Doporučujeme

Zapadající slunce nad Olympijským stadione v Tokiu, kde by měly být v červenci 2021 zahájeny hry. | foto: Reuters

Japonci plánují Tokio 2021: méně diváků, skromnější zahájení, kupa testů

  • 3
Odložené hry v Tokiu 2021 by se měly příští rok v červenci a srpnu uskutečnit ve speciálním režimu, v minulosti nebývalém. Japonská vláda už nyní připravuje zjednodušený formát her.

Důvodem veškerých opatření je snaha co nejvíce zamezit šíření koronaviru během her. Mnozí ministři i poradci japonské vlády soudí, že virus nebude ani v létě 2021 zcela potlačen.

Vynucené změny v organizaci her mají dopadnout i na diváky, jejichž počty na sportovištích chce vláda oproti původním plánům redukovat.

Plánuje se i omezení nákladů na slavnostní zahájení a zakončení her, které se podle zjištění reportérů listu Kyodo News odehrají v komornějším hávu. 

Diskutuje se rovněž o zkrácení štafety s olympijským ohněm a o redukci doprovodných akcí.

Takto ušetřené finanční prostředky by měly být použity na precizní a opakované testování akreditovaných účastníků her proti koronaviru. Hovoří se dokonce i o namátkovém testování diváků.

ilustrační snímek

Již dříve v rozhovoru pro iDNES.cz šéflékař české výpravy Jiří Neumann naznačil, že očekává povinné testování účastníků her před odletem do Tokia a patrně také po příletu na hry, navíc možná i čtrnáctidenní karanténu po příletu.

Vládní nařízení se mají v Tokiu dotknout i pohybu olympioniků po městě. Každému z nich má být udělen pouze omezený počet „opušťáků“ na cesty mimo Olympijskou vesnici.

„Doufáme, že společně s vládou a s organizačním výborem vytvoříme rozumnou a zjednodušenou podobu her. Což ovšem bude vyžadovat i empatii a porozumění od diváků,“ uvedla guvernérka Tokia Juriko Koikeová.

Prezident MOV Thomas Bach předpokládá, že odložení her si vyžádá ze strany MOV dodatečné náklady 800 milionů dolarů, zatímco tokijští organizátoři ještě kalkulaci nezveřejnili.

Nový termín byl stanoven na 23. července až 8. srpna 2021.

Pokud se opravdu uskuteční...

Prezident Japonské lékařské společnosti Jošitake Jokokura už vyjádřil obavy, že hry mohou být kompletně zrušeny, jestliže nebude do jejich konání k dispozici vakcína proti koronaviru.

Japonci v rouškách procházejí tokijskou obchodní čtvrtí. (13. května 2020)

V Japonsku bylo zatím zjištěno celkem 17 tisíc případů koronaviru a 903 mrtvých, přitom v zemi žije 126 milionů obyvatel.

Japonští představitelé nicméně zůstávají nadále velmi opatrní i při menším nárůstu nových případů. Premiér Šinzo Abe ukončil minulý týden stav nouze, ale tento týden vyvolal znepokojení nárůst nových případů v Tokiu na 34 denně (nejvíce od 14. května). Starostka Koikeová reagovala veřejným vystoupením, v němž apelovala na obyvatele 30milionové metropole, aby zůstávali opatrní a co nejvíce dodržovali veškerá preventivní opatření i sociální odstup.

Slavný most v tokijské zátoce a budovy magistrátu byly následně nasvíceny do ruda, aby zdůraznily toto varování.

Starostka dokonce vyjádřila přání, ať lidé raději omezí venkovní aktivity s výjimkou práce a neodkladných záležitostí.

Jakékoliv další odložení her za rok 2021 je podle MOV i organizátorů nemyslitelné. Rovněž Australan John Coates, jenž vede koordinační komisi MOV, přitom vyjádřil pochybnosti, zda bude možné hry uspořádat, jestliže nevznikne vakcína, kterou se povede distribuovat do celého světa.

„Kritickým obdobím bude i říjen a listopadu tohoto roku. Pak už bychom mohli být moudřejší,“ narážel Coates na obavy z možné druhé vlny koronaviru.


Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.