Pro transsexuály nebude olympiáda tabu

14 2003
Londýn - Na olympijských hrách by se v budoucnu mohli objevit také sportovci, kteří podstoupili operativní změnu pohlaví. Na potřebné legislativě momentálně pracuje příslušná komise Mezinárodního olympijského výboru. Definitivní návrh by měl být hotov do několika týdnů.

"Nebudeme nikoho diskriminovat. MOV bude respektovat lidská práva," potvrdil šéf lékařské komise MOV Patrick Schamasch.

Podrobné podmínky ještě musejí být doladěny. Podle Schamasche ale budou moci transsexuálové na olympiádě startovat, jakmile uplyne od operativní změny pohlaví určitý čas.

"Potom bude moci sportovec závodit ve své nové kategorii, mužské či ženské,"
dodal.

Přesná doba nucené přestávky ale ještě nebyla stanovena. Po konzultaci s odbornými lékaři bude navržena tak, aby si funkcionáři mohli být jisti, že sportovce neovlivňují vedlejší účinky hormonální terapie.

Schamasch zatím neví, zda se první transsexuální sportovci přestaví už příští rok na olympijských hrách v Aténách. Některé národní výbory prý už ale požádaly MOV o radu, jak postupovat.

Asi nejznámější transsexuální sportovkyní je tenistka Renee Richardsová, dříve Richard Raskin, která hrála na ženském okruhu WTA v 70. letech.

Nedávno se o rozruch postarala i cyklistka Michelle Dumaresqová. Závodnice na horských kolech, která byla původně Michael, podstoupila operativní změnu pohlaví v roce 1996 a vloni reprezentovala Kanadu na mistrovství světa. Ve sjezdu odsadila 24. místo.

Povolení závodit by podle MOV měli mít ženy po přeměně na muže i muži po přeměně na ženy. Někteří experti se ale obávají toho, že ženy, které se narodily jako muž, budou mít nad ostatními závodnicemi výhodu. Muži totiž mají vyšší hladinu testosteronu, lepší poměr svalů oproti tuku či větší kapacitu
plic a srdce.

Lékaři ovšem tvrdí, že po hormonální terapii a změně pohlaví se transsexuálům hladina testosteronu sníží a svalová hmota ubude.

MOV až do roku 1999 prováděla testy na ověřování pohlaví, před olympijskými hrami v Sydney ovšem od kontroverzních kontrol ustoupil. Jedním z důvodů bylo to, že ne všechny ženy mají standardní ženské chromozomy.

Navíc existují lidé s nejednoznačně vyvinutými genitáliemi či jinými vrozenými abnormalitami.

Autoři: ,

Nejčtenější

Další z rubriky

Spolupráce ČOV a Škody končí. České olympioniky bude podporovat Toyota

Olympijské kruhy

Český olympijský výbor bude mít od roku 2019 nového generálního partnera. Škodu Auto, se kterou ČOV...

Jižní a Severní Korea chtějí mít společné týmy i v Tokiu

Týmy Severní a Jižní Kereje nastoupili při slavnostním zahájení zimních...

Jižní a Severní Korea uvažují o tom, že i na olympijských hrách 2020 v Tokiu vytvoří v některých...

Ruský olympijský výbor pokračuje v soudním sporu s dopujícím bobistou

Ruský čtyřbob ve složení Alexander Zubkov, Alexey Negodajlo, Dmitry Truněnkov a...

Ruský olympijský výbor se odvolal proti rozhodnutí moskevského soudu, který odmítl uznat...

Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun
Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun

Proč u vás doma nefungují všechny univerzální rady, jak ušetřit? Protože každá rodina funguje jinak! Zaměřte se na to, co opravdu potřebujete, a podle toho postupně utáhněte kohoutek na správném místě. V rozpočtu se pak najde i pár stovek navíc.

Najdete na iDNES.cz