Olympionici se začínají oblékat do Londýna. Kolekci pomáhají tvořit Synek i Huříková

Hokejista Jaromír Jágr jde s vlajkou v čele průvodu českých sportovců na zahajovacím ceremoniálu Zimních olympijských her ve Vancouveru. (12. února 2010) | foto:  Michal Růžička, MAFRA

22 2011
Z olympijské kolekce pro Vancouver byli nadšení, i když se jí přezdívalo pyžamo. "Dali jsme o sobě vědět," pochvaloval si předseda českého olympijského výboru Milan Jirásek. Čechy si pak konečně nikdo nepletl s Rusy. Rok a půl před startem her v Londýně se rozjíždí přípravy další, letní kolekce. A znovu za asistence sportovců.

Firma Alpine Pro, která české reprezentanty oblékne už podruhé, vytvořila svůj development tým, s jehož pomocí má vytvořit oblečení na míru. To představí při módní přehlídce 100 dní před zahajovacím ceremoniálem her.

"Snad navštívíme Londýn znovu v exkluzivním oblečení," přál si Jirásek. Jenže přípravy na letní olympiádu budou úplně jiný příběh, jak do kvantity, tak kvality oděvů.

Tým sportovců zahrnuje skifaře Ondřeje Synka, basketbalistku Evu Vítečkovou, bikerku Terezu Huříkovou i horolezce Petra Maška. Ten se sice v Londýně nepředstaví, ale jeho poznatky z extrémních podmínek při tvorbě oblečení napomůžou.

"Jsem moc ráda, že můžu být mezi prvními, kdo kolekci uvidí," potěšilo Vítečkovou. Ta je momentálně mimo sportovní dění se zlomeným malíčkem. "Ale nelenoším doma, připravuju se s atletickým trenérem."

Už 24. ledna odesílal ČOV předběžný odhad počtu osob výpravy - Češi v britské metropoli podle předpokladů obsadí 23 sportů, výprava bude čítat celkem 268 osob, z toho 170 sportovců (v Kanadě jich bylo 93).

"Připravíme zhruba 330 souprav," odhadoval Václav Hrbek, ředitel výroby Alpine Pro. "Znovu budeme klást důraz na design a kvalitu, na funkčnost i ekologičnost materiálu."

Proto znovu z pera návrhářky Lucie Kuříkové vzejdou oděvy z podobných materiálů jako posledně - kávy a kukuřice.

RADÍ S KOLEKCÍ. Petr Mašek (vlevo), Eva Vítečková a Ondřej Synek se budou podílet na tvorbě kolekce oblečení pro letní hry v Londýně.

RADÍ S KOLEKCÍ. Petr Mašek (vlevo), Eva Vítečková a Ondřej Synek se budou podílet na tvorbě kolekce oblečení pro letní hry v Londýně.

"Budu testovat nejen na lodi," slíbil mistr světa Synek, když dostal první testovací vzorek s logem firmy i ČOV a velkým nápisem DEVELOPMENT TEAM na hrudi.

"Vyzkouším ho i při doplňkových sportech, na squashi, v posilovně," říkal dvoumetrový veslař. "Ale můžu si ho klidně obléknout i k televizi. V Londýně jsem nespočetněkrát závodil, počasí může být různorodé. Musím oblečení otestovat, aby mi v něm nebylo ani vedro, ani zima."

Část kolekce půjde i do běžného prodeje, firma plánuje, že postaví svůj dvousetmetrový butik přímo i v Českém domě v Londýně. Hry XXX. letní olympiády se konají od 27. července do 12. srpna 2012.

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Proč není zájem o hry? Na západě se nevěří institucím, míní šéf MOV Bach

Prezident Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach během zasedání v...

Předseda Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach věří, že malý zájem o pořadatelství...

Dvě země, jedny hry? Korea sní o olympijském smíru

Společný korejský tým na zahájení Asijských her v jihokorejském Pusanu v roce...

Malý je ten, kdo má malý cíl: na konci týdne se má zrodit spojená olympijská kandidatura Jižní a...

USA se rozhodly vyslat do boje o zimní hry v roce 2030 Salt Lake City

Olympijské kruhy v jihokorejském Kangnungu.

Salt Lake City by se mělo ucházet o pořádání zimních olympijských her v roce 2030. Olympijský výbor...

Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun
Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun

Proč u vás doma nefungují všechny univerzální rady, jak ušetřit? Protože každá rodina funguje jinak! Zaměřte se na to, co opravdu potřebujete, a podle toho postupně utáhněte kohoutek na správném místě. V rozpočtu se pak najde i pár stovek navíc.

Najdete na iDNES.cz