Paralympici jsou odhodláni zopakovat v Pekingu medailovou žeň

Slavnostní zapálení ohně her 13. paralympiády | foto: Reuters

28 2008
Obhájit pozice z Atén a přiblížit se jednatřiceti získaným medailím chtějí na následujících hrách čestí paralympici. Hry 13. paralympiády budou v Pekingu zahájeny 6. září a vyvrcholí o jedenáct dní později. Češi na ně vysílají 56 sportovců, kteří obsadí osm z celkového počtu dvaceti sportů.

Skromná početně, ale rozhodně ne bez vysokých ambicí je česká výprava paralympiků pro hry v Pekingu.

"Rádi bychom navázali na Atény, odkud jsme přivezli 31 medailí, z toho šestnáct zlatých," uvedl na tiskové konferenci vedoucí výpravy Jaroslav Křeček.

Mezi 56 sportovci je 15 medailistů z předchozích her, největší šance se dávají atletům (25 sportovců) a cyklistům (8). Sedm sportovců bude reprezentovat v plavání, šest v lukostřelbě a stolním tenisu, dva v boccii. Poprvé bude mít Česko zástupce ve sportovní střelbě a vzpírání.

"Jedu soupeřům natrhnout triko," prohlásil s úsměvem atlet Roman Musil, který v Pekingu bude v kouli útočit na třetí zlatou po sobě. Myšlenkami na zlatý hattrick se nenechá svazovat, přesto přiznává: "Vyhrát potřetí by bylo famózní, asi bych se radostí zbláznil."

Kromě koule, v níž drží světový rekord, bude Musil startovat také v hodu oštěpem a v disku. "Papírově mám největší šance v oštěpu, ale sám si v něm moc nevěřím," dodal.

Nejnabitější program budou mít cyklisté Jiří Ježek, Jiří Bouška a Tomáš Kvasnička a dva plavci - Martin Štěpánek a Jan Povýšil - kteří nastoupí k pěti startům.

"Mě v Pekingu snad nic nepřekvapí," hlásí cyklista Jiří Ježek, chystající se na své třetí hry. V Aténách získal zlatou z kombinace silničního závodu a časovky a stříbro ze stíhačky na čtyři kilometry. Hry si chce hlavně užít. "Stresovat se můžu na mistrovství světa," dodává. Podle svých slov je dobře připraven. "Letošní příprava byla asi nejlepší, co kdy byla."

Odhadovat medailové ambice si ale Ježek netroufá. "Řadu zejména čínských soupeřů jsem téměř rok neviděl, takže nevím," dodává. "Spokojen budu s jednou medailí."

Zlaté ambice bude mít i plavkyně Běla Hlaváčková, již čeká obhajoba titulu ze znakařské padesátky. "Už mi blízcí hlásili, že jestli nepřivezu zlato, pojedu domů Transsibiřskou magistrálou," usmála se světová rekordmanka.

Vlajkonoškou české výpravy bude lukostřelkyně Markéta Sidková.

Paralympici se do Číny přesouvají v pátek vládním speciálem. Celkem se her zúčastní 4 000 sportovců ze 147 zemí. Soutěžit budou ve třech hlavních skupinách postižení: tělesném (nejčastěji poúrazové stavy), spastickém (centrální poruchy hybnosti) a zrakovém.

Autor:

Nejčtenější

Vystoupit se zlatem z vládního speciálu? Krása, básní mladý hokejista

Čeští hokejisté po příletu z Evropského olympijského festivalu mládeže.

Hokejová reprezentační sedmnáctka si vynahradila neúspěch na listopadovém turnaji World Hockey...

Další z rubriky

Spolupráce ČOV a Škody končí. České olympioniky bude podporovat Toyota

Olympijské kruhy

Český olympijský výbor bude mít od roku 2019 nového generálního partnera. Škodu Auto, se kterou ČOV...

Další doping vzpěračů na OH v Londýně. Pozitivní byl i zlatý Torochtij

VÍTĚZNÝ POKUS. Vzpěrač Alexej Torochtij získal na OH v Londýně zlatou medaili v

I další vlna zpětných analýz vzorků z olympijských her v Londýně v roce 2012 přinesla pozitivní...

Přerazte jí nohu tyčí! Čtvrt století od skandálu „Kráska a zvíře na ledě“

PAMÁTNÁ FOTOGRAFIE. Tonya Hardingová (vlevo) a Nancy Kerriganová a jejich...

Dle mnohých šlo o největší skandál olympijské historie. Jak se zbavit konkurentky? Objednat si na...

Najdete na iDNES.cz