Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

STALO SE 28. DUBNA: Šlechtična s jachtou. Vítězka her zapomenutá i záhadná

  14:43
Už když se roku 1868 narodila, měla dostatek předpokladů pro to, aby nemusela celý život dělat vůbec nic. Její rodiče byli prominentními členy newyorské společnosti během zlatého věku na konci 19. století. Přesto je hraběnka Helene de Pourtalesová v análech vedena coby první olympionička i olympijská vítězka v historii.

Švýcarská loď Lérina, na které získala Hélène de Pourtalès v roce 1900 olympijské zlato. | foto: wikipedia.org

Otec Henry Barbey, finančník a železniční magnát, byl investorem a ředitelem železničních tratí Buffalo, Rochester a Pittsburgh.

Matka Mary se pro změnu stala dědičkou tabákového impéria.

Osmadvacátého dubna 1868 přišla na svět jejich Helene.

Živé dítě. Náramně živé. Ale je to dívka. Tak co s ní?

Rodiče to zkusili se šitím a hrou na klavír. Jenže to bylo pro ni málo akční. Snila o dobrodružstvích knižních hrdinů.

Svatba ji k takovým dobrodružstvím přiblížila. A zároveň jí dala šlechtický titul. V roce 1891 se v 23 letech provdala za ovdovělého švýcarského hraběte Hermanna de Pourtales, důstojníka jezdeckého pluku pruské královské armády.

První ženská olympijská vítězka Hélène de Pourtalès.

Hrabě byl o 21 let starší než Helene. Té nyní přibyla i role adoptivní matky jeho dvou synů Guye, později známého spisovatele, a Raimonda, jenž bude atašém německé ambasády a ožení se s hraběnkou Luisou von Bernstoffovou, dcerou německého velvyslance v USA, přičemž váženým hostem na jejich svatbě bude i prezident USA William Taft.

To jen na ukázku, v jakých kruzích se Helene pohybovala.

Její manžel však byl i vášnivým jachtařem. A kouzlu tohoto sportu vyšších vrstev brzy sama propadla.

Na druhých olympijských hrách v Paříži 1900 dle dostupných záznamů vytvořila s manželem a jeho synovcem Bernardem posádku švýcarské jachty Lérina, která na Seině u města Meulan vyhrála závod plavidel o hmotnosti 1 až 2 tuny.

Jelikož na předchozích hrách v Aténách 1896 ženské sportovkyně nesměly startovat (o starověku ani nemluvě), stala se tudíž první ženskou olympioničkou i olympijskou šampionkou v historii.

Ale věděla o tom? Možná ne.

A byla vůbec přítomna při závodě na lodi? I to jistý historik zpochybňuje, byť její jméno v análech Mezinárodního olympijského výboru figuruje.

Zcela věrohodné prameny o jejím startu chybějí. Proto, že pařížská olympiáda občas připomínala frašku. I proto, že počátky působení žen na novodobých olympijských hrách jsou zahaleny nejedním tajemstvím.

Ženy? Tleskejte, nesoutěžte

„Žena je na sportovním kolbišti tvorem nežádoucím,“ prohlásil zakladatel novodobých olympiád, francouzský baron Pierre de Coubertin, a připomněl, že na starověkých hrách nesměly vstoupit ani do hlediště. V éře šněrovaček, korzetů a dlouhých ženských sukní označil olympijské hry za „periodickou oslavu mužského sportu, při které je ženský potlesk odměnou“.

Coubertin podle sportovní historičky Mary Leighové věřil, že „žena může být hrda na počet a vlastnosti svých dětí. Ve sportu je pak její největší zásluhou, když dodává svým synům odvahu soutěžit, než aby se sama o to pokoušela“.

Legenda praví, že v maratonském běhu v Aténách 1896 přesto jedna utajená dívka startovala. Jiná verze tvrdí: běžela po téže trati jako muži, ale až den po skončení olympiády.

V Paříži 1900 poté oficiálně debutovalo na hrách prvních  22 žen, byť proti vůli Coubertina: 10 golfistek, 6 tenistek, 3 hráčky kroketu, 1 jachtařka, 1 vzduchoplavkyně a 1 jezdkyně.

Vzduchoplavkyni a jezdkyni posléze z análů vyřadili, což můžeme opět klást za vinu velkým zmatkům okolo pařížských her. „Je zázrakem, že je olympijské hnutí přežilo,“ posteskl si později Coubertin přátelům.

Hry tehdy doslova pohltila pařížská Světová výstava, se kterou je Coubertin v dobrém úmyslu spojil. Jenže Alfred Picard, generální sekretář výstavy, Coubertinovy olympijské ideje vůbec nepochopil.

Soutěže natáhl od května do října. Plakáty povětšinou informovaly jen o „závodech ve sportech a cvicích tělesných“. Noviny a časopisy psaly o „Mezinárodním mistrovstvím“, „Mezinárodních hrách“, „Pařížském šampionátu“ či o „Grand Prix pařížské výstavy.“ Jen ojediněle se objevilo, že jde také o závody „her olympijských“.

Picard vypsal i soutěže v chytání ryb na ulici či běhu trojnohém nebo střelbě z kanónu. Mnohé z nich MOV ani nezařadil do oficiálního programu. Další závody s odstupem let historici a experti MOV z oficiálních statistik vyřadil jakožto soutěže her nedůstojné či jen skromně obsazené.

Jiné ve statistikách zůstaly, i když jejich aktéři neměli zdání, že závodí na olympiádě.

Pro plavce přichystali organizátoři závod na 200 metrů s překážkami. Museli vyšplhat na sloup, umístěný ve vodě, přelézt jeden člun, podplavat druhý.

A atletický ovál? Vytyčili ho na hrbolaté louce u Buloňského lesíku. Dráhy oddělovaly provazy napjaté mezi kolíky zatlučenými v zemi.

Stalo se před lety

Historický seriál sportovní redakce iDNES.cz

Všechny díly seriálu najdete přehledně ZDE.

Rozhodnutí pořádat zde závody i v neděli se setkalo s ostrými protesty u řady sportovců USA. Někteří z nich raději odstoupili, než aby soutěžili v den, který měli podle svého náboženství ctít jako den volna.

Zdaleka ne všechna jména pařížských vítězů jsou známa. Francouzská dvojveslice Brandt - Kelin přišla o kormidelníka, a tak posadila do lodi sedmiletého kluka, kterého „sebrala“ na ulici. Po závodě utekl, jeho totožnost nikdo nezjistil.

Sestava vítězné švýcarské jachty Lérina je naopak zapsána jasně: tři jména, jedno z nich Helene de Pourtalesová.

Ve stejné sestavě vybojovali i druhé místo v dalším závodě v kategorii jachet o hmotnosti 2 až 3 tuny, hned za vítěznými Němci.

Přesto historik Bill Mallon zpochybnil, že se na Lérině plavila v Paříži i Pourtalesová. Na základě výzkumné práce Iana Buchanana poukázal, že její účast není dobře zdokumentována a že se tehdy do výsledkových listin zapisovali také majitelé jachet, byť někteří z nich zůstali na břehu a najali si jinou posádku. 

Helene tedy mohla být podle Buchanana uvedena mezi vítězi coby nestartující spolumajitelka lodi.

Jaká byla skutečnost, se patrně nikdy nedozvíme.

Vzduchoplavkyni vyškrtli, kroketistky nikoliv

Závod jachtařů se konal 22. května 1900. Pokud by hraběnka Pourtalesová nebyla závodící aktérkou olympijských soutěží, pak by se prvními ženskými olympioničkami všech dob staly tři Francouzky, které patřily k devíti účastníkům otevřeného turnaje v kroketu, v němž všechny vypadly v prvním kole: Fillleaul Brohyová, Marie Ohnierová a Mademoisell Despresová. O prvních dvou z nich informoval i list Journal des Sports.

Až dva měsíce po jachtařských závodech se konal i turnaj tenistek, první ryze ženská individuální soutěž her. Účast: 6 hráček. Vítězka: Britka Charlotte Cooperová, pětinásobná wimbledonská šampionka.

Charlotte Cooperová, první olympijská vítězka ve dvouhře žen a smíšené čtyřhře.

V tenise se představila i další záhadná osobnost, jistá Hedwiga Rosenbaumová, v Praze žijící Němka. Vybojovala dvě třetí místa - ve dvouhře i ve smíšené čtyřhře s americkým partnerem. Ačkoli neměla s českou výpravou nic společného (startovala soukromě) a jako zemi svého původu napsala do přihlášky pouze „Praha“, historici olympismu její medaile i účast připisují k české výpravě.

Naopak italská jezdkyně Elvira Guerrová, jež se na koni Libertin utkala s muži v kombinovaném jezdeckém klání, měla smůlu. Její disciplína byla dodatečně vyřazena z olympijských soutěží.

Podobný osud potkal Madame Maisonovou, která se svým manželem skončila čtvrtá ve vytrvalostním klání v letu horkovzdušným balonem.

Coubertin: Snad jednou nebudou hrát i fotbal

I po pařížských hrách zůstávaly ženy na olympiádách dál spíše kuriozitou. V St. Louis 1904 startovalo pouze šest lukostřelkyň, pro něž byly vypsány tři disciplíny. Domácí Matilda Howellová se v nich stala první trojnásobnou ženskou olympijskou vítězkou.

Kritici sportu něžnějšího pohlaví tehdy dokonce argumentovali, že kvůli sportu budou ženy neplodné a změní se v muže. Diskuse se točily též kolem oděvů sportovkyň. Odhalovat ženské křivky bylo tabu, takže například tenistky hrály v dlouhých šatech a gymnastky si musely obvazovat hruď širokými pruhy látky, přes něž oblékaly spodničky a blůzy.

Do programu her v Londýně 1908 přibylo ženské krasobruslení. Načež zasedání MOV v Lucemburku 1910 hlasovalo o zařazení ženského plavání a gymnastiky. Coubertin byl rezolutně proti, ale opět jej přehlasovali. 

O dva roky později do Olympic review rozhořčeně psal: „Cítíme, že hry mají být rezervovány mužům. Máme snad ženám otevírat jen některé disciplíny? A co se stane v budoucnu? Dovedete si představit, že budeme mít i ženské atletky nebo fotbalistky? Mají na takový sport hledět diváci? Nemyslíme si, že takovým směrem bychom se měli vydat.“

Plavecké závody se ve Stockholmu 1912 musely obejít bez Američanek, protože Olympijský výbor USA odmítal soutěže, v nichž ženy nenosily dlouhé sukně. První plaveckou olympijskou šampionkou se stala Australanka Fanny Duracková.

Ženy požadovaly mnohem více svých soutěží na hrách, a tak si na protest v roce 1922 založily vlastní Světové ženské hry.

Patrně i ty přiměly MOV, aby od amsterdamské olympiády v roce 1928 zařadil do programu také ženskou atletiku.

Nizozemská královna Vilemína I. tehdy odvolala účast na slavnostním zahájení, když podlehla nátlaku církve označující hry za „pohanský svátek“.

Zlý dopad na prestiž ženského sportu měl následně závod na 800 metrů.

Prominentní novinář John Tunis psal: „Na škvárové dráze jsme sledovali jedenáct ubožaček, z nichž pět odpadlo už před cílem a pět dalších zkolabovalo za ním.“ 

Jenže bylo to skutečně tak? Do boje za obhajobu amsterdamských žen vytáhla na sklonku 20. století Anita DeFrantzová, americká veslařka a členka MOV.

Poukázala, že naneštěstí pro pana Tunise existují z roku 1928 fotografie i filmový záznam. A co ukazují? „Na osmistovce startovalo jen devět žen. Všechny dokončily. Některé sice ležely v cíli na zemi, ale žádná z nich nezkolabovala vyčerpáním,“ líčila.

Stárnoucí Coubertin přesto ještě v roce 1928 psal: „Stále jsem proti účasti žen. Byly včleněny do programu proti mé vůli.“

Osmistovka žen se vrátila na olympijskou scénu až v Římě 1960.

A v roce 1996 se na hrách objevily i baronem kdysi zmiňované fotbalistky.

Helene de Pourtalesová, která měla stát na počátku dlouhé řady olympioniček, zemřela 2. listopadu 1945 v Ženevě.

Autor:

STALO SE 2. SRPNA: Slyšte, už je v ringu! Jak vypadal první živý sportovní přenos?

Adolf Dobrovolný

Ani fotbal, ani hokej. První sportovní událostí, kterou rozhlas živě přenášel posluchačům, byl...

STALO SE 31. ČERVENCE: Úžasná jízda. Fenomén Phelps získává rekordní olympijský kov

NEJÚSPĚŠNĚJŠÍ SPORTOVEC VŠECH DOB. Michael Phelps chvíli poté, co dovedl jako...

V ten den prožil rozporuplné pocity. Nejprve musel skousnout krutou porážku ve finále 200 metrů...

STALO SE 30. ČERVENCE: Boj v závějích i se sibiřskými komáry. S auty kolem světa

Automobil Thomas Flyer, který se v roce 1908 zúčastnil závodu z New Yorku do...

V Americe překonávali mohutné sněhové závěje, na Sibiři se zase trápili v hlubokém bahně. Místy,...

STALO SE 22. ČERVENCE: Lasse Virén. Rekord zvládl i po pádu, chtěl napodobit Zátopka

Lasse Virén (vpravo) na olympiádě v Mnichově 1972 při běhu na 10 kilometrů

VIDEO Byl blízko vyrovnání výkonu Emila Zátopka z olympijských her v Helsinkách. Také Lasse Virén...

STALO SE 17. ČERVENCE: Šampion, opilec, násilník. Krušný život skokana Nykänena

Momentka z roku 1988: Matti Nykännen na můstku v Calgary

Svou biografii nazval Pozdravy z pekla. „Peklo nemůže být tak špatné jako můj život,“ poznamenal k...

Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.

  • Nejčtenější

V Olympii zapálili oheň pro Paříž. Obešli se i bez pomoci boha Slunce

16. dubna 2024  10:25,  aktualizováno  12:03

Zatažená obloha sice znemožnila, aby olympijskou pochodeň zapálily přímo sluneční paprsky, to však...

Bojkot olympiády ne, ale... Ruská diplomatická chytristika očima Žantovského

17. dubna 2024

Premium Byl mluvčím prezidenta Václava Havla a velvyslancem v USA, ve Velké Británii a v Izraeli. V...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Šéf cyklistiky: Odměny pro atlety? V rozporu s olympijskou myšlenkou

19. dubna 2024  9:53,  aktualizováno  14:25

Předseda Mezinárodní cyklistické unie David Lappartient nesouhlasí s rozhodnutím Světové atletiky...

Dream Team pro Paříž je na světě. Durant chce čtvrté zlato, Curry i Leonard první

17. dubna 2024  18:34

LeBron James, Stephen Curry a Kevin Durant povedou na olympijském turnaji v Paříži hvězdný americký...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Obavy z akcí teroristů a Rusů. Hry v Paříži ohlídají i stovky tajných agentů

19. dubna 2024  15:40

Zdálo se to jako velmi atraktivní nápad, když s ním organizátoři her v Paříži přišli poprvé:...

Znovu získat zlato. Stejně jako sportovci má i Český dům v Paříži velké ambice

22. dubna 2024  16:34

První národní dům hostil tehdy ještě československé olympioniky na hrách v Barceloně v roce 1992....

Obavy z akcí teroristů a Rusů. Hry v Paříži ohlídají i stovky tajných agentů

19. dubna 2024  15:40

Zdálo se to jako velmi atraktivní nápad, když s ním organizátoři her v Paříži přišli poprvé:...

Šéf cyklistiky: Odměny pro atlety? V rozporu s olympijskou myšlenkou

19. dubna 2024  9:53,  aktualizováno  14:25

Předseda Mezinárodní cyklistické unie David Lappartient nesouhlasí s rozhodnutím Světové atletiky...

Dream Team pro Paříž je na světě. Durant chce čtvrté zlato, Curry i Leonard první

17. dubna 2024  18:34

LeBron James, Stephen Curry a Kevin Durant povedou na olympijském turnaji v Paříži hvězdný americký...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...