Středa 29. ledna 2020, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Trest potvrzen. Rusko bylo kvůli dopingu vyloučeno z olympijských her

9 2019
Rusko bylo kvůli dopingu na čtyři roky vyloučeno z olympijských her a mistrovství světa. V pondělí o tom rozhodl výkonný výbor Světové antidopingové agentury WADA. Ruští sportovci tak nebudou moct startovat pod národní vlajkou a neuslyší ani hymnu. Rozhodnutí se týká letních her v Tokiu 2020, zimní olympiády 2022 v Pekingu a světových šampionátů v různých sportech - třeba i ve fotbale. Země má momentálně 21 dnů na odvolání.

Verdikt se ale podobně jako při olympiádě v Pchjongčchangu netýká sportovců, kteří prokážou, že s dopingovým skandálem nemají nic společného. 

Ti budou moci startovat pod neutrální vlajkou.

Rozhodnutí padlo na výkonném výboru Světové antidopingové agentury (WADA), který respektoval doporučení své kontrolní komise. Podle mluvčího bylo rozhodnutí jednomyslné.

Na Euru se nic nemění

Trest se určitě nedotkne účasti Ruska na fotbalovém Euru 2020, kde je navíc Petrohrad jedním z pořadatelských měst. ME ve fotbale totiž podle WADA není globální, ale jen regionální či kontinentální akcí v jednom sportu.

Výkonný výbor rovněž shcválil všechny další sankce navrhované kontrolní komisí. Rusko se tak aktuálně nesmí ucházet o organizaci velkých sportovních akcí a může přijít o jejich pořadatelství, „pokud to není z právních či praktických důvodů vyloučeno“. 

Na olympijských a paralympijských hrách a MS se nesmějí objevit ruští vládní představitelé ani vrcholní funkcionáři ruského olympijského a paralympijského výboru.

Kontrolní komise WADA už na konci listopadu doporučila, aby ruští sportovci nemohli po následující čtyři roky startovat na velkých akcích pod svou vlajkou a při triumfech poslouchat ruskou hymnu.

Za všechno mohly zfalšované záznamy z moskevské laboratoře, které měly přispět k odhalení rozsahu systematického dopingu v Rusku. Jenže dodání se protahovalo a když už k němu došlo, záznamy nebyly kompletní.

Vykazovaly spoustu nesrovnalostí. 

Ruský hokejista Ivan Tělegin oslavuje se svými spoluhráči gól do sítě Norska ve...

Ruští hokejisté v neutrálních dresech na olympiádě v Pchjongčchangu.

Mezi údaji třeba chyběly soubory spojené s pozitivními dopingovými testy, které mohly vést k identifikaci hříšníků. Ruský ministr sportu Pavel Kolobkov dříve vysvětloval, že nesrovnalosti jsou technického rázu. Jenže takové vysvětlení Světové antidopingové agentuře nestačilo.

WADA také znovu suspendovala Ruskou antidopingovou agenturu (RUSADA), a uvrhla tak Rusko do mezinárodního sportovního vyhnanství.

„Rusko mělo spoustu příležitostí dát věci do pořádku, ale pokračovalo v podvodech a zapírání."

Prezident WADA Craig Reedie

Na dalších olympijských hrách a mnoha dalších významných sportovních akcích v následujících čtyřech letech nebude existovat žádný oficiální ruský tým.

Viceprezidentka WADA Linda Hellelandová přesto uvedla, že zákaz podle ní není dostačující.

„Chtěla jsem sankce, které nejde obejít. Dlužíme čistým sportovcům, aby byly sankce co nejtvrdší,“ prohlásila.

Už téměř pět let uběhlo od chvíle, kdy byl ruský dopingový skandál poprvé odhalen. Přesto to není poslední kapitola tohohle nekonečného příběhu. Očekává se, že se největší země světa proti rozhodnutí odvolá.

Má na to momentálně 21 dní. Pokud tak učiní, o celém sporu bude rozhodovat sportovní arbitráž v Lausanne.

Muž pod tlakem

Rusko je známo jako mistr popírání. Od vojenských invazí, po hackerské útoky až po atentáty, Kreml pokaždé přísahal, že do těchto záležitostí není zapojen. Následně se ukázalo, že byl.

Stejné je to ve sportu. Vrchní představitelé dlouho kryli státem řízený doping, až to po monumentální a pro Rusko úspěšné olympiádě v Soči prasklo.

I poté však většina vrchních představitelů dlouho zapírala a stále zapírá.

Jedna výjimka přesto existuje.

Jurij Ganus už měsíce varuje, že ruský sport se ocitá na hraně své existence a musí se řádně očistit. Šéf Ruské antidopingové agentury RUSADA je za to doma pod obrovským tlakem.

„Hrozby? Na ty už jsem si zvykl. Mým úkolem je ale ruský sport očistit,“ říká. „Někdo si na mě stěžoval i u Vladimira Putina, že prý nepracuju v zájmu Ruska. Vede se proti mně kampaň, ale já nebudu zticha.“

Byl přesvědčen, že v pondělí podobné rozhodnutí ze strany Světové antidopingové agentury přijde. A tvrdí, že je to chyba Ruska.

Jako jeden z mála, nutno dodat.

Vyjádření ČOV

„Rozhodnutí Světové antidopingové agentury je za stávající situace očekáváné a navazuje na kroky z předchozích let. Proti dopingu je nutné bojovat, ale stejně tak je důležité najít cestu k tomu, aby netrpěli ti, kdo se neprovinili. Nicméně rozhodnutí je čerstvé a celá věc se bezpochyby bude ještě vyvíjet. Další kroky WADA budeme pečlivě sledovat,“ uvedla tisková mluvčí ČOV Barbora Žehanová.

Celé to začalo před olympiádou v Soči 2014. Mělo jít o prestižní projekt prezidenta Putina. Měla to být oslava ruské dovednosti, síly, nadřazenosti. A opravdu, ruští sportovci sbírali medaili za medailí, uzurpovali si slávu.

O dva roky později byla jejich pověst v troskách.

Pomalu, velmi pomalu se začal rozkrývat masivní dopingový program podporovaný státem.

Přesto se Rusové do sportovního světa mohli letos vrátit, pokud by Moskva změnila svůj přístup. Pokud by předala Světové antidopingové agentuře klíčovou databázi s výsledky testů jejích sportovců.

To se nakonec po různých průtazích opravdu stalo, jen někdo poněkud změnil, nebo smazal tisíce záznamů.

„Když jsem ty dokumenty otevíral, šokovalo mě to. Viděl jsem obrovské změny, které v nich nastaly. Pro nás sport je to skutečná tragédie,“ neschovává se za nic Ganus.

Vlastní olympiáda?

A tak je Rusko dál v klatbě a Ganus je jedním z mála ruských funkcionářů, který vidí chybu ve vlastních řadách.

Ruští politici jinak často označují navržený trest, který by se vztahoval i na paralympijské hry, za neférový. Považují ho za další součást „západního tažení“ proti své zemi.

Na televizních kanálech se často objevují informace, že obvinění si vymysleli Evropané spolu s USA, aby eliminovali mocného sportovního soupeře.

Fanynka ruských hokejistů sleduje olympijské utkání proti Slovinsku. (16. února...

Fanynka ruských hokejistů sleduje olympijské utkání proti Slovinsku.

„Proč bych měla věřit Světové antidopingové agentuře, a ne vlastním lidem tady v Rusku?“ ptá se třeba Jelena Vjalbeová, šéfka ruského běžeckého lyžování.

Její kancelář zdobí trofeje a pak také obraz Vladimíra Putina na koni…

Podobně smýšlejících funkcionářů je v čele ruského sportu stále dost. Ve sportu ale neexistují alternativy. Je nutné dodržovat daná globální pravidla.

„Není to politika. Zatímco v ní můžete hrát na různé strany s pokerovou tváří, popírat nepopiratelné, ve sportu tohle nejde. Ve sportu existují sankce, které vás mohou vyloučit ze společenství. Rusko by si mohlo uspořádat domácí olympiádu s Turkmenistánem, Běloruskem a Severní Koreou. Ale všichni by se tomu smáli,“ dodává Sergej Medvěděv, profesor z Vysoké školy ekonomické v Moskvě.

Ruský dopingový skandál

Vývoj kauzy přehledně

Listopad 2014 - Německá televize ARD obvinila ve svém dokumentu Rusko ze systematického dopingu, korupce a vydírání. Autoři upozornili i na následné zakrývání pozitivních testů a neochotu jejich vyšetřování ze strany funkcionářů.

Prosinec 2014 - Případem se začala zabývat Světová antidopingová agentura (WADA), která v rámci vyšetřování odvezla z Moskvy přes 3000 vzorků.

Listopad 2015 - WADA suspendovala ruskou antidopingovou agenturu (RUSADA), jejíž fungování označila za nevyhovující. Světová atletická federace IAAF na návrh WADA pozastavila členství ruskému svazu, což znamenalo zákaz startu v mezinárodních soutěžích, který platí doposud.

Červen 2016 - WADA zveřejnila, že za půl roku byli ruští sportovci ve více než 50 případech přistiženi při dopingu, ještě víc se jich kontrolám vyhnulo. S tím jim měla pomáhat i ruská tajná služba a další státní složky.

Červenec 2016 - Mezinárodní olympijský výbor (MOV) nevyloučil Rusko kvůli systematickému dopingu v zemi z OH v Riu de Janeiro. Rozhodnutí o účasti sportovců ponechal na federacích jednotlivých sportů. Rusové nesměli nominovat žádného sportovce, který v minulosti dostal trest za doping.

Srpen 2016 - Mezinárodní paralympijský výbor (IPC) vyloučil kvůli státem organizovanému dopingu celou ruskou výpravu z paralympijských her v Riu.

Prosinec 2016 - WADA zveřejnila druhou část zprávy o dopingových praktikách v Rusku. Vyplývá z ní, že mezi roky 2011 a 2015 profitovalo ze systematického dopingu více než tisíc ruských sportovců. MOV v reakci na to oznámil, že nechá znovu otestovat všechny ruské vzorky z OH v Londýně i v Soči. Kvůli skandálu přišlo Rusko o pořadatelství řady sportovních akcí. Rusko ústy ředitelky národní antidopingové agentury poprvé přiznalo, že v zemi existoval státem řízený dopingový program.

Prosinec 2017 - MOV rozhodl o vyloučení Ruska ze zimních olympijských her v Pchjongčchangu. Jeho sportovci mohli v Koreji startovat jen pod neutrální vlajkou, pokud prokázali, že nebyli zapleteni do systematického dopingu v zemi.

Únor 2018 - MOV tři dny po skončení her v Pchjongčchangu, kde dva ruští sportovci neprošli dopingovou kontrolou, obnovil členství Ruskému olympijskému výboru.

Září 2018 - WADA po téměř třech letech zrušila suspendaci RUSADA, když z 12 členů výkonného výboru pro její opětovné uznání hlasovalo devět včetně Jiřího Kejvala. Dva byli proti a jeden se zdržel.

Prosinec 2018 - WADA nezískala požadovaná data z počítačů moskevské laboratoře o prováděných testech ruských sportovců. Za to hrozila ruské antidopingové agentuře další suspendace.

Leden 2019 - Experti WADA stáhli z moskevské laboratoře všechna potřebná data, která by měla objasnit rozsáhlý dopingový systém v Rusku a umožnit případné udělení sankcí jednotlivým sportovcům. Výkonný výbor WADA neobnovil trest pro agenturu RUSADA, přestože nedodržela termín předání dat.

Prosinec 2019 - Rusko bylo kvůli dopingu na čtyři roky vyloučeno z OH a mistrovství světa. Rozhodl o tom výkonný výbor WADA, který také znovu suspendoval agenturu RUSADA. (ČTK)

Rusům nevěřím, řekla bývalá biatlonistka Tomešová v Rozstřelu (únor 2017):

  • Nejčtenější

Dcera Verešové září na snowboardu. Z mládežnické olympiády už má zlato

Žádné soutěže krásy, žádné přehlídky, žádné focení... Dcera slavné modelky Andrey Verešové válí na snowboardu. A jak!...

Premium

Volá Tokio, kdo chce letět? Plíšková váhá, Kvitová prahne po zlatu

Šest míst pro české tenistky v olympijských soutěžích v japonském hlavním městě. Které by účast v Tokiu braly okamžitě?...

Česká televize získala práva na olympijské hry z Pekingu i Paříže

Česká televize získala práva na další olympijský cyklus. Bude vysílat vedle Eurosportu nejen letošní hry v Tokiu, ale...

Lyžař Švancer vybojoval na olympiádě mládeže v Lausanne zlato v Big Airu

Česká výprava se v závěru zimních olympijských her mládeže dočkala zlaté medaile. Postaral se o to patnáctiletý lyžař...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na Bělehrad! Kvůli koronaviru se kvalifikace basketbalistek překládá

Mezinárodní basketbalová federace FIBA přeložila kvůli novému typu koronaviru olympijský kvalifikační turnaj žen, který...

Premium

Velký test palubních kamer: některé umí i ochránit před nehodou

Porovnali jsme šestnáct oblíbených autokamer podle kvality záznamu, parametrů a funkcí, které nabízí. Cenové rozpětí...

Premium

Léčil jsem lidi homeopatií. Pak jsem zjistil, že funguje jinak, než mi říkali

Homeopatie je přes dvě stě let stará medicína. Znamená to, že patří do starého železa, nebo má stále co nabídnout?...

Premium

Do dvou let se ukáže neudržitelnost elektroaut, říká bývalý šéf Škoda Auto

Vadili jsme hlavně značce Volkswagen, když jsme postavili Octavii proti Golfu, říká v rozhovoru pro LN Vratislav...

  • Další z rubriky

Nebýt těch zranění… Krasobruslařka Valentová následuje slavného otce

Po otci, olympijském vítězi v akrobatickém lyžování Aleši Valentovi, nosí slavné příjmení, sama si ale buduje vlastní...

Česká televize získala práva na olympijské hry z Pekingu i Paříže

Česká televize získala práva na další olympijský cyklus. Bude vysílat vedle Eurosportu nejen letošní hry v Tokiu, ale...

O zimní hry 2030 mají zájem Salt Lake City, Sapporo a Barcelona

Zájem o pořádání zimních olympijských her v roce 2030 mají tři uchazeči - americké Salt Lake City, japonské Sapporo a...

Na hrách si vybírala ze čtyř sportů, teď se chystá na MS v thaiboxu

Před Olympiádou dětí a mládeže to bylo velké dilema. Co si vybrat? Kristýna Neumanová je všestranný talent. Startovat...

Pronájem bytů v Rezidenci Nádražní
Pronájem bytů v Rezidenci Nádražní

Nádražní, Žďár nad Sázavou - Žďár nad Sázavou 1
14 000 Kč/měsíc

Najdete na iDNES.cz