Francouzská mincovna, odpovědná za výrobu olympijských medailí pro loňské hry v Paříži, obdržela od sportovců 220 žádostí o výměnu těch, které před pouhými šesti měsíci na stupních vítězů slavnostně obdrželi. Což olympijská historie nepamatuje.
Originální medaile jsou totiž tak trochu „šunt“.
Mincovna Monnaie de Paris oznámila, že nově dodané medaile budou vzhledově totožné s originály, ale budou mít navrch ochranný povlak kvůli zvýšení jejich odolnosti. „Monnaie de Paris některé z poškozených už nahradila a na žádost sportovců nadále pokračuje ve výměnné operaci,“ stojí v prohlášení.
Mezinárodní olympijský výbor uvedl, že medaile byly „vadné“ . Naopak výrobce je raději označuje za „poškozené“.
Už od ledna si sportovci hromadně veřejně stěžovali na rychlé zhoršení jejich vzhledu. Hlásili změnu barvy a odlupování horní vrstvy. Jedním z prvních, kteří vyjádřili znepokojení, byl bronzový americký skateboardista Nyjah Huston.
„Pařížské medaile vypadají skvěle, když jsou zbrusu nové. Ale poté, co jsem ji měl nějakou chvíli na kůži v kontaktu s mým potem a pak ji půjčil k prohlédnutí přátelům, není už ani zdaleka tak kvalitní, jak byste si mysleli,“ podotkl u videa na YouTube. „Naopak, vypadá dost otřesně, dokonce i zepředu.“
Francouzský plavec Yohann Ndoye Brouard rovněž zveřejnil na sociálních sítích fotografii, která ukazuje, že jeho bronz z polohové štafety je na obou stranách výrazně vybledlý.
Ironicky k fotografiím napsal, že medaile vypadá jako z her v Paříži 1924 a ne 2024.
Kolega ze stejné štafety Clément Secchi pro změnu poznamenal, že jeho bronz dostává „krokodýlí“ vizáž.
Medaile navrhla francouzská luxusní šperkařská a hodinářská značka Chaumet a obsahují zachované železné úlomky z původní Eiffelovy věže, které byly odstraněny po její renovaci ve 20. století. Francouzské online médium La Lettre informovalo, že výrobní proces medailí musel být upraven na poslední chvíli poté, co nebyla použita původně plánovaná klíčová složka laku.
Šlo o přísadu, která byla kvůli zdravotní škodlivosti zakázána, ale měla dodat medailím trvanlivost a lesk. Speciálně bronzové medaile jsou nyní i proto obzvlášť choulostivé k poškození. Na rozdíl od těch zlatých, vyrobených z pozlaceného stříbra, jsou bronzové více náchylné k oxidaci, pokud jsou vystaveny vzduchu a vlhkosti, protože jsou složeny ze slitiny mědi, zinku a cínu.
Hele, to je on! Ten vyhrál! Fuksa o týdnech po olympiádě i dalších plánech |
Martin Fuksa o své zlaté po hrách říkal: „Už jsem si ji radši dal do krabičky, aby mi na ni moc lidí nesahalo. Když se někdo zeptá, jestli si ji může prohlédnout, tak proč ne, jsem s tím v pohodě. Ale už jsem spíš radši, když je v bezpečí.“
Nyní se mocně probírá otázka, kdo je vlastně za nekvalitní výrobky odpovědný.
Obě společnosti - Chaumet i Monnaie de Paris - vinu odmítají.