Pořadatelům liberecké olympiády bych udělil zlaté medaile, lichotí anglický lord

Na olympiádu mládeže v Liberci dohlíží i vysílač na Ještědu. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

17 2011
Další den olympiády, další hvězdné jméno. Po prezidentovi mezinárodního olympijského výboru Jacquessovi Roggeovi či slavné německé krasobruslařce Katarině Wittové, přijel do Liberce pravý anglický lord - Colin Moynihan, prezident Britské olympijské asociace.

Do města zavítal, aby zde načerpal inspiraci a předal své zkušenosti pořadatelům. Londýn totiž příští rok hostí letní olympijské hry. V Liberci dozoruje i nad svým synem. Ten zde závodí v alpských disciplínách.

Z olympijského festivalu byl Angličan doslova nadšený. "Za celý festival a jeho organizaci bych pořadatelům udělil zlaté medaile. Za třicet let jsem viděl už řadu velkých sportovních akcí a tahle patří mezi ty nejlepší," vzdal Moynihan hold pořadatelům.

Kladně odpověděl i na otázku, zda by zdejší pořadatelský tým byl schopen uspořádat i opravdickou olympiádu. "Stoprocentně máte na pořádání olympiády.
Máte odhodlání, ale vše je na mezinárodním olympijském výboru, který o tom rozhoduje," řekl prezident.

Moynihan není ovšem jen úředníkem v kvádru, sám je držitelem stříbra ve veslování z olympiády v Moskvě z roku 1980. Ta nechvalně proslula bojkotem americké výpravy, která do dějiště necestovala na protest proti tehdejší sovětské invazi do Afghánistánu.

"Já sám jsem byl proti bojkotu. Politika by měla zůstat na politické půdě a netahat se na sportoviště. Sport je mezinárodním jazykem lidí, má spojovat a neměl by fungovat jako politický názor," uvedl Moynihan.

Když skončil s aktivní sportovní kariérou, veslo vyměnil za klotové rukávy. Byl ministrem sportu ve vládě železné lady Margaret Thatcherové. "Tu práci jsem zbožňoval. Na působení ve vládě nikdy nezapomenu. Mohl jsem udělat spoustu věcí pro sportovce, měli jsme i program proti drogám," vzpomínal Moynihan, který se pak ještě na nějaký čas stal ministrem životního prostředí.

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Šéf MOV Bach podpořil italskou kandidaturu na zimní olympiádu 2026

Prezident Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach během zasedání v...

Společná kandidatura Milána a Cortiny d'Ampezzo na pořádání zimních olympijských her 2026 může...

Výzva pro Ledeckou? Elitní snowboardisté cílí na letní hry

Shaun White na skateboardu na X-Games v roce 2011.

Mezi snowboardisty jako by se začal šířit pozitivní virus ambicí: vyhrávat v jejich vlastním rajonu...

Károlyi má cenu Mezinárodního olympijského výboru, gratuloval mu i Gott

Ombudsman Českého olympijského výboru Alexander Károlyi převzal ocenění...

Ombudsman Českého olympijského výboru (ČOV) Alexander Károlyi dnes převzal cenu Mezinárodního...

Najdete na iDNES.cz