Peking zahrnul Tchaj-wan do trasy štafety

26 2007
Peking - Organizátoři olympijských her v Pekingu vyvolali politický spor, když zahrnuli do trasy štafety s olympijským ohněm Tchaj-wan. Navzdory požadavkům tamních politických představitelů trasa ze samostatného ostrova, na který si stále Čína dělá nárok, povede do Hongkongu.

Tchajwanci požadovali, aby pochodeň jejich zemi opustila do oblasti mimo čínské území, ale Hongkong je autonomní oblast pod čínskou správou. Přesto
organizátoři dali Tchaj-wan do štafety za Vietnam a před Hongkong. Předseda Tchajwanského olympijského výboru Cai Čchen-wej už prohlásil, že se ostrov štafety za těchto okolností nezúčastní, protože postoj Pekingu shazuje samostatnost Tchaj-wanu.

"Tuto trasu nemůžeme akceptovat," prohlásil. Starosta Chau Lung-pin však má opačný názor, nechce vyvolávat spory a s trasou souhlasí.

Štafeta bude nejdelší v historii a měla by se zastavit na všech pěti kontinentech i na nejvyšší hoře světa Mount Everestu. Po 137.000 kilometrech a 130 dnech cesty na Národním stadionu olympijský oheň vzplane 8. srpna 2008 při slavnostním zahájení.

Trasa štafety z větší části kopíruje takzvanou Hedvábnou stezku a měla by se nést v duchu kréda "Světlo a vášeň, sdílejte sen". Pochodeň vybraná ze třech stovek návrhů je 72 centimetrů vysoká. Má červeno-stříbrnou barvu s motivem oblaků a tvar čínského pergamenu. Tím by měla připomenout čínský vynález papíru, plující oblaky zase zobrazují spolupráci lidí při olympiádě.

Autor:
Témata: příští OH, Peking

Další z rubriky

Ruský olympijský výbor pokračuje v soudním sporu s dopujícím bobistou

Ruský čtyřbob ve složení Alexander Zubkov, Alexey Negodajlo, Dmitry Truněnkov a...

Ruský olympijský výbor se odvolal proti rozhodnutí moskevského soudu, který odmítl uznat...

V Calgary olympiádu nechtějí, odpor řeší italská i švédská kandidatura

Juan Antonio Samaranch Jr. představuje kandidaturu Calgary na olympiádu 2026,...

Obyvatelé Calgary se v referendu vyslovili proti pořádání zimních olympijských her v roce 2026....

Spolupráce ČOV a Škody končí. České olympioniky bude podporovat Toyota

Olympijské kruhy

Český olympijský výbor bude mít od roku 2019 nového generálního partnera. Škodu Auto, se kterou ČOV...

Najdete na iDNES.cz