Rio 2016 v Česku: olympijský park vznikne v srpnu u lipenské přehrady

21 2015
Stejně jako v únoru 2014 během her v Soči vznikne v Česku také při hrách v Riu 2016 multisportovní olympijský park. Jeho centrem však v příštím roce nebude Praha, nýbrž jihočeské Lipno.

Sportoviště i obří videostěny, u kterých by mohli lidé fandit českým sportovcům, zápolícím v Riu, mají obklopit celou Lipenskou přehradu. Centrem se však stane obec Lipno nad Vltavou, kde má být v blízkosti mariny celá řada atrakcí a také studio České televize.

Počítá se s telemosty z Ria, vítáním medailistů i s návštěvami bývalých jihočeských sportovních hvězd, jakými jsou Kateřina Neumannová, Karel Poborský, Tomáš Verner či Václav Chalupa.

Fotogalerie

Před čtyřmi lety stvořil Český olympijský výbor pro fanoušky Český dům přímo na hrách v Londýně. Ale následující olympiády, ta zimní i ta letní, nebyly svými destinacemi pro takový projekt vhodné. A tak při zimních hrách v Soči 2014 v Praze poprvé vyrostl olympijský park.

Tehdy jej za 18 dnů navštívilo 400 tisíc lidí.

Nyní se dočká následovníka.

„Průzkum mezi návštěvníky jednoznačně ukázal, že se jim park líbil. Drtivá většina z nich řekla, že bychom měli park připravit i pro hry v Riu,“ připomíná Jiří Kejval, předseda Českého olympijského výboru.

V únoru 2014 však byl školní rok a park byl hojně navštěvován školními třídami. Tentokrát budou v srpnu 2016 prázdniny a dovolené. Hledala se tedy prázdninová lokalita, která by byla vhodná pro letní sporty.

A našla se mimo Prahu.

„O projekt měl největší zájem Jihočeský kraj,“ říká Kejval.

Lipno coby největší vodní plocha v zemi nabízelo ideální podmínky také pro vodní sporty, které tvoří velkou část letního olympijského programu. Na papíře se tedy začal rýsovat olympijský park Rio-Lipno 2016.

Nemělo by však tentokrát jít o park jediný. V menším měřítku mají vyrůst i v dalších českých městech. Hovoří se o Ostravě, Pardubicích či Plzni.

„Jihočeský kraj bere olympijský park jako velkou příležitost ukázat se jako ideální místo pro aktivní dovolenou,“ říká hejtman Jiří Zimola. Kraj chce akci propojit s vlastním projektem Jižní Čechy olympijské.

„Chceme na Lipně co nejvíce využít stávající sportovní infrastrukturu, která je prakticky ve všech obcích. Kolem přehrady vede cyklostezka, takže se návštěvníci budou mezi sportovišti moci pohybovat na kole nebo na kolečkových bruslích. Rádi bychom na Lipno dostali děti s rodiči,“ líčí plány marketingový ředitel ČOV Marek Tesař.

Brazilská inspirace povede k tomu, že v lipenské marině nabídnou organizátoři možnost vyzkoušet si plážové varianty řady sportů. Chybět nebudou ani koncerty, laserové show, street art. A centrem pozornosti mají být pochopitelně televizní přenosy z Ria.

Kde budou sportoviště
Autor:

Nejčtenější

Pořadatelé OH 2020 se vedle vedra chystají i na tajfun a liják

Piktogramy, které budou provázet olympijskými hrami v Tokiu 2020.

Pořadatelé olympijských her 2020, které odstartují za rok a týden v Tokiu, se připravují nejen na...

Další z rubriky

Budoucí šampioni? Olympiáda dětí a mládeže byla plná poutavých příběhů

Momentka z olympiády dětí a mládeže.

V Liberci a okolí skončila Olympiáda dětí a mládeže. Se 459 získanými body ji vyhrála reprezentace...

Levné a rozházené. Český funkcionář z MOV vysvětluje, jak hry mění tvář

Čestný prezident organizačního výboru 10. Zimního evropského olympijského festivalu mládeže Roman Kumpošt při předávání olympijského ohně představitelům pořádajících měst v budově Krajského úřadu v Liberci, kde hořící pochodeň spustila požární alarm.

Poprvé v historii byl členem hodnotící komise MOV, která posuzovala kandidáty na uspořádání...

Milán a Cortina 2026. Zimní olympiáda se po 20 letech vrátí do Itálie

Giovanni Malago (stojící) a Luca Pancalli (na vozíku) prezentují kandidaturu...

Desetileté děvčátko Livia, krasobruslařka z Lausanne, přinesla předsedovi MOV Thomasi Bachovi...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz