě...

  • Další z rubriky

Soud znovu zakázal Českému olympijskému výboru uspořádat volby vedení

Městský soud v Praze zakázal předběžným opatřením Českému olympijskému výboru uspořádat pondělní volby vedení. ČTK o...

S formou voleb šéfa Českého olympijského výboru kandidát Neusser nesouhlasí

Předseda Českého olympijského výboru bude zvolen 24. května. Volby vedení se uskuteční parlamentní formou, tedy tajným...

ČOV potvrdil, že se pondělní volby neuskuteční, znovu se odvolal

Český olympijský výbor (ČOV) potvrdil, že se volby vedení naplánované na pondělí neuskuteční. Proti předběžnému...

Olympiáda v esportech? Bude už letos. Ale násilí je z ní vykázáno

Mezinárodní olympijský výbor už letos uspořádá soutěž v esportu. Takzvaná Olympic Virtual Series bude obsahovat...

Postarejte se o svou fyzičku i během léta. Soutěžte s pečivem Fit den o hodinky GARMIN
Postarejte se o svou fyzičku i během léta. Soutěžte s pečivem Fit den o hodinky GARMIN

Načerpejte energii díky chlebům Penam Fit den, které jsou určené pro každého, kdo chce být fit. Díky vysokému obsahu vlákniny vás zasytí na delší...

Primark v Praze otevřel: fronta až od koně, hasiči lidi ve vedru kropili

S ročním zpožděním způsobeným koronavirovými restrikcemi se na Václavském náměstí otevřela pobočka irského řetězce s...

Nabídka lokálních potravin za hranicemi vyrazí dech, v Česku rozhoduje cena

Je všední letní den v bavorském příhraničí na německé straně Šumavy. Česká rodina si právě nakoupila v supermarketové...

Nevěřím, že někdo dokáže být roky věrný, přiznává polyamorii Frühlingová

Iva Frühlingová (39) vydala novou píseň Moralisté, ve které se nepřímo přiznává k paralelním mileneckým vztahům....

Dojemné parte Šafránkové. Nikde mě nehledejte, jsem všude, také tedy ve vás

Pozůstalí po herečce Libuši Šafránkové ve čtvrtek zveřejnili netradiční smuteční oznámení. Dominuje mu černobílá...

Žena dala za dárce spermatu své úspory, teď vychovává postiženého syna

Nyní třiačtyřicetiletá Michele Elizaga z Arizony dlouhá léta čekala na pravého muže, se kterým by založila rodinu....