Rusku v Praze hry nedáme. Zatím. Teď by to nebylo politické

V Praze nebude chybět ani šéf Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach. | foto: AP

19 2015
Do Prahy míří generalita světového sportu na valné shromáždění Evropských olympijských výborů. Volby dějiště Evropských her však z programu zmizely.

Budou tu pánové Bach, Coe či Bubka, ale třeba i šejk Al-Sabah, jeden z nejvlivnějších mužů světového sportu. Tři dny jednání měly mít původně na programu běžnou agendu, ale určitě se pozornost stočí i k aktuálním událostem posledních dnů. Tedy jak k pařížskému teroru a otázkám bezpečnosti při sportovních akcích, tak k vyhrocené ruské dopingové kauze.

Právě kvůli ní vypadl z programu jeden zásadní bod: volba dějiště Evropských her 2019.

Sportovní „high society“ se schází v Praze

- Na valném shromáždění Evropských olympijských výborů bude přítomno 350 delegátů, mezi nimi i prezident MOV Thomas Bach, prezident atletické federace IAAF Sebastian Coe a další vlivní činitelé světového sportu, jakými jsou Sergej Bubka či kuvajtský šejk Ahmad Al-Fahad Al-Sabah, který „tahá za nitky“ při volbách prezidentů MOV i fotbalové FIFA.

- Jednání proběhne v hotelu InterContinental (dnes exekutiva, zítra a v sobotu valné shromáždění), kde jsou delegáti také ubytováni.

-S prezentací vystoupí organizátoři olympijských her 2016 v Rio de Janeiru, 2018 v Pchjongčchangu a 2022 v Pekingu.

- Přicestovali rovněž starostové či představitelé měst kandidujících na pořádání letní olympiády 2024: Paříže, Hamburku, Říma, Budapešti a Los Angeles. Starostka Paříže Hidalgová se však po pátečním teroristickém útoku omluvila.

- Zasedat budou komise lékařská a antidopingová i marketingová. Budou také vyhodnoceny první Evropské hry v Baku.

- Prezident ČOV Jiří Kejval představí projekt Olympijských parků, který chtějí napodobit další země.

- Každý večer je pro delegáty připravena slavnostní večeře. Ve čtvrtek má v Rudolfinu symbolizovat českou kulturu, v pátek na Hradě českou historii a v sobotu v Obecním domě české tradice.

Napoprvé proběhla už v květnu a hostitelstvím 2. ročníku kontinentálních her bylo pověřeno Nizozemsko. To však nejprve přišlo s podivným projektem her v devíti městech bez jednotné vesnice sportovců, načež se v červnu kvůli nedostatečné podpoře veřejných složek pořadatelství vzdalo.

„Jejich koncept byl nešťastný. Nebyly by to hry, ale soutěže mnoha měst,“ soudí Martin Doktor, sportovní ředitel Českého olympijského výboru.

Bylo tudíž nutné vypsat druhé kolo voleb – a právě do Prahy. Mezi kandidáty patřily Rusko (Kazaň nebo Soči), Bělorusko (Minsk) a Turecko (Istanbul nebo Mersin), přičemž zájem Rusů byl údajně nejintenzivnější a jejich garance největší. Platili za největšího favorita.

Jenže přidělit jim tyto hry nyní, kdy je kvůli státem koordinovanému dopingu země vyloučena z atletické federace? Vyznamenat podvodníky? Ne, to by nešlo.

Na druhou stranu zájem činitelů olympijského hnutí z celé Evropy, aby hry získalo právě jedno ze dvou ruských měst, je zjevně trvalý a nepominul. Kazaň disponuje infrastrukturou a sportovišti ze Světové univerziády 2013 a Soči ze zimní olympiády 2014, obě města hostí i fotbalové mistrovství světa 2018.

Jak tedy tento rozpor vyřešit?

Jednoduše.

Pražská volba byla z blíže nespecifikovaných důvodů funkcionáři „odložena“. Jinými slovy bychom tento verdikt mohli popsat asi takto: Dát teď hry pranýřovanému Rusku by bylo nepolitické. Ale zároveň mu je dát chceme. Proto radši počkáme, až antiruské nálady opadnou, a potom je dostane.

„Je to pravděpodobné,“ přitaká Doktor.

Letošní premiéru Evropských her v ázerbájdžánském Baku považuje za povedenou: „Ukázaly své opodstatnění.“

Přesto šlo zároveň o premiéru kontroverzní, při níž se ozvaly hlasy, zda Evropa takovou soutěž potřebuje. Zvlášť když plavecká federace nechala v Baku startovat jen juniory a atleti si zde uspořádali pouze třetí divizi ME družstev.

Konkurenční akce v roce 2018

„Některé sportovní federace se bojí, zda pro ně nejsou Evropské hry ztrátou marketingových příležitostí,“ upozorňuje Doktor. Avšak například kanoistika a judo už oznámily, že v roce Evropských her nebudou pořádat vlastní separátní kontinentální šampionáty. „Tyto sporty tak ušetří investice, protože účast na Evropských hrách budou jejich sportovcům hradit organizátoři a národní olympijské výbory.“

V české výpravě platilo v Baku pravidlo, že pouze za sportovce, kteří se neumístí do 8. místa, si nechá ČOV od sportovních federací proplatit částku 10 tisíc korun. „I tak to byl pro ně start za pakatel,“ říká Doktor.

Navíc od organizačního výboru Evropských her obdržel ČOV částku 25 000 eur na odměnu pro euroolympioniky, kteří skončili na 1. až 8. místě. Zlato Češi nezískali žádné, zato stříbrní medailisté obdrželi 2 500 eur a bronzoví 1 000.

Evropské hry už mají i svoji nepřímou konkurenci. V srpnu 2018 plánují Glasgow a Berlín v průběhu dvou týdnů uspořádat společné mistrovství Evropy pro atletiku, plavání, gymnastiku, cyklistiku, veslování, triatlon a golf.

„Jen aby těch společných akcí napříč sporty nebylo potom až moc,“ varuje Doktor. „Vždyť právě tím jsou olympiády nebo Evropské hry unikátní, že se tam výjimečně setkávají sportovci z různých sportů.“

Autor:

Další z rubriky

Přerazte jí nohu tyčí! Čtvrt století od skandálu „Kráska a zvíře na ledě“

PAMÁTNÁ FOTOGRAFIE. Tonya Hardingová (vlevo) a Nancy Kerriganová a jejich...

Dle mnohých šlo o největší skandál olympijské historie. Jak se zbavit konkurentky? Objednat si na...

Jágr bude tváří hokejového turnaje ZOH 2022 v Pekingu, prozradil Tvrdík

Jaromír Jágr během tréninku s dětmi na třineckém ledě

Jaromír Jágr bude tváří hokejového turnaje zimních olympijských her v Pekingu v roce 2022. Bude...

Proč není zájem o hry? Na západě se nevěří institucím, míní šéf MOV Bach

Prezident Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach během zasedání v...

Předseda Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach věří, že malý zájem o pořadatelství...

Najdete na iDNES.cz