Ani byty po hvězdách netáhnou. Rio varuje znovu a znovu

Momentka z olympijské vesnice sportovců v Riu de Janeiro. | foto: AP

20 2017
Sousedství je to solidní, na poměry megapole u Atlantiku i celkem bezpečné. K modravému oceánu není daleko, před rokem sem konečně protáhli linku metra – a taky je tu nemalý bonus, že když budete mít kliku, dostanete třeba apartmán po Usainu Boltovi. Ani to ovšem neláká.

Osud olympijské vesnice proměněné na luxusní byty je další výstrahou z Rio de Janeira. Místní reportér agentury AP na svůj Twitter nahrál tři videa, která jen ilustrují postolympijskou bídu. Na dvou je liduprostý olympijský park a na posledním záběry mezi opuštěné budovy, v nichž pobývali Bolt a spol.

„Nekonečná prázdnota. Spuštěné rolety. 3 600 apartmánů, podle zpráv prodáno jen 7 procent,“ píše Stephen Wade. Jiná zpráva AP hovoří o „méně než deseti procentech“, ale na přesné sumě tak nezáleží; pohled na město duchů naznačuje, jak málo z bytů našlo kupce. Jejich cena měla činit zhruba 700 tisíc dolarů, tedy necelých 16 milionů korun dle aktuálního kurzu a ještě nedávno v korunách mnohem více.

Podporují to další stopy. Před dvanácti měsíci se město pod dohledem obřího Ježíše Krista chystalo na velkolepé hry, rok po olympiádě musejí obyvatelé nekřesťansky klít. I satelitní snímky ukazují prázdnotu, světovými agenturami prošly fotografie vypuštěného olympijského bazénu a chátrajících budov. Golfové hřiště v části Barra da Tijuca, vzdušnou čarou asi dva kilometry od marně prodávaných bytů v olympijské vesnici, dál čeká na vytrvalejší přísun klientů.

Bídu podtrhuje nedávná zpráva, že Mezinárodní olympijský výbor na poslední chvíli zamítl volání o pomoc a nepokryl část dluhů Ria sumou mezi 35 a 40 miliony dolarů. „Všechny naše závazky vůči organizátorům her jsou uzavřené,“ stojí ve stanovisku MOV.

Překrásné i nebezpečné Rio tak znovu a znovu ukazuje, jak vypadají spodní proudy, které podemílají olympijská města. Ekonomický boom, v jehož průběhu Brazílie hry získala, se vypařil. Zůstaly zbytečné tuny betonu, dluhy a rozpaky. Nikoli poprvé. A nikoli naposledy?

Uvidí se: olympijské hnutí sáhlo k revolučnímu kroku a již v září v Limě určí rovnou dva pořadatele, Los Angeles a Paříž si rozdělí letní hry v letech 2024 a 2028. Oba mají solidní podporu, a to včetně prezidentů obou zemí Trumpa a Macrona.

„Prohráli jsme třikrát a počtvrté už to dopustit nechceme,“ pronesl nový muž v čele Francie a Donald Trump jen chvíli poté tweetoval: „Tvrdě pracujeme na tom, aby Amerika získala olympiádu.“

Starosta „města andělů“ Eric Garcetti výslovně uvedl, že Los Angeles využije jen stávající stadiony, čímž zamezí takzvaným bílým slonům, kteří v Riu u jezera Jacarepaguá vytvořili betonovou džungli.

Pokud by se prázdnými bytovkami po olympijských hvězdách uzavírala jedna nepovedená kapitola historie olympiád – v níž mají čestné místo třeba letní Atény 2004 či zimní Soči 2014 – oddechli by si šéfové MOV tak hlasitě, jak to jen jde.

Nejčtenější

Další z rubriky

Spolupráce ČOV a Škody končí. České olympioniky bude podporovat Toyota

Olympijské kruhy

Český olympijský výbor bude mít od roku 2019 nového generálního partnera. Škodu Auto, se kterou ČOV...

Výzva pro Ledeckou? Elitní snowboardisté cílí na letní hry

Shaun White na skateboardu na X-Games v roce 2011.

Mezi snowboardisty jako by se začal šířit pozitivní virus ambicí: vyhrávat v jejich vlastním rajonu...

Ruský olympijský výbor pokračuje v soudním sporu s dopujícím bobistou

Ruský čtyřbob ve složení Alexander Zubkov, Alexey Negodajlo, Dmitry Truněnkov a...

Ruský olympijský výbor se odvolal proti rozhodnutí moskevského soudu, který odmítl uznat...

Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTROMECHANIK S VÝJEZDY

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 000 - 45 000 Kč

Najdete na iDNES.cz