Děti ve městech jsou fyzicky zdatnější, říká analýza ČOV

Mistr světa ve vodním slalomu Jiří Prskavec předává sportovní vysvědčení mladým sportovcům. | foto: Český olympijský výbor

28 2016
Před dvěma roky spustil Český olympijský výbor projekt Olympijského víceboje. Děti ve věku od 5 do 16 let si tak mohly napříč republikou otestovat, jaká je jejich fyzická zdatnost v porovnání s ostatními, nebo který sport je pro ně ten pravý. Výsledek? Nejzdatnější děti žijí v Praze.

V roce 2014 se do Sazka Olympijského víceboje přihlásilo na 50 tisíc dětí z celého Česka. Vloni už to bylo 80 tisíc. Přitom ani školy, ani děti do projektu nikdo nenutí. Sami si mohou vybrat, jestli se Olympijského víceboje zúčastní.

Pokud ano, čeká je osm disciplín. Po splnění každé z nich dostanou určitý příděl bodů, který je počítán pomocí takzvaných T-bodů.

„Je to podobné jako v desetiboji, můžeme díky tomu porovnávat běh na 60 metrů a třeba postoj čápa.“ vysvětluje docent Tomáš Perič, který má projekt na starosti.

Jiří Prskavec trénuje s dětmi rovnováhu.

Jiří Prskavec trénuje s dětmi rovnováhu.

Mezi osm disciplín patří: hluboký předklon, T-běh, zkrácené sedy-lehy, postoj čápa, sprint na 60 metrů, běh na 500/100 metrů, skok/trojskok do dálky a hod basketbalovým míčem.

Jakmile dítě všechny disciplíny absolvuje, získá vysvědčení.

„Musí si najet na webovou stránku sportvokoli.cz, kde si dítě zadá svůj kód a vysvědčení se mu zobrazí. Z něj se dozví, jak na tom je pohybově a v jakých disciplínách má největší předpoklady. V tuhle chvíli na stránkách registrujeme asi patnáct tisíc sportovních klubů. Nabízíme i rady a informace, které se týkají sportování dětí,“ říká Petr Graclík, generální sekretář ČOV.

„Díky sportovnímu vysvědčení navíc děti zjistí, na jaké sporty se nejvíc hodí a jakým olympionikům se podobají,“ uvádí další výhody předseda ČOV Jiří Kejval.

Vavřinec Hradilek během tréninku s dětmi.

Vavřinec Hradilek během tréninku s dětmi.

S některými z idolů se dokonce mohou i setkat v rámci plnění olympijského víceboje. Mezi nimi jsou třeba Jiří Prskavec, Miroslava Topinková Knapková, nebo Vavřinec Hradilek. Aktuálně na stránkách sportvokoli.cz probíhá i soutěž s Jaromírem Jágrem!

I to je pro děti motivace.

Nejzdatnější jsou děti z Prahy

Letošní analýza probíhala od září roku 2015 do letošního května. Olympijského víceboje se zúčastnilo celkem 80 684 dětí ve věku 5-16 let, což je unikátní rozsah souboru, asi patnáct procent dané populace.

Z analýzy vyplývá, že děti, které se pravidelně účastní projektu Olympijského víceboje, mají významně vyšší pohybovou zdatnost než děti bez pravidelné účasti. Za pouhé dva roky fungování projektu se zároveň podařilo vymýtit představu o tom, že děti z malých měst a vesnic jsou pohybově zdatnější než ty, které žijí ve velkých městech.

Fotogalerie

„Vždycky se říkalo, že děti z vesnice jsou pohybově nadanější než ty, které žijí ve městech, že jde o takové ty přírodní typy. Ale už loni jsme zjistili, že je to obráceně. Letošní vzorek nám to jenom potvrdil,“ říká Perič.

Žebříček pohybových zdatností v jednotlivých krajích totiž vede Praha, na posledních místech jsou Středočeský kraj s Plzeňským a Vysočinou.

„Otázkou je, jestli ty nejhorší kraje věnují alespoň minimální podporu sportu malých dětí. Jestli pro ně staví dostatečný počet hřišť a podobně. Zároveň se dá se říct, že sportování dětí je hodně závislé na rodičích a dostupnosti sportovišť. V Praze pro to jsou asi nejlepší možnosti,“ vysvětluje Perič.

Zajímavý je i fakt, že pohybová zdatnost dívek výrazně klesá od 14 do 16 let, a to až na úroveň desetiletých děvčat. „Nechce se jim už tolik sportovat, orientují se na jiné oblasti, třeba aby dobře vypadaly. Když sportují, jsou zpocené a rozcuchané,“ usměje se odborník z Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy. „A podle mě je u této statistiky reálná situace ještě horší, protože děvčata, která z různých důvodů nechtějí sportovat, do našeho víceboje vůbec nepůjdou,“ dodává.

V nižším věku jsou to naopak dívky, které většině disciplín vévodí a poráží i stejně staré chlapce. Na vyšším stupni základní školy se pak poměr obrací.

„Obecně platí, že dívky převyšují chlapce v rovnováze, flexibilitě. Chlapci jsou zase lépe silově, rychlostně a vytrvalostně vybavení,“ uzavírá Perič.

Nejčtenější

Další z rubriky

Přerazte jí nohu tyčí! Čtvrt století od skandálu „Kráska a zvíře na ledě“

PAMÁTNÁ FOTOGRAFIE. Tonya Hardingová (vlevo) a Nancy Kerriganová a jejich...

Dle mnohých šlo o největší skandál olympijské historie. Jak se zbavit konkurentky? Objednat si na...

Dvě země, jedny hry? Korea sní o olympijském smíru

Společný korejský tým na zahájení Asijských her v jihokorejském Pusanu v roce...

Malý je ten, kdo má malý cíl: na konci týdne se má zrodit spojená olympijská kandidatura Jižní a...

KOMENTÁŘ: Proč je fajn mít breakdance na olympiádě

Breakdance, ilustrační foto

Kam kráčíš, olympiádo? Mění se tvé pompézní stadiony v šapitó, v němž místo sportovních reků budou...

Najdete na iDNES.cz