

Kolekce oblečení pro olympijské hry je vždy pod velkým drobnohledem a stejně jako vše ostatní spojené s největším sportovním svátkem se těší zájmu veřejnosti. Volnočasová kolekce českých olympioniků pro nadcházející hry v Paříži bude odkazovat k pařížské olympiádě v roce 1924. Před sto lety se stále ještě dbalo na velmi formální oblékání, dnes si ale sportovce a funkcionáře v cylindrech dokážeme představit jen stěží. Pokrývka hlavy ovšem zůstala důležitou součástí olympijského stejnokroje až do současnosti. Na snímku Československý tým, který se přihlásil do stíhacího závodu družstev (trať 4000 m).
Autor: Profimedia.cz
V Antverpách 1928 přišla část československých sportovců na zahajovací ceremoniál v oblecích, část v sokolských uniformách.
Autor: Oddělení dějin tělovýchovy a sportu Národního muzea
O osm let později v Berlíně už měli všichni olympionici jednotný slavnostní úbor. Jeho výrazným prvkem byla československá vlajka na hrudi, a především baret jako pokrývka hlavy.
Autor: ČTK
V poválečném období se nejspíš nejvýrazněji zapsal slavnostní stejnokroj z letní olympiády v Tokiu 1964 s výraznými klobouky, modrým sakem a bílou sukní. Některými prvky se inspiroval outfit na zahajovací ceremoniál tokijských her před dvěma lety.
Autor: Oddělení dějin tělovýchovy a sportu Národního muzea
Originální klobouky tvořily důležitou součást československého stejnokroje i na hrách v Mexiku v roce 1968.
Autor: ČTK
Po několika olympiádách, kdy československá a později česká výprava svým oblečením zapadla, přišly zimní olympijské hry ve Vancouveru 2010 a psychedelické kruhy, které zaujaly i zahraniční média. Pruhovanou čepici si mnozí sportovci rebelsky otočili kšiltem dozadu.
Autor: Michal Růžička, MAFRA
Nezapomenutelným momentem posledních olympiád je nástup české výpravy na zahájení letní olympiády v Londýně 2012. Veškerou pozornost na sebe strhly deštníky a holínky v designu inspirovaném obrazem Dvojbarevná fuga od Františka Kupky.
Autor: Reuters
Biker Jaroslav Kulhavý si holínky posléze stylově obul na medailový ceremoniál, když ho dekorovali olympijským vítězem v cross country.
Autor: Reuters
Na následující zimní olympiádě v Soči 2014 zase nejvíce zaujala chlupatá beranice s bambulkou…
Autor: MAFRA
… tedy až do chvíle, kdy si Eva Samková (dnes Adamczyková) došla pro zlatou medaili ze snowboardcrossu s bundou obrácenou naruby, aby vynikla její zlatá podšívka.
Autor: Michal Růžička, MAFRA
Bunda pro olympiádu v Pchjongčchangu 2018 tak byla rovnou oboustranná a rovnocenně funkční i reprezentativní z bílé i zlaté strany. Tehdy ovšem zabodovala mezi sportovci i veřejností čepice Raškovka, která připomínala padesát let od zlaté medaile skokana na lyžích Jiřího Rašky, prvního československého šampiona zimní olympiády.
Autor: Michal Sváček, MAFRA
Slavnostní oblečení na zahájení tokijské olympiády v roce 2021 připomínalo střihem kroj a vládl mu modrotisk. Originálními doplňky tehdy byly vějíře a lýkové tašky přes rameno.
Autor: Getty Images
V kolekci pro zimní olympiádu v Pekingu 2022 byla nejvýraznějším prvkem sada piktogramů, které vycházely z běžných udržovacích symbolů, zobrazovaly však různé zimní sporty.
Autor: ALPINE PRO
Jak už bylo zmíněno, volnočasová kolekce pro pařížskou olympiádu odkazuje k oděvům, které měli českoslovenští reprezentanti na sobě před sto lety. Nejvýraznějším prvkem je proto velká vlajka na hrudi ve zlatém rámečku, společně s nápisem CZE.
Autor: Michal Růžička, MAFRA
Dlouho očekávánou kolekci pro slavnostní zahájení od návrháře Jana Černého předvedl Český olympijský výbor veřejnosti v pondělí. Outfitu vévodí smetanově-modrý plášť, který spojuje francouzský trenčkot s českým baloňákem. Svršek ozvláštněný razítkovými detaily doplňují červeno-modré polo triko, tmavé kalhoty a hráškově zelený šátek.
Autor: olympijskytym.cz/Jakub Zeman