První paralympijské medaile: Běleš a Pohlmann mají stříbro, Povýšil bronz

Handicapovaný atlet Radim Běleš na paralympijských hrách v Pekingu 2008 | foto: Profimedia.cz

31 2012
První cenný kov pro českou výpravu získal na paralympiádě v Londýně atlet Radim Běleš v hodu kuželkou, zisk 1004 bodů znamenal stříbro. Druhou medaili získal večer plavec Jan Povýšil. Do finále na 50 metrů volný způsob postoupil jako sedmý, ale vybojoval bronz. Třetí medali přidal Rostislav Pohlmann. V hodu diskem získal stříbro, nestačil jen na Rusa Ašapatova.

Devětatřicetiletý Běleš získal díky hodu 26,67 metru z páté série 1004 bodů a o jediný bod předstihl Alžířana Lahuariho Bahláze. Nestačil pouze na Srba Željka Dimitrijeviče, s nímž prohrál o šest bodů.

Čtyřnásobný paralympionik Běleš, jenž je upoután na vozíku od nehody na motocyklu v 15 letech, tak vybojoval už svou třetí medaili. Před osmi lety v Aténách vyhrál hod diskem a s kuželkou byl druhý. Těsně pod stupni vítězů dnes skončil třetí muž z Pekingu Jan Vaněk, který získal 953 bodů. Hned za ním byl s 943 body Martin Zvolánek.

"Tak nervózní závody jsem dlouho nezažil, teď to ze mě ale úplně spadlo a je to parádní pocit. U nás v republice jsme tři vyrovnaní kluci, to možná nemá obdoby, největší soupeři jsou opravdu u nás. Minule jsem odcházel smutný já, dnes tu bramboru odnesl Honza (Jan Vaněk)," připomněl Běleš v tiskové zprávě své čtvrté místo z Pekingu.

Změna byla i v tom, že tentokrát byla soutěž v hodu kuželkou na programu hned na úvod paralympiády. "Já jsem tomu nevěřil, že na první atletický závod paralympiády bude plný stadion. To se nedá srovnávat ani s Čínou, ani s Aténami. Lidi povzbuzovali, skandovali, opravdu jsem si to moc užil," dodal první český medailista z Londýna.

Pohlmann v diskařské kategorii F57/58 nestačil jen na Rusa Alexeje Ašapatova. Za osobní rekord 46,89 metru získal 951 bodů a stříbrnou medaili, Ašapatov suverénně zvítězil ve světovém rekordu 60,72. Koulař Aleš Kisý obsadil čtvrté místo, na bronzového Američana Scota Severna ztratil pouhých šest bodů.

Povýšil postoupil do finále na 50 metrů volný způsob ve třídě S4 až sedmým časem, večer si ale doplaval pro nečekaný bronz. Soupeře překvapil v první dráze. "Šel jsem z první lajny a vůbec jsem netušil, že to bude takhle skvělý," radoval se po závodě. "Já jsem tohle vůbec nečekal," dodal nadšeně. V první dráze měl přehled o soupeřích. "Fantasticky jsme to vyladili s trenérkou, všechno si to sedlo a parádně to vyšlo. O první dráze se říká, že je to únikovka, protože na všechny vidíte, a to jsem dnes využil," uvedl Povýšil.

Pětinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek skončil na kilometru s pevným startem desátý, další český cyklista Jiří Bouška byl pátý. "Kdyby nebylo sloučení kategorií, tak bych byl opět druhý, jako v Pekingu," řekl Bouška.

Autor:

Nejčtenější

Jižní a Severní Korea chtějí mít společné týmy i v Tokiu

Týmy Severní a Jižní Kereje nastoupili při slavnostním zahájení zimních...

Jižní a Severní Korea uvažují o tom, že i na olympijských hrách 2020 v Tokiu vytvoří v některých...

Malé Nagano. Češi slaví zlato na Evropském olympijském festivalu mládeže

ZLATO J NAŠE. Český tým na Evropském zimním olympijském festivalu mládeže v...

Na led padaly helmy a hokejky. Siréna, která oznamovala konec zápasu, přitom zazněla až vzápětí. A...

Další z rubriky

Jižní a Severní Korea chtějí mít společné týmy i v Tokiu

Týmy Severní a Jižní Kereje nastoupili při slavnostním zahájení zimních...

Jižní a Severní Korea uvažují o tom, že i na olympijských hrách 2020 v Tokiu vytvoří v některých...

Ruský olympijský výbor pokračuje v soudním sporu s dopujícím bobistou

Ruský čtyřbob ve složení Alexander Zubkov, Alexey Negodajlo, Dmitry Truněnkov a...

Ruský olympijský výbor se odvolal proti rozhodnutí moskevského soudu, který odmítl uznat...

Károlyi má cenu Mezinárodního olympijského výboru, gratuloval mu i Gott

Ombudsman Českého olympijského výboru Alexander Károlyi převzal ocenění...

Ombudsman Českého olympijského výboru (ČOV) Alexander Károlyi dnes převzal cenu Mezinárodního...

Najdete na iDNES.cz