Němci by rádi uspořádali letní olympiádu. Nebo ne?

ilustrační foto | foto: AP

28 2014
Tohle by mohla být pro české sportovní nadšence jedinečná šance: o letní olympiádu chtějí zabojovat Berlín i Hamburk. Němci se rozhodnou do konce roku a už teď je jasné, že debata bude žhavá a tvrdá.

Těm snímkům se nedalo utéct. Zrezlá, opuštěná a zpustošená sportoviště z Atén, smutné memento olympijských her, jež Řeky přiškrtily a prohloubily krizi země. Přesně deset let uplynulo od akce, o níž se píše, že byla poslední výstrahou pořadatelům.

Že už o olympiády nemají státy – minimálně ty demokratické – zájem. Že je to drahé a zbytečné. Vzdor tomu se na start kandidátského závodění stavějí Němci. Ekonomický tahoun Evropy dal první „ano“ Berlínu a Hamburku. Cílem je léto; možná už to v roce 2024, možná až o čtyři roky později.

Olympijský itinerář pro další desetiletku

Rozhodnutá pořadatelství
Letní hry 2016: Rio de Janeiro. MOV s velkými obavami sleduje, zda Brazilci stihnou postavit všechna sportoviště včas.
Zimní hry 2018: Pchjongčchang. Jižní Korea by po dvojici Soči – Rio měla být bezproblémový hostitel.
Letní hry 2020: Tokio. Asijský „dvojboj“ se završí tam, kde se olympiáda konala už v roce 1964.

Volby, které přijdou
Zimní hry 2022: tři kandidátská města tvoří Oslo, Peking a kazašské Almaty. Volí se příští rok.
Letní hry 2024: sestava se teprve krystalizuje. Kdo může mít naději? Melbourne, Dauhá, jedno město z USA, Istanbul, Paříž, Řím, či případný zástupce Německa.

„Kdybychom nevěřili, že můžeme přesvědčit německý i Mezinárodní olympijský výbor, ani bychom s tím nezačínali,“ řekl sebevědomě mluvčí hamburského senátu Christoph Holstein. Začátek by byl, jak vše skončí?

Už první souhlas rozjel debaty, v nichž nebude chybět vášeň. Ukazují to reprezentativní průzkumy – v Berlíně je pro hry jen 52 procent obyvatel, v Hamburku sice 73 procent, ale stejný počet se zároveň bojí nákladů spojených s hrami.

„Nepotřebujeme investice do krásné, ale dvoutýdenní akce. Potřebujeme investice do infrastruktury,“ říká bývalý berlínský senátor Harald Wolf a vy najednou slyšíte ozvěnu z Atén. Stejně tak jsou povědomá slova obhájců – o penězi nevyčíslitelné reklamě či šanci na to, jak sjednotit obyvatele.

Tady jsou klíčová data: 1. září by Němci měli zveřejnit plány uchazečů, 6. prosince se musí rozhodnout, koho z dvojice upřednostnit, chce-li země už letní hry 2024. Ano, už s desetiletou rezervou!

Pořadatelské dostihy jsou totiž náročnější než většina sportovních disciplín. Devět let dopředu = podání přihlášek. Osm let = MOV určí oficiální kandidátská města. Sedm let = volba, jež určí vyvoleného.

Až pak začne samotná práce. Její vrchol trvá dva týdny (plus následnou paralympiádu) a pak „karavana zase odjede o dům dál“, jak varují německá média. Proto se kandidáti musí sami brzy rozhodnout, zda karavanu na své území vůbec vpustí. A země musí rozčísnout „městovražedný boj“.

V Hamburku chtějí na slavnostní zahájení přivést všechny sportovce na lodích a do her hodlají zapojit další severoněmecká města (házená by se třeba logicky mohla hrát v Kielu). Plány stojí 50 milionů eur a půlku platí sponzoři, o celkových nákladech se nemluví. Třeba Dolní Sasko už hlásí: Podporujeme Hamburk. „Ten je o krok napřed,“ souhlasí list Tagesspiegel.

Berlín by naopak zvýhodňovalo množství sportovišť – nově by musela být vystavěna jen volejbalová a možná plavecká hala.

Představa, že by se na olympiádu z Česka dojelo autem za pár hodin, je při následujících destinacích (Rio a dvakrát Asie) lákavá. Zda německé nadšení vydrží, ukážou příští měsíce.

Další z rubriky

USA se rozhodly vyslat do boje o zimní hry v roce 2030 Salt Lake City

Olympijské kruhy v jihokorejském Kangnungu.

Salt Lake City by se mělo ucházet o pořádání zimních olympijských her v roce 2030. Olympijský výbor...

Ruský curler Krušelnickij dostal za doping na OH čtyřletý distanc

Alexandr Krušelnickij z ruského týmu v curlingovém zápolení smíšených dvojic

Ruský curler Alexandr Krušelnickij dostal za doping na olympijských hrách v Pchjongčchangu čtyřletý...

V Calgary olympiádu nechtějí, odpor řeší italská i švédská kandidatura

Juan Antonio Samaranch Jr. představuje kandidaturu Calgary na olympiádu 2026,...

Obyvatelé Calgary se v referendu vyslovili proti pořádání zimních olympijských her v roce 2026....

Nevíte, co vařit? Inspirujte se
Nevíte, co vařit? Inspirujte se

Uvařte rodině něco dobrého.

Najdete na iDNES.cz