Úterý 22. září 2020, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 22. září 2020 Darina

STALO SE 29. ČERVENCE: Skromné hry. Jídlo na příděl a zlato in memoriam

  14:59aktualizováno  14:59
Byly to hry mnohých premiér. Poprvé startovní bloky pro sprintery. Poprvé zastřešený plavecký bazén. Poprvé olympijské piktogramy pro každý sport. A první fotofiniš v historii - ve finále běhu na 100 metrů. Ale olympiáda v Londýně 1948, která přesně před 72 lety začala, byla především renesančními hrami. Symbolem návratu k relativně normálnímu životu po hrůzách 2. světové války.

PRVNÍ POVÁLEČNÉ. Slavnostní zahájení her v Londýně 1948. | foto: Profimedia.cz

Co na tom, že za necelé tři roky, které Britové dostali na přípravu, nemohli pro hry vytvořit ideální podmínky.

Co na tom, že tolikrát museli improvizovat.

Dopady kruté války byly stále viditelné. Dokonce i při pohledu na sportovce. Karoly Takács se v roce 1938 stal s maďarským družstvem mistrem světa ve střelbě z pistole. Za války přišel při výbuchu granátu o pravou ruku. Přeškolil se tedy na střelbu levou a v rychlopalné pistoli nyní získal zlatou medaili.

Hry v době odříkání říkalo se také této olympiádě.

Jídlo bylo stále na příděl. Olympionici však dostávali denně zvýšené příděly, stejné jako britští horníci a dokaři: 5 467 kalorií místo běžných 2 600.

Ale kde jídlo brát?

Organizátoři s povděkem přijali dar sto tun ovoce z Nizozemska či 160 tisíc vajec z Dánska. Z tehdejšího Československa pro změnu přes La Manche doputovalo 20 tisíc lahví minerálky.

Ostražití britští celníci nicméně odmítali uvěřit, že velké množství kvalitního vína, které si dovezla francouzská delegace, je určeno jen pro sportovce a doprovod, a nikoli pro prodej na černém trhu.

Diváky organizátoři rovnou vyzvali: Doneste si na stadiony vlastní jídlo. Stánky s občerstvením tady chyběly. Na závody cestovali diváci v autobusech a vojenských transportérech společně se sportovci. V dnešní době mohutných bezpečnostních manévrů cosi nepředstavitelného.

Momentka z olympiády v roce 1948 v Londýně, francouzský cyklista José Beyaert...

VELKÝ DIVÁCKÝ ZÁJEM. Francouzský cyklista José Beyaert vítězí v silničním závodě. Čtyři roky po hrách se přestěhuje do Kolumbie a později se tam stane koučem národního týmu cyklistů.

A ta sportoviště... Byla použita už existující. Plavecký bazén překryli ve druhém týdnu her pontonem, na němž se utkávali boxeři. Centrem dění se pak stal Empire Stadium ve Wembley, kde se předtím pořádaly hlavně chrtí dostihy. Atleti potřebovali poněkud jiný povrch než psi, a tak vykopaný ovál podél tribun dělníci na poslední chvíli zasypávali tunami škváry. Kvapná práce se jim příliš nepovedla a atleti se občas topili v bahně.

Navzdory extrémně skromnému pojetí her si přesto sportovci londýnskou olympiádu uchovali v srdcích jako jednu z nejkouzelnějších. „Prožila jsem nejpřátelštější a nejméně politické hry, které se kdy uskutečnily,“ prohlásila britská skokanka do výšky Dorothy Tylerová, která startovala celkem na čtyřech hrách a zažila i Hitlerův megalomanský Berlín 1936.

Ani žádná olympijská vesnice tentokrát nevznikla, nezbyly na ni peníze. Největší ubikaci pro dva tisíce sportovců zřídili Britové v Richmond Parku v dřevěných chatkách, sloužících za války na zotavení zraněných vojáků. Ovšem spalo se i na lehátkách ve školních tělocvičnách. A ženy bydlely odděleně od mužů na dívčích internátech

„Těšili jsme se, že se na londýnské olympiádě s Emilem občas uvidíme, jenže z našich láskyplných styků moc nebylo,“ vyprávěla v roce 2012 pro MF DNES Dana Ingrová, později Zátopková. Svatbu s Emilem Zátopkem měli mít až tři měsíce po hrách. 

„Naši kluci v Londýně bydleli v Uxbridge, zatímco nás ubytovali 40 kilometrů odtud na kouzelné internátní škole v Northwoodu, s krásnou zahradou a bazénem. Muži tam byli nežádoucí. Emil za mnou jel z Uxbridge, trvalo mu to skoro dvě hodiny autobusem, metrem a vlakem - a pak narazil na ceduli: Mužům vstup zakázán.“

Zátopek si přesto poradil, pronikl za svojí milou tajně, ale pak prchal před vychovatelkou.

Týmu Nového Zélandu trvala lodí cesta na hry pět týdnů. Zátopkův soupeř Harold Nelson denně běhal na horní palubě, přičemž musel přeskakovat pasažéry, odpočívající na lehátkách. Plavkyně Laneová, jediná žena v australském týmu, musela sdílet kabinu se sedmi muži. 

Argentinský hasič a česká lokomotiva

Dalekou cestu, doslova i obrazně, podstoupil do britské metropole rovněž argentinský vytrvalec Delfo Cabrera, hasič z Buenos Aires. Otec dvou dětí dobře běhal závody na 5000 a 10 000 metrů, ale na jaře před londýnskou olympiádou mu kouč Francisco Moura řekl: „Hledám někoho na maraton. Budeš mě na tréninku bezvýhradně poslouchat?“

„A co to je ten maraton?“

„To běžíš 42 kilometrů. Ale je to snadné a jen o malinko únavnější než desítka.“

Dohodli se. Cabrera nikdy předtím neabsolvoval žádný závod na silnici. Svůj první maraton běžel až v Londýně. A vyhrál ho! Argentinský prezident Juan Perón, policejní prezident Buenos Aires i velitel hasičů mu poslali blahopřejné telegramy. A Cabrera se radoval: „Určitě budu v našem hasičském sboru povýšen na desátníka.“

Vůbec to byly hry výjimečných vytrvaleckých osobností. Emil Zátopek na nich založil svoji unikátní kolekci olympijských medailí a pozlatil hned svůj první start, běh na 10 000 metrů. I přesto, že o den dříve strávil dlouhé hodiny na slavnostním zahájení her v palčivém slunečním žáru. 

Světová média poprvé referovala o Zátopkovi jako o „české lokomotivě“.

„Desítku běžel v hrozném vedru, snad ve čtyřicítce,“ vyprávěla Dana Zátopková. „Emilův největší soupeř Fin Heino jen vzdychal, jaký je mu hic, a během závodu vzdal. A Francouzi Mimounovi utekl Emil o 200 metrů. Poprvé se hrála na olympiádě hymna československému atletovi. My vám byli tak nadšení, všichni jsme při ní brečeli. To si dnes zase neumíte představit. Ta naše země byla po válce taková zubožená, odkopnutá a ještě nás naložili na lopatu a hodili směrem na Východ. No a teď jsme vyhráli a hráli nám hymnu!“

Výprava 76 československých sportovců se postarala o jedny z nejúspěšnějších her v historii země, vybojovala šest zlatých, dvě stříbrné a tři bronzové medaile - a obsadila 8. místo v pořadí národů!

Július Torma vyhrál welterovou váhu boxerů a převzal cenu pro nejtechničtějšího boxera her. Pro celkem tři zlaté medaile si dopádlovali kanoisté Josef Holeček, František Čapek, Jan Brzák - Felix a Bohumil Kudrna. A na zlato dosáhlo rovněž družstvo sportovních gymnastek.

Ale šlo o hořké vítězství, se spoustou slz. 

Při dekorování medailistek byla československá vlajka olemována černou stuhou. Eliška Misáková, členka týmu, jako jediný sportovec v dějinách olympijských her dostala zlatou medaili in memoriam.

„Už v letadle bylo Elišce špatně, ale všichni si mysleli, že má jen chřipku,“ vzpomínala její kolegyně Věra Růžičková. Další vyšetření ukázala, že jde o dětskou obrnu, v té době neléčitelnou. 

Československé gymnastky si tedy předsevzaly: „Když my vyhrajeme, vyhraje i Eliška.“ V soutěži dominovaly. Eliška Misáková však zemřela v londýnské nemocnici nedlouho předtím, než si došly pro zlaté medaile.

Zlatá sonáta francouzské klavíristky

Sportovcem s nejcennější medailovou sbírkou se v Londýně 1948 stala poprvé v historii her žena. Nizozemská matka dvou dětí Fanny Blankersová-Koenová vybojovala čtyři atletická zlata. 

STALO SE 26. DUBNA: Doping nejrychlejší mámy světa? Fazole se slaninou

Fanny Blankersová-Koenová a její příběh

Vynikla rovněž Micheline Ostermeyerová. Praneteř Victora Huga a skvělá pianistka ovládla disk a kouli a navrch získala bronz z výšky.  

„My, ženy, jsme tu,“ vykládala vysoká Francouzka s krásnýma nohama. „Nehodláme překonat mužské rekordy, ale uvidíte, že nejsme na stadionu jen karikatury mužů. Jdeme stejnou cestou, náš kratší krok následuje jejich, jsme jejich světlé stíny.“

Po triumfu v disku a kouli švitořila: „Co bude dál? Nejbližší cíl je dostat se mezi tři nejlepší i ve skoku do výšky. Pak se chci co nejrychleji vrátit ke klavíru. Protože v hudbě je budoucnost. Disk a koule už patří minulosti.“

Nemluvila do větru. Dva roky po hrách ukončila v 28 letech sportovní kariéru a vrátila se k té hudební.

Nechvalte ty kapitalisty, soudružko

Celkem 59 zemí se představilo roku 1948 na londýnských hrách. Čtrnáct z nich debutovalo, například Jamajka nebo Korea. Poražené válečné mocnosti Německo a Japonsko nikdo nezval. Sovětský svaz pozvali, ale Josif Stalin  rozhodl, že hry jsou příliš proamerické a ignoroval je. Zatím. 

Tým Spojených států také skutečně ovládl hodnocení zemí s 38 zlatými, zatímco domácí Britové byli se třemi zlaty až dvanáctí a zklamaní. 

Trapas zažili málem už při slavnostním zahájení. Národní vlajku pro defilé národů totiž zapomněli v uzamčeném autě. Zachránil je vedoucí týmu Roger Bannister, jenž se měl v budoucnu stát prvním atletem, který zaběhne míli pod čtyři minuty. Doběhl k autu, rozbil okénko, utekl i s vlajkou policejní hlídce, jež ho začala nahánět, a předal ji britskému vlajkonoši.

Stalo se před lety

Historický seriál sportovní redakce iDNES.cz

Všechny díly seriálu najdete přehledně ZDE.

Defilé výprav poté mohli vidět nejen diváci na stadionu. Protože Londýn nabídl ještě jednu novinku.

BBC poprvé vysílá z her! Britská společnost připravila 64 hodin přenosů.

„Šlo o největší televizní a rozhlasovou operaci, jakou BBC dosud podstoupila,“ psaly Radio Times. Poprvé musela televizní společnost zaplatit olympijskému výboru i za práva na hry: celkem 1 000 liber. Televizi však tehdy vlastnilo jen 88 tisíc Britů.

Sportovci opouštěli po sedmnácti dnech bojů londýnské hry s nádhernými zážitky. Jenže mnozí z nich se vraceli do proměněného světa. V Československu pět měsíců vládli komunisté.

„Pro mě byl Londýn ohromující,“ vzpomínala Dana Zátopková. „Na internátu ve Zlíně mě po návratu požádali, ať jim o olympiádě udělám besedu. Díky mému taťkovi legionáři jsem byla vychována v masarykovském duchu. Na besedě jsem nešetřila chválou, jaké to bylo v Londýně prima a jak tam holky na internátu mají velkou zahradu, a dokonce i koně.“

Což se komunistům ani trochu nelíbilo.

„Hned mě napadla jedna vychovatelka. Říká mi: Vy jste přehlídla, že je to vše kapitalistické a jen pro vyvolené a příliš chválíte buržoazní poměry! Tehdy jsem pochopila: Nějak se to u nás obrací. Něco se smí a něco se už nesmí.“

Autor:

STALO SE 2. SRPNA: Slyšte, už je v ringu! Jak vypadal první živý sportovní přenos?

Adolf Dobrovolný

Ani fotbal, ani hokej. První sportovní událostí, kterou rozhlas živě přenášel posluchačům, byl...

STALO SE 31. ČERVENCE: Úžasná jízda. Fenomén Phelps získává rekordní olympijský kov

NEJÚSPĚŠNĚJŠÍ SPORTOVEC VŠECH DOB. Michael Phelps chvíli poté, co dovedl jako...

V ten den prožil rozporuplné pocity. Nejprve musel skousnout krutou porážku ve finále 200 metrů...

STALO SE 30. ČERVENCE: Boj v závějích i se sibiřskými komáry. S auty kolem světa

Automobil Thomas Flyer, který se v roce 1908 zúčastnil závodu z New Yorku do...

V Americe překonávali mohutné sněhové závěje, na Sibiři se zase trápili v hlubokém bahně. Místy,...

Záhada dvou míčů. Finále prvního MS ve fotbale provází legenda, už 90 let

Uruguajští fotbalisté se svým balonem vyrobeným v Anglii firmou Salter a syn....

Je to půvabná historka. Tak kouzelná, že jí snadno uvěříte. Ale je pravdivá? To už zřejmě nikdo...

STALO SE 29. ČERVENCE: Skromné hry. Jídlo na příděl a zlato in memoriam

Momentka ze slavnostního zahájení olympiády v roce 1948 v Londýně

Byly to hry mnohých premiér. Poprvé startovní bloky pro sprintery. Poprvé zastřešený plavecký...

STALO SE 15. ČERVENCE: Největší sportovec světa. Thorpe uspěl i s botou z koše

Vícebojařská legenda Jim Thorpe ve výškařském sektoru.

Při ceremoniálu slyšel z úst švédského krále Gustava V. pochvalu: „Pane, jste největší sportovec...

STALO SE 14. ČERVENCE: Bohém a bigamista popáté vítězem Tour. Legenda Anquetil

Jacques Anquetil, pětinásobný vítěz Tour de France.

V osobním životě miloval večírky, karty a alkohol. Zato na kole? Z muže, který vedl nezkrotný...

Nebezpečná místa Česka: brněnský Cejl. Místo, kde vidíte policii jen projíždět

Premium Reportéři MF DNES mapují místa, která podle statistik nejsou výjimečně nebezpečná. Ve skutečnosti jde o no-go zóny,...

Němci kritizují Česko a vzkazují: Podívejte se na naše opatření. Fungují

Premium Koronavirová propast mezi Českem a Německem se nadále prohlubuje. Z premianta třídy se stal problémový žák, popisují...

Když ne jeho, tak aspoň jeho dítě! Psycholog Šmolka nejen o zoufalých milenkách

Premium Ve třiceti už se neprovdáš. Věta, kterou kdysi běžně slýchaly dívky nad třicet let, považované už za staré panny. Dnes...

  • Další z rubriky

O volby do vedení olympijského výboru je velký zájem, chce do něj i Lener

Dosavadní předseda Jiří Kejval a vyzyvatel Filip Neusser jsou kandidáty na předsedu Českého olympijského výboru (ČOV)....

Do programu olympijských her by se mohl vrátit přespolní běh

Do programu olympijských her by se po sto letech mohl vrátit přespolní běh. Rada Světové atletiky (WA) po čtvrteční...

Pusťte nás do Moskvy! Jak budoucího šéfa MOV napadali, že je komunista

Premium Dnes je Thomas Bach prezidentem Mezinárodního olympijského výboru a nejmocnějším mužem světa sportu. Ale před 40 lety...

STALO SE 27. ČERVENCE: Zlato získává 14letá dívenka. Dál ji nepustila vlna zášti

Jak stylově oslavit 14. narozeniny? Inspiraci nabízí Kyoko Iwasakiová, která jen šest dní po dosažení tohoto věku...

POUZE 5 VÍTĚZŮ! Tropická soutěž s vůněmi Glade Exotic Tropical Blossoms
POUZE 5 VÍTĚZŮ! Tropická soutěž s vůněmi Glade Exotic Tropical Blossoms

Přeneste se do tropů s exotickou vůní květů Monoi, jasmínu a sladkého kokosu. Zapojte se do soutěže a možná právě vy vyhrajete balíček nové řady...

Vyzkoušeli jsme eRoušku 2. Podívejte se, jak může pomoci i vám

Největší nadějí na zpomalení šíření covidu-19, která navíc nikomu nezkomplikuje život, je malá aplikace pro chytré...

Volali ji k večeři, ale nepřišla. Zemřela s ohořelým mobilem v ruce

Patrně neoriginální příslušenství si vybralo další z mnoha obětí. Stala se jí šestnáctiletá thajská školačka. Poté, co...

Benešová: Nečekala jsem, že synova svatba bude tak emocionálně náročná

Závěr prázdnin byl pro Lucii Benešovou ve znamení svatebních příprav. K oltáři dovedla svého nejstaršího syna Luciána,...

Jeho prsty byly najednou ve mně, obvinila fotografa ze zneužití Ratajkowski

Emily Ratajkowski (29) zveřejnila obsáhlou esej, ve které obvinila fotografa Jonathana Ledera ze sexuálního zneužití....

Nová data ukázala alarmující poměr pozitivních testů. Už je nad 20 %

Epidemie koronaviru se v Česku vymyká kontrole. Napovídá tomu ukazatel, který měří poměr pozitivních testů oproti všem...