Středa 29. ledna 2020, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Praha ustoupila od olympijské kandidatury na hry v roce 2020

Pět olympijských kruhů a Praha? To dohromady nepůjde ani v roce 2020. | foto: profimedia.cz / idnes.cz

16 2009
Olympijské hry v roce 2020 v české metropoli nebudou, Praha ustoupila od záměru, aby usilovala o jejich pořádání. O zastavení prací spojených s přípravou kandidatury rozhodla městská rada. Jde o součást návrhu opatření, která mají zmírnit dopady finanční krize na fungování metropole.

Městská rada dala na doporučení společnosti PricewaterhouseCoopers, která pro Prahu vypracovala analýzu možných dopadů ekonomické krize. Studie jako jednu z možností, jak ušetřit peníze a zmírnit následky, navrhuje zastavit přípravy na pořádání her.

Praha s opatřením souhlasila. Rozpustí proto Komisi pro přípravu kandidatury na Letní olympijské hry 2016 a 2020 a postupně utlumí činnost společnosti Praha olympijská, která kandidaturu připravovala.

Reakce

zainteresovaných

Primátor Bém: "Náš názor na to, že Praha je schopná uspořádat olympiádu, se nemění. Recese ale ovlivnila reálné možnosti."

Šéf ČOV Jirásek: "Mám pro to pochopení. Pokud bude město tlumit další investice a výdaje, tak tohle je jedna z prvních věcí. Bez toho se dá žít."

"Náš názor na to, že Praha je schopná uspořádat olympiádu, se nemění. Recese ale ovlivnila reálné možnosti. Projekt je proto v této chvíli nereálný," prohlásil už včera primátor Pavel Bém, sám velký zastánce her. "Toto doporučení se týká roku 2020." Dále čtěte: Olympijská kandidatura na hry 2020 je nereálná, míní Bém

"Mám pro to pochopení. Vím, že Praha si nechala udělat finanční analýzu, že za současné situace by na olympiádu nebyly prostředky. Pokud bude město tlumit další investice a výdaje, tak tohle je jedna z prvních věcí, která bude na řadě. Bez toho se dá žít," reagoval pro ČTK šéf Českého olympijského výboru Milan Jirásek.

Návrh musí ještě schválit zastupitelstvo, jeho jednání je na programu ve čtvrtek. I tam ale návrh nejspíš projde bez potíží: ODS, která je ve vedení města, má totiž v zastupitelstvu většinu.

"Je to dobré rozhodnutí, ale mělo přijít už dřív," reagovala náměstkyně primátora Markéta Reedová, která myšlenku her v Praze dlouhodobě kritizovala.

Olympijská kandidatura Prahu dosud stála 70 milionů korun. "Ty peníze jsme měli využít jinak," dodává Reedová.

Praha se o pořádání největší sportovní události ucházela už v roce 2016, tehdy se však nedostala ani do užšího výběru. Předem ovšem hlásila, že cílem je získat olympijské hry do hlavního města až v dalším cyklu v roce 2020.

Sama teď od tohoto cíle ustoupila a kandidaturu nechystá.

Praha a sen o olympiádě

Jak šel čas

Únor 2001 - Český olympijský výbor (ČOV) a pražský magistrát podepsaly dohodu o tom, že budou společně vytvářet podmínky pro možnou kandidaturu Prahy na pořádání letních olympijských her v horizontu 16 až 20 let.

Květen 2003 - Pražští radní znovu otevřeli otázku kandidatury Prahy na pořádání OH. Zatímco do té doby se v této souvislosti hovořilo o roce 2020, projekt Praha olympijská počítal i s o čtyři roky dřívějším termínem.

Červen 2003 - Pražští radní schválili pořízení rozsáhlé analýzy organizačního a finančního zajištění OH v Praze v roce 2016, či 2020.

Červenec 2003 - Pražský primátor Pavel Bém na slavnostním večeru při příležitosti 115. zasedání Mezinárodního olympijského výboru (MOV) v Praze oznámil, že česká metropole by v budoucnu ráda pořádala olympijské hry.

Listopad 2004 - Podle ekonomické studie, kterou připravila firma PricewaterhouseCoopers, by uspořádání letní olympiády v Praze stálo více než 130 miliard korun, odhadovaný výnos z her by byl 25 miliard korun.

Únor 2005 - Pražští zastupitelé odhlasovali, že město si po územní a ekonomické analýze nechá vypracovat další upřesňující studie a bude tak pokračovat v přípravách kandidatury na pořádání OH.

Červenec 2005 - Praha udělala ustavením olympijské komise první formální krok směrem ke kandidatuře na pořádání OH v roce 2016, nebo 2020. Předsedou komise byl zvolen primátor Bém, místopředsedy náměstek primátora Petr Hulinský a předseda ČOV Milan Jirásek.

Březen 2007 - Pražský magistrát zveřejnil další studie k olympijským hrám, které se zabývaly například výstavbou olympijské vesnice v západní části Letňan, mediální vesnice ve Kbelích či skloubením olympijských sportovišť s budoucím veletržním areálem v Letňanech a plaveckým areálem na Maninách.

13. března 2007 - Rada hlavního města Prahy dospěla k závěru, že česká metropole může být dějištěm OH.

22. března 2007 - Pražské zastupitelstvo odhlasovalo podání přihlášky na uspořádání OH. Pro hry zvedlo ruku 50 ze 70 zastupitelů.

4. září 2007 - Primátor Bém a předseda ČOV Jirásek slavnostně podepsali uchazečský dopis o pořádání OH 2016 v Praze, který byl zaslán MOV.

1. října 2007 - Ředitel společnosti Praha olympijská Tomáš Petera, primátor Bém a předseda ČOV Jirásek podepsali schvalovací proces kandidatury a zároveň byl za její přijetí uhrazen nevratný poplatek 150.000 USD.

14. ledna 2008 - V sídle MOV v Lausanne byl odevzdán vyplněný uchazečský dotazník i s právními garancemi české vlády, finanční garance odmítl kabinet podepsat.

4. června 2008 - MOV na základě vyhodnocených dotazníků provedl užší výběr na pořádání LOH 2016 a z něj vypadly Praha, Baku a Dauhá; čtyři vybraná uchazečská města se stala kandidátskými (Madrid, Chicago, Tokio a Rio de Janeiro). Neúspěšná kandidatura na pořádání OH 2016 stála 70 milionů korun, jež byly investovány převážně do propagace, vypracování několika studií a mezd zaměstnanců společnosti Praha olympijská.

9. prosince 2008 - Zpráva z jednání Rady hlavního města Prahy uvedla, že na projekt Praha olympijská bylo v roce 2008 vyčleněno 100 milionů korun, z nichž byla utracena čtvrtina. Náklady na provoz společnosti Praha olympijská v roce 2009 mají být zredukovány na dva miliony korun.

16. června 2009 - Městská rada Prahy rozhodla, že se nebude ucházet o pořádání olympijských her v roce 2020.

(ČTK)

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Dcera Verešové září na snowboardu. Z mládežnické olympiády už má zlato

Žádné soutěže krásy, žádné přehlídky, žádné focení... Dcera slavné modelky Andrey Verešové válí na snowboardu. A jak!...

Premium

Volá Tokio, kdo chce letět? Plíšková váhá, Kvitová prahne po zlatu

Šest míst pro české tenistky v olympijských soutěžích v japonském hlavním městě. Které by účast v Tokiu braly okamžitě?...

Česká televize získala práva na olympijské hry z Pekingu i Paříže

Česká televize získala práva na další olympijský cyklus. Bude vysílat vedle Eurosportu nejen letošní hry v Tokiu, ale...

Lyžař Švancer vybojoval na olympiádě mládeže v Lausanne zlato v Big Airu

Česká výprava se v závěru zimních olympijských her mládeže dočkala zlaté medaile. Postaral se o to patnáctiletý lyžař...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na Bělehrad! Kvůli koronaviru se kvalifikace basketbalistek překládá

Mezinárodní basketbalová federace FIBA přeložila kvůli novému typu koronaviru olympijský kvalifikační turnaj žen, který...

Premium

Velký test palubních kamer: některé umí i ochránit před nehodou

Porovnali jsme šestnáct oblíbených autokamer podle kvality záznamu, parametrů a funkcí, které nabízí. Cenové rozpětí...

Premium

Léčil jsem lidi homeopatií. Pak jsem zjistil, že funguje jinak, než mi říkali

Homeopatie je přes dvě stě let stará medicína. Znamená to, že patří do starého železa, nebo má stále co nabídnout?...

Premium

Do dvou let se ukáže neudržitelnost elektroaut, říká bývalý šéf Škoda Auto

Vadili jsme hlavně značce Volkswagen, když jsme postavili Octavii proti Golfu, říká v rozhovoru pro LN Vratislav...

  • Další z rubriky

Na ZOH mládeže v Lausanne se představí rekordní česká výprava

Na zimních olympijských hrách mládeže, které začnou ve čtvrtek v Lausanne, bude rekordní česká výprava. Ve Švýcarsku se...

Další doping z OH v Londýně: o medaile přijdou rumunští vzpěrači

Další tři vzpěrači byli při zpětném prověřování vzorků z olympijských her v Londýně z roku 2012 usvědčeni z dopingu....

O zimní hry 2030 mají zájem Salt Lake City, Sapporo a Barcelona

Zájem o pořádání zimních olympijských her v roce 2030 mají tři uchazeči - americké Salt Lake City, japonské Sapporo a...

Žádné emoce, žádná gesta. Jak barevné praporky rozhodují o osudu karatistů

Na úzkých ochozech v horním patře tělocvičny je plno, dveřmi k lávce stále proudí další diváci, až se ozývají výkřiky:...

Najdete na iDNES.cz