Pondělí 8. března 2021, svátek má Gabriela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 8. března 2021 Gabriela

Praha ustoupila od olympijské kandidatury na hry v roce 2020

  10:50aktualizováno  11:36
Olympijské hry v roce 2020 v české metropoli nebudou, Praha ustoupila od záměru, aby usilovala o jejich pořádání. O zastavení prací spojených s přípravou kandidatury rozhodla městská rada. Jde o součást návrhu opatření, která mají zmírnit dopady finanční krize na fungování metropole.
Pět olympijských kruhů a Praha? To dohromady nepůjde ani v roce 2020.

Pět olympijských kruhů a Praha? To dohromady nepůjde ani v roce 2020. | foto: profimedia.cz / idnes.cz

Městská rada dala na doporučení společnosti PricewaterhouseCoopers, která pro Prahu vypracovala analýzu možných dopadů ekonomické krize. Studie jako jednu z možností, jak ušetřit peníze a zmírnit následky, navrhuje zastavit přípravy na pořádání her.

Praha s opatřením souhlasila. Rozpustí proto Komisi pro přípravu kandidatury na Letní olympijské hry 2016 a 2020 a postupně utlumí činnost společnosti Praha olympijská, která kandidaturu připravovala.

Reakce

zainteresovaných

Primátor Bém: "Náš názor na to, že Praha je schopná uspořádat olympiádu, se nemění. Recese ale ovlivnila reálné možnosti."

Šéf ČOV Jirásek: "Mám pro to pochopení. Pokud bude město tlumit další investice a výdaje, tak tohle je jedna z prvních věcí. Bez toho se dá žít."

"Náš názor na to, že Praha je schopná uspořádat olympiádu, se nemění. Recese ale ovlivnila reálné možnosti. Projekt je proto v této chvíli nereálný," prohlásil už včera primátor Pavel Bém, sám velký zastánce her. "Toto doporučení se týká roku 2020." Dále čtěte: Olympijská kandidatura na hry 2020 je nereálná, míní Bém

"Mám pro to pochopení. Vím, že Praha si nechala udělat finanční analýzu, že za současné situace by na olympiádu nebyly prostředky. Pokud bude město tlumit další investice a výdaje, tak tohle je jedna z prvních věcí, která bude na řadě. Bez toho se dá žít," reagoval pro ČTK šéf Českého olympijského výboru Milan Jirásek.

Návrh musí ještě schválit zastupitelstvo, jeho jednání je na programu ve čtvrtek. I tam ale návrh nejspíš projde bez potíží: ODS, která je ve vedení města, má totiž v zastupitelstvu většinu.

"Je to dobré rozhodnutí, ale mělo přijít už dřív," reagovala náměstkyně primátora Markéta Reedová, která myšlenku her v Praze dlouhodobě kritizovala.

Olympijská kandidatura Prahu dosud stála 70 milionů korun. "Ty peníze jsme měli využít jinak," dodává Reedová.

Praha se o pořádání největší sportovní události ucházela už v roce 2016, tehdy se však nedostala ani do užšího výběru. Předem ovšem hlásila, že cílem je získat olympijské hry do hlavního města až v dalším cyklu v roce 2020.

Sama teď od tohoto cíle ustoupila a kandidaturu nechystá.

Praha a sen o olympiádě

Jak šel čas

Únor 2001 - Český olympijský výbor (ČOV) a pražský magistrát podepsaly dohodu o tom, že budou společně vytvářet podmínky pro možnou kandidaturu Prahy na pořádání letních olympijských her v horizontu 16 až 20 let.

Květen 2003 - Pražští radní znovu otevřeli otázku kandidatury Prahy na pořádání OH. Zatímco do té doby se v této souvislosti hovořilo o roce 2020, projekt Praha olympijská počítal i s o čtyři roky dřívějším termínem.

Červen 2003 - Pražští radní schválili pořízení rozsáhlé analýzy organizačního a finančního zajištění OH v Praze v roce 2016, či 2020.

Červenec 2003 - Pražský primátor Pavel Bém na slavnostním večeru při příležitosti 115. zasedání Mezinárodního olympijského výboru (MOV) v Praze oznámil, že česká metropole by v budoucnu ráda pořádala olympijské hry.

Listopad 2004 - Podle ekonomické studie, kterou připravila firma PricewaterhouseCoopers, by uspořádání letní olympiády v Praze stálo více než 130 miliard korun, odhadovaný výnos z her by byl 25 miliard korun.

Únor 2005 - Pražští zastupitelé odhlasovali, že město si po územní a ekonomické analýze nechá vypracovat další upřesňující studie a bude tak pokračovat v přípravách kandidatury na pořádání OH.

Červenec 2005 - Praha udělala ustavením olympijské komise první formální krok směrem ke kandidatuře na pořádání OH v roce 2016, nebo 2020. Předsedou komise byl zvolen primátor Bém, místopředsedy náměstek primátora Petr Hulinský a předseda ČOV Milan Jirásek.

Březen 2007 - Pražský magistrát zveřejnil další studie k olympijským hrám, které se zabývaly například výstavbou olympijské vesnice v západní části Letňan, mediální vesnice ve Kbelích či skloubením olympijských sportovišť s budoucím veletržním areálem v Letňanech a plaveckým areálem na Maninách.

13. března 2007 - Rada hlavního města Prahy dospěla k závěru, že česká metropole může být dějištěm OH.

22. března 2007 - Pražské zastupitelstvo odhlasovalo podání přihlášky na uspořádání OH. Pro hry zvedlo ruku 50 ze 70 zastupitelů.

4. září 2007 - Primátor Bém a předseda ČOV Jirásek slavnostně podepsali uchazečský dopis o pořádání OH 2016 v Praze, který byl zaslán MOV.

1. října 2007 - Ředitel společnosti Praha olympijská Tomáš Petera, primátor Bém a předseda ČOV Jirásek podepsali schvalovací proces kandidatury a zároveň byl za její přijetí uhrazen nevratný poplatek 150.000 USD.

14. ledna 2008 - V sídle MOV v Lausanne byl odevzdán vyplněný uchazečský dotazník i s právními garancemi české vlády, finanční garance odmítl kabinet podepsat.

4. června 2008 - MOV na základě vyhodnocených dotazníků provedl užší výběr na pořádání LOH 2016 a z něj vypadly Praha, Baku a Dauhá; čtyři vybraná uchazečská města se stala kandidátskými (Madrid, Chicago, Tokio a Rio de Janeiro). Neúspěšná kandidatura na pořádání OH 2016 stála 70 milionů korun, jež byly investovány převážně do propagace, vypracování několika studií a mezd zaměstnanců společnosti Praha olympijská.

9. prosince 2008 - Zpráva z jednání Rady hlavního města Prahy uvedla, že na projekt Praha olympijská bylo v roce 2008 vyčleněno 100 milionů korun, z nichž byla utracena čtvrtina. Náklady na provoz společnosti Praha olympijská v roce 2009 mají být zredukovány na dva miliony korun.

16. června 2009 - Městská rada Prahy rozhodla, že se nebude ucházet o pořádání olympijských her v roce 2020.

(ČTK)

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Japonci se uzavírají, olympiádu chtějí bez zahraničních fanoušků

Japonská vláda patrně neumožní zahraničním fanouškům přicestovat na olympijské hry v Tokiu. Kvůli obavám ze zhoršení...

Skoro neslyší, i tak bobista Nosek míří na olympiádu: Už nejsme „české kokosy“

Stojíte na startu. Poslední kontrola, poplácání s parťáky a jde se na to. Úkol je jasný - co nejrychleji roztlačit...

Exploze viru: v domově důchodců ve Vrchlabí zabil polovinu seniorů

Premium Tragédie v domově seniorů varuje, jak rychle se šíří nákaza koronavirem a jak smrtelná může být. Celorepublikově pak...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

  • Další z rubriky

Ertl: Soud zakázal ČOV uspořádat páteční volby vedení

Soud předběžným opatřením zakázal Českému olympijskému výboru uspořádat v pátek volby vedení, informoval média předseda...

(Ne)chtěné volby. Složitá mocenská i právní hra o post šéfa ČOV

Měly se uskutečnit 8. října. Pak 10. listopadu. A nejnověji v pátek. A zase nic. Volby předsedy a vedení Českého...

Neusser o volbě do ČOV: Kejval se pokouší zneužít pandemické situace

V letech 2012 a 2016 neměl Jiří Kejval při volbě předsedy Českého olympijského výboru protikandidáta. Tentokrát je tomu...

Před volbou šéfa ČOV: Neusserovi chybí ve sportu koncepce, Kejval chce držet směr

Kandidátovi na předsedu Českého olympijského výboru (ČOV) Filipu Neusserovi chybí v českém sportu vize, k jakým cílům...

Nepravda a účelovka, říká Koukal o tvrzení exmanželky Soukalové

Po obviněních bývalé biatlonistky Gabriely Soukalové (31), že ji exmanžel Petr Koukal (35) podváděl a utrácel její...

Zemřel rockový bubeník kapely Citron a podnikatel Radim Pařízek

Zemřel rockový bubeník spjatý zejména s heavymetalovou kapelou Citron Radim Pařízek. Hudebníkovi, který se uplatnil i v...

Jeden partner byl sadista, druhý asexuál, říká autorka erotické trilogie

Blanka Lipinska (35) se proslavila svou erotickou trilogií s názvem 365 dní. Polská spisovatelka si momentálně užívá na...

České lvy vyhrál Šarlatán, z herců Trojan, Borová, Mádl a Špalková

Filmové ceny Český lev za rok 2020 vyhrál životopis léčitele Šarlatán, vyslaný rovněž za Oscary. Cenu pro herce v...

Těžká z dokumentu V síti má kromě manžela a přítelkyně i další milostné vztahy

Tereza Těžká (25) je divákům známá jako jedna z představitelek náctiletých dívek v dokumentu o sexuálních predátorech V...