Praha ustoupila od olympijské kandidatury na hry v roce 2020

Pět olympijských kruhů a Praha? To dohromady nepůjde ani v roce 2020. | foto: profimedia.cz / idnes.cz

16 2009
Olympijské hry v roce 2020 v české metropoli nebudou, Praha ustoupila od záměru, aby usilovala o jejich pořádání. O zastavení prací spojených s přípravou kandidatury rozhodla městská rada. Jde o součást návrhu opatření, která mají zmírnit dopady finanční krize na fungování metropole.

Městská rada dala na doporučení společnosti PricewaterhouseCoopers, která pro Prahu vypracovala analýzu možných dopadů ekonomické krize. Studie jako jednu z možností, jak ušetřit peníze a zmírnit následky, navrhuje zastavit přípravy na pořádání her.

Praha s opatřením souhlasila. Rozpustí proto Komisi pro přípravu kandidatury na Letní olympijské hry 2016 a 2020 a postupně utlumí činnost společnosti Praha olympijská, která kandidaturu připravovala.

Reakce

zainteresovaných

Primátor Bém: "Náš názor na to, že Praha je schopná uspořádat olympiádu, se nemění. Recese ale ovlivnila reálné možnosti."

Šéf ČOV Jirásek: "Mám pro to pochopení. Pokud bude město tlumit další investice a výdaje, tak tohle je jedna z prvních věcí. Bez toho se dá žít."

"Náš názor na to, že Praha je schopná uspořádat olympiádu, se nemění. Recese ale ovlivnila reálné možnosti. Projekt je proto v této chvíli nereálný," prohlásil už včera primátor Pavel Bém, sám velký zastánce her. "Toto doporučení se týká roku 2020." Dále čtěte: Olympijská kandidatura na hry 2020 je nereálná, míní Bém

"Mám pro to pochopení. Vím, že Praha si nechala udělat finanční analýzu, že za současné situace by na olympiádu nebyly prostředky. Pokud bude město tlumit další investice a výdaje, tak tohle je jedna z prvních věcí, která bude na řadě. Bez toho se dá žít," reagoval pro ČTK šéf Českého olympijského výboru Milan Jirásek.

Návrh musí ještě schválit zastupitelstvo, jeho jednání je na programu ve čtvrtek. I tam ale návrh nejspíš projde bez potíží: ODS, která je ve vedení města, má totiž v zastupitelstvu většinu.

"Je to dobré rozhodnutí, ale mělo přijít už dřív," reagovala náměstkyně primátora Markéta Reedová, která myšlenku her v Praze dlouhodobě kritizovala.

Olympijská kandidatura Prahu dosud stála 70 milionů korun. "Ty peníze jsme měli využít jinak," dodává Reedová.

Praha se o pořádání největší sportovní události ucházela už v roce 2016, tehdy se však nedostala ani do užšího výběru. Předem ovšem hlásila, že cílem je získat olympijské hry do hlavního města až v dalším cyklu v roce 2020.

Sama teď od tohoto cíle ustoupila a kandidaturu nechystá.

Praha a sen o olympiádě

Jak šel čas

Únor 2001 - Český olympijský výbor (ČOV) a pražský magistrát podepsaly dohodu o tom, že budou společně vytvářet podmínky pro možnou kandidaturu Prahy na pořádání letních olympijských her v horizontu 16 až 20 let.

Květen 2003 - Pražští radní znovu otevřeli otázku kandidatury Prahy na pořádání OH. Zatímco do té doby se v této souvislosti hovořilo o roce 2020, projekt Praha olympijská počítal i s o čtyři roky dřívějším termínem.

Červen 2003 - Pražští radní schválili pořízení rozsáhlé analýzy organizačního a finančního zajištění OH v Praze v roce 2016, či 2020.

Červenec 2003 - Pražský primátor Pavel Bém na slavnostním večeru při příležitosti 115. zasedání Mezinárodního olympijského výboru (MOV) v Praze oznámil, že česká metropole by v budoucnu ráda pořádala olympijské hry.

Listopad 2004 - Podle ekonomické studie, kterou připravila firma PricewaterhouseCoopers, by uspořádání letní olympiády v Praze stálo více než 130 miliard korun, odhadovaný výnos z her by byl 25 miliard korun.

Únor 2005 - Pražští zastupitelé odhlasovali, že město si po územní a ekonomické analýze nechá vypracovat další upřesňující studie a bude tak pokračovat v přípravách kandidatury na pořádání OH.

Červenec 2005 - Praha udělala ustavením olympijské komise první formální krok směrem ke kandidatuře na pořádání OH v roce 2016, nebo 2020. Předsedou komise byl zvolen primátor Bém, místopředsedy náměstek primátora Petr Hulinský a předseda ČOV Milan Jirásek.

Březen 2007 - Pražský magistrát zveřejnil další studie k olympijským hrám, které se zabývaly například výstavbou olympijské vesnice v západní části Letňan, mediální vesnice ve Kbelích či skloubením olympijských sportovišť s budoucím veletržním areálem v Letňanech a plaveckým areálem na Maninách.

13. března 2007 - Rada hlavního města Prahy dospěla k závěru, že česká metropole může být dějištěm OH.

22. března 2007 - Pražské zastupitelstvo odhlasovalo podání přihlášky na uspořádání OH. Pro hry zvedlo ruku 50 ze 70 zastupitelů.

4. září 2007 - Primátor Bém a předseda ČOV Jirásek slavnostně podepsali uchazečský dopis o pořádání OH 2016 v Praze, který byl zaslán MOV.

1. října 2007 - Ředitel společnosti Praha olympijská Tomáš Petera, primátor Bém a předseda ČOV Jirásek podepsali schvalovací proces kandidatury a zároveň byl za její přijetí uhrazen nevratný poplatek 150.000 USD.

14. ledna 2008 - V sídle MOV v Lausanne byl odevzdán vyplněný uchazečský dotazník i s právními garancemi české vlády, finanční garance odmítl kabinet podepsat.

4. června 2008 - MOV na základě vyhodnocených dotazníků provedl užší výběr na pořádání LOH 2016 a z něj vypadly Praha, Baku a Dauhá; čtyři vybraná uchazečská města se stala kandidátskými (Madrid, Chicago, Tokio a Rio de Janeiro). Neúspěšná kandidatura na pořádání OH 2016 stála 70 milionů korun, jež byly investovány převážně do propagace, vypracování několika studií a mezd zaměstnanců společnosti Praha olympijská.

9. prosince 2008 - Zpráva z jednání Rady hlavního města Prahy uvedla, že na projekt Praha olympijská bylo v roce 2008 vyčleněno 100 milionů korun, z nichž byla utracena čtvrtina. Náklady na provoz společnosti Praha olympijská v roce 2009 mají být zredukovány na dva miliony korun.

16. června 2009 - Městská rada Prahy rozhodla, že se nebude ucházet o pořádání olympijských her v roce 2020.

(ČTK)

Autoři: ,

Nejčtenější

Další z rubriky

Levné a rozházené. Český funkcionář z MOV vysvětluje, jak hry mění tvář

Čestný prezident organizačního výboru 10. Zimního evropského olympijského festivalu mládeže Roman Kumpošt při předávání olympijského ohně představitelům pořádajících měst v budově Krajského úřadu v Liberci, kde hořící pochodeň spustila požární alarm.

Poprvé v historii byl členem hodnotící komise MOV, která posuzovala kandidáty na uspořádání...

Milán a Cortina 2026. Zimní olympiáda se po 20 letech vrátí do Itálie

Giovanni Malago (stojící) a Luca Pancalli (na vozíku) prezentují kandidaturu...

Desetileté děvčátko Livia, krasobruslařka z Lausanne, přinesla předsedovi MOV Thomasi Bachovi...

Mutko uspěl s odvoláním proti doživotnímu vyloučení z olympijských her

Ruský ministr sportu Vitalij Mutko komentuje nedělní rozhodnutí MOV.

Bývalý ruský ministr sportu Vitalij Mutko, který byl ve funkci v době skandálu se státem řízeným...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz