Praha usiluje o olympiádu 2016

Praha - Praha je považována za neoficiální centrum židovské kultury. | foto: David VotrubaiDNES.cz

14 2006
Praha - Hlavní město usiluje o pořádání letních olympijských her už v roce 2016. A podle Českého olympijského výboru má reálnou šanci uspět. "My se musíme pokusit o rok 2016, musíme všechno připravit tak, aby Praha mohla už v červnu příštího roku podat kandidaturu," řekl místopředseda Českého olympijského výboru Jiří Zedníček.

Šance, že se jeho slova naplní, je velmi vysoká. Politické strany, které jeho myšlenku podporují, totiž pravděpodobně zasednou ve vedení radnice i v příštím volebním období.

O kandidatuře by se mělo rozhodovat už na jaře příštího roku. "Rozhodne pražské zastupitelstvo. Pokud studie prokážou, že olympiáda pro Prahu bude zisková, bude ODS hlasovat pro její uspořádání," potvrdil místopředseda pražské ODS Jiří Janeček.

Podle radního a místopředsedy magistrátní komise pro přípravu kandidatury na olympiádu Petra Hulinského má už komise k dispozici zbrusu nové územní a ekonomické studie. "Obě dopadly skvěle," libuje si Hulinský.

To by znamenalo, že za devět let by se na území města zvýšil počet velkých sportovišť z 11 na 33. Další úpravy by čekaly městskou infrastrukturu, dopravu, ale třeba i zázemí pro sportovce a návštěvníky.

"Počet hotelů nebo restaurací není rozhodně brzdou olympiády. Naopak. Hotelových lůžek rychle přibývá, už teď je jich více než například ve Vídni," řekl prezident Asociace hoteliérů Pavel Hlinka.

Optimismus mírní argumenty opozičních stran i některých odborníků. "Tak velká sportovní událost připadá v úvahu u velkých nebo ekonomicky rozvinutých zemí, Česká republika na to v současnosti nemá," řekl ekonom Marek David ze společnosti  Patria Finance.

O tom, že by si Praha ukousla příliš velké sousto, hovoří i Jan Ryšlinková, lídr kandidátky Evropských demokratů. "O olympiádě musí v každém případě rozhodnout referendum po předcházející diskusi," uvedla Ryšlinková s tím, že dnes zastupitelstvu uspořádání referenda navrhne.

Olympijské otázky a odpovědi

Pořádání letních olympijských her v Praze vyvolává řadu otázek. Olympiáda, která by se měla v českém hlavním městě konat už za devět let, má mnoho zastánců, ale silným hlasem se ozývají také odpůrci této celosvětové sportovní akce. Na nejčastější otázky jsme se za vás ptali odborníků, politiků i organizátorů.

Není rok 2016 příliš brzké datum?

Rozhodně jdeme do toho. Jsme připraveni, hlásí Český olympijský výbor i magistrátní komise pro přípravu kandidatury na olympiádu. Podle Jiřího Zedníčka z Českého olympijského výboru je naopak velmi důležité se do voleb přihlásit už teď. "Nikdy nebyla vybrána země, která kandidovala poprvé. Je nutné se představit," vysvětlil Zedníček.

Místopředseda magistrátní komise Petr Hulinský vidí jako úspěch, pokud se Praha probojuje do druhého kola, tedy mezi pět vybraných uchazečů. "Olympiáda v roce 2020 by pak pro nás byla téměř v kapse," řekl Hulinský.

Podle ekonoma Davida Marka ze společnosti Patria Finance naopak nejsme ekonomicky na tak velkou akci připraveni.

Co Praze olympiáda přinese?

V tomto jediném bodě dochází ke vzácné shodě mezi příznivci i odpůrci. Praha se ve světě zásadně zviditelní a přitáhne další turisty, ze kterých město bude více ekonomicky prosperovat.

Ale i to může být riziko. "Dá se očekávat nápor návštěvníků v centru a omezení Pražanů kvůli zajištění bezpečnosti," řekla zastupitelka Markéta Reedová.

Zároveň podle některých utrpí životní prostředí ve městě. Silnice se budou stavět podle umístění sportovišť, místo aby se zkvalitnila veřejná doprava.

Neprodělá Praha na olympiádě?

Územní a ekonomické studie, které si nechala vyhotovit magistrátní komise, vypadají podle radního Petra Hulinského více než slibně. "Navíc se dá říct, že od olympijských her v Montrealu v roce 1976 nebyla žádná z olympiád prodělečná," upozorňuje radní.

To nejde dohromady s poznatky opozičního zastupitele Michaela Hvížďaly. "V Aténách se původní náklady vyšplhaly na dvojnásobek. Šokuje mě, že si radnice olympiádu maluje jako levnou záležitost," podotkl Hvížďala.

Podle ekonoma Davida Marka ze společnosti Patria Finance navíc Praze a Česku vůbec hrozí zrychlenou výstavbou zadlužení kvůli vysokým úrokům.

Potřebujeme k olympiádě moře?

Jako malá země bez moře bychom se totiž pořádáním letní olympiády zasloužili o historický primát. Podle mnohých však sportovní hry na slané chuti vody nestojí, protože pro jachting se dá stejně dobře využít i Lipno.

"Jak ale jachtařský areál využijeme po skončení her?" odmítá takové řešení zastupitelka Markéta Reedová, která upozorňuje i na další riziko – síla větru na přehradě se totiž jen těžko vyrovná síle větru mořského.

Co bude s vybudovanými sportovišti po skončení her?

Podle pražské šéfky Strany zelených Petry Kolínské sice metropole sportoviště potřebuje, ale taková, jež by mohly využívat běžné rodiny s dětmi. "Rozhodně ne velkokapacitní stadiony typu Strahov," myslí si Kolínská.

Právě prostor by se však podle místopředsedy pražské ODS Jiřího Janečka náramně hodil studentům a žákům.

"Dokážeme sportovní haly zmenšit na únosnou míru tak, aby se hodily veřejnosti," je si jistý radní Petr Hulinský.

Ohrozí olympiáda bezpečnost Pražanů?

To nepopírají ani její zastánci. Zároveň však upozorňují na to, že právě tato sportovní akce by mohla spustit modernizaci záchranné nebo hasičské služby, které po ní volají už dlouhá léta.

"Už nyní fungujeme na hranici možností, chybějí peníze i lidé. Kdyby dnes vykolejil vagon metra, dokázali bychom zachránit jen 400 lidí z pěti set. Víc lékařů zkrátka nemáme k dispozici. V případě útoku teroristů by to mohlo dopadnout ještě hůř," říká šéf pražské záchranky Zdeněk Schwarz.

Podle zastupitelky Markéty Reedové by pravděpodobnost útoku náboženských fanatiků mohla zvýšit už olympiáda jako taková a minimalizace tohoto rizika město přijde na další miliardové investice.

Autoři:
  • Nejčtenější

Už zase Srbsko? Jen to ne. Kde basketbalisté zabojují o olympiádu?

Turnaje kvalifikace o účast na olympijských hrách v Tokiu, v níž se představí i čeští basketbalisté, se uskuteční v...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Zabít nudu, nastřelit se. Na drogách jsou i školáci z dobrých rodin

Ritalin, deset tablet. Kdo se přidá?“ ptá se čtrnáctiletý školák na sociální síti ostatních kamarádů. Netrvá to ani pět...

  • Další z rubriky

Stříbro a osobní rekord. Kateřina Šebrlová není jen dcerou slavného otce

Slavné jméno není vždy výhodou. Upoutá pozornost, ale také umocní očekávání. „Vnímám mírnou nervozitu," přiznává...

Mutko uspěl s odvoláním proti doživotnímu vyloučení z olympijských her

Bývalý ruský ministr sportu Vitalij Mutko, který byl ve funkci v době skandálu se státem řízeným dopingem v Rusku,...

Na premiérových Světových plážových hrách se představí 13 Čechů

Třináct českých sportovců v šesti disciplínách se v polovině října představí v prvním ročníku Světových plážových her v...

Milán a Cortina 2026. Zimní olympiáda se po 20 letech vrátí do Itálie

Desetileté děvčátko Livia, krasobruslařka z Lausanne, přinesla předsedovi MOV Thomasi Bachovi obálku a v té to stálo...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz