Paralympici jsou odhodláni zopakovat v Pekingu medailovou žeň

Slavnostní zapálení ohně her 13. paralympiády | foto: Reuters

28 2008
Obhájit pozice z Atén a přiblížit se jednatřiceti získaným medailím chtějí na následujících hrách čestí paralympici. Hry 13. paralympiády budou v Pekingu zahájeny 6. září a vyvrcholí o jedenáct dní později. Češi na ně vysílají 56 sportovců, kteří obsadí osm z celkového počtu dvaceti sportů.

Skromná početně, ale rozhodně ne bez vysokých ambicí je česká výprava paralympiků pro hry v Pekingu.

"Rádi bychom navázali na Atény, odkud jsme přivezli 31 medailí, z toho šestnáct zlatých," uvedl na tiskové konferenci vedoucí výpravy Jaroslav Křeček.

Mezi 56 sportovci je 15 medailistů z předchozích her, největší šance se dávají atletům (25 sportovců) a cyklistům (8). Sedm sportovců bude reprezentovat v plavání, šest v lukostřelbě a stolním tenisu, dva v boccii. Poprvé bude mít Česko zástupce ve sportovní střelbě a vzpírání.

"Jedu soupeřům natrhnout triko," prohlásil s úsměvem atlet Roman Musil, který v Pekingu bude v kouli útočit na třetí zlatou po sobě. Myšlenkami na zlatý hattrick se nenechá svazovat, přesto přiznává: "Vyhrát potřetí by bylo famózní, asi bych se radostí zbláznil."

Kromě koule, v níž drží světový rekord, bude Musil startovat také v hodu oštěpem a v disku. "Papírově mám největší šance v oštěpu, ale sám si v něm moc nevěřím," dodal.

Nejnabitější program budou mít cyklisté Jiří Ježek, Jiří Bouška a Tomáš Kvasnička a dva plavci - Martin Štěpánek a Jan Povýšil - kteří nastoupí k pěti startům.

"Mě v Pekingu snad nic nepřekvapí," hlásí cyklista Jiří Ježek, chystající se na své třetí hry. V Aténách získal zlatou z kombinace silničního závodu a časovky a stříbro ze stíhačky na čtyři kilometry. Hry si chce hlavně užít. "Stresovat se můžu na mistrovství světa," dodává. Podle svých slov je dobře připraven. "Letošní příprava byla asi nejlepší, co kdy byla."

Odhadovat medailové ambice si ale Ježek netroufá. "Řadu zejména čínských soupeřů jsem téměř rok neviděl, takže nevím," dodává. "Spokojen budu s jednou medailí."

Zlaté ambice bude mít i plavkyně Běla Hlaváčková, již čeká obhajoba titulu ze znakařské padesátky. "Už mi blízcí hlásili, že jestli nepřivezu zlato, pojedu domů Transsibiřskou magistrálou," usmála se světová rekordmanka.

Vlajkonoškou české výpravy bude lukostřelkyně Markéta Sidková.

Paralympici se do Číny přesouvají v pátek vládním speciálem. Celkem se her zúčastní 4 000 sportovců ze 147 zemí. Soutěžit budou ve třech hlavních skupinách postižení: tělesném (nejčastěji poúrazové stavy), spastickém (centrální poruchy hybnosti) a zrakovém.

Autor:
  • Nejčtenější

Mužský maraton na OH může po přesunu do Sappora změnit i termín

Přesun olympijského maratonu z Tokia do Sappora může přinést změnu termínu mužského závodu, který má uzavírat program...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Hra o 80 tisíc: kolik peněz navíc mohou rodiče získat a jak to udělat

Rodičovský příspěvek se od ledna zvýší ze současných 220 tisíc korun až na celkových 300 tisíc. MF DNES přináší návod –...

Premium

Test celoročních pneumatik. Jak si vedou za sucha, za mokra a na sněhu

K celoročním pneumatikám výrobci přistupovali po dlouhá léta macešsky. Konečně se však vrátily do jejich přízně....

  • Další z rubriky

Stříbro a osobní rekord. Kateřina Šebrlová není jen dcerou slavného otce

Slavné jméno není vždy výhodou. Upoutá pozornost, ale také umocní očekávání. „Vnímám mírnou nervozitu," přiznává...

Sportovci ocenili Ledeckou. Získala cenu Gutha-Jarkovského za výkon roku

Cenu Jiřího Gutha-Jarkovského za nejlepší výkon loňského roku podle sportovců získala dvojnásobná olympijská vítězka...

Na premiérových Světových plážových hrách se představí 13 Čechů

Třináct českých sportovců v šesti disciplínách se v polovině října představí v prvním ročníku Světových plážových her v...

Mutko uspěl s odvoláním proti doživotnímu vyloučení z olympijských her

Bývalý ruský ministr sportu Vitalij Mutko, který byl ve funkci v době skandálu se státem řízeným dopingem v Rusku,...

Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTRO TESTER - JUNIOR

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha, Středočeský kraj, Liberecký kraj
nabízený plat: 35 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz