Doporučujeme

Praha znovu začne jednat o hrách

  • 3
Praha - Pro českou metropoli začalo závěrečné odpočítávání. Zbývá deset měsíců do dne, kdy Praha musí oznámit, zda bude kandidovat na olympijské hry v roce 2016. Už před Vánocemi by se po půlroční odmlce měla sejít i magistrátní komise, která se zabývá kandidaturou Prahy na uspořádání her.

"K rozhodnutí, zda se o ně máme ucházet, musíme dojít na základě kvalifikovaných informací. Ne podle pocitů," vybízí Jiří Zedníček, místopředseda Českého olympijského výboru (ČOV) pro marketing. "Magistrát i my si stále necháváme zpracovat studie a shromažďujeme data."

Kandidatura na rok 2016 má být pouze testem před "ostrým" pokusem zvítězit o čtyři roky později.

V Letňanech, mezi budoucí stanicí metra a současným výstavištěm, může tepat srdce her, hlavní olympijský stadion pro 60 tisíc diváků. "Z metra by lidé šli na stadion jen tři sta metrů," přemítá vizionář Zedníček.

Konečný projekt, kde vyrostou která sportoviště, však dosud neexistuje. Praha nemyslí na monstrózní podnik ve stylu Pekingu 2008. Primátor Bém i někteří funkcionáři ČOV tvrdí: "Uspořádáme komorní hry."

Jízdní řád Prahy pro kandidaturu na hry 2016

Prosinec 2006. Znovu se sejde magistrátní komise pro kandidaturu.
Únor až duben 2007. Magistrát rozhodne, zda Praha bude kandidovat.
Jaro 2007. Občané se vyjádří v referendu (buď celorepublikovém, nebo pražském), zda chtějí hry.
Do 15. září 2007. ČOV musí podat přihlášku ke kandidatuře.
Léto 2008. Komise MOV vybere ze všech kandidátů pět finálových měst.
Červen 2009. Na kongresu MOV v Guatemale se rozhodne o dějišti her pro rok 2016.

Zedníček oponuje: "Olympiáda nikdy nemůže být komorní, olympiáda už ze své definice je vždy velká. Jen nechceme usilovat o takový gigantismus jako Číňané." Podle studie z podzimu 2004 by pražské hry přišly na 132 až 135 miliard korun.

"Nyní se však ukazuje, že sportovní infrastruktura, která se přímo týká olympiády, může být ještě levnější, než se předpokládalo. Až o třicet miliard," říká předseda ČOV Milan Jirásek.

Na jaře asi dojde na referendum, buď pražské nebo celorepublikové. "Ale až po důkladné osvětě," žádá Zedníček.

K "boji o hry" se schyluje i v nejvyšších sférách magistrátu. Primátor Pavel Bém je jejich velkým přívržencem.

"Pokud sem olympiáda přitáhne investory a postavíme kvůli ní městské okruhy a čističku, já budu jenom rád," prohlásil.

Naopak radní Markéta Reedová je jednoznačným odpůrcem. "Celosvětový trend nesměřuje k nízkonákladovým hrám. Velké finanční, bezpečnostní a organizační náklady by zatížily celou zemi," uvedla včera. "Nastal by také problém s využitelností sportovišť. Často jsou ve světě náklady na hry podceněné, kvůli tomu došlo nedávno ke skandálu i v Londýně. Nerada bych, abychom padli do této pasti."

Zedníček doufá, že občané pochopí, jakým přínosem olympiáda může být. "Jen v Havaně při oznámení kandidatury na rok 2012 měla podporu obyvatelstva 98,7 procenta. Všude jinde podpora narůstala postupně, když lidé začínali chápat, oč jde. To bude i případ Prahy."

Další informace čtěte v pondělní MF DNES

Favorit číslo 1: Los Angeles

Praha (tm) - Los Angeles kontra Tokio. Tak může vypadat finále souboje o pořadatele olympijských her 2016. Evropa zřejmě tentokrát přijde zkrátka, protože předchozí hry bude hostit britský Londýn.

Podruhé v řadě a potřetí od roku 2004 "starý kontinent" olympiádu s největší pravděpodobností nezíská.
"Neexistuje žádné pravidlo, které zakazuje uspořádat hry dvakrát po sobě na jednom kontinentu," upozorňuje sice Milan Jirásek, prezident Českého olympijského výboru.

Naposledy se to však přihodilo v roce 1952. Naopak, v 90. letech se část členů Mezinárodního olympijského výboru snažila prosadit pravidelnou rotaci všech kontinentů. V tom případě by Evropa znovu přišla na řadu až roku 2032. Ale tento návrh nikdy nebyl schválen.

Na svoji první olympiádu stále čeká Afrika. Jenže není dostatečně ekonomicky silná. Favoritem číslo 1 budou při volbách dějiště her 2016 Spojené státy, nejspíš město Los Angeles, pokud v interním domácím duelu předtím porazí Chicago.

Po hrách v Austrálii (Sydney 2000), Evropě (Atény 2004), Asii (Peking 2008) a znovu Evropě (Londýn 2012) Američané rozhlašují, že teď už jsou na řadě oni.

Největšími soupeři jim budou asijské metropole: japonské Tokio a katarské Dauhá s prakticky neomezenými financemi.

Pro Prahu by byl obrovským vítězstvím už postup do druhého kola voleb, mezi pět posledních měst.

"Ale my se nechceme nechat odradit jedním či více případnými neúspěchy," říká místopředseda ČOV Jiří Zedníček. Dokonce i Britové získali hry teprve při čtvrtém pokusu.


Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.