Doporučujeme

White City Stadium, dějiště olympijských her 1908 v Londýně

White City Stadium, dějiště olympijských her 1908 v Londýně | foto: Profimedia.cz

STALO SE 13. ČERVENCE: Olympiáda na britském Strahově a stometrový bazén

  • 2
V rakouské monarchii, a tudíž také v Praze, oslavují 60 let vlády Františka Josefa I. Na Sibiř dopadá tunguzský meteorit. Bulhaři se osamostatňují od Turků a Belgičané dobývají Kongo. Píše se rok 1908. Rodí se umělecký směr kubismus. Je vynalezen celofán a... Londýn pořádá IV. olympijské hry. Před 112 lety, 13. července 1908, byly slavnostně zahájeny.

Pravda, Londýn tyto hry pořádal vlastně na záskok.

Řím byl původně určen jejich hostitelem. „Jedině v Římě může olympismus po návratu ze svého výletu do prospěchářské Ameriky znovu obléci svoji nádhernou tógu,“ psal přece baron Pierre de Coubertin po organizačním fiasku olympiády v St. Louis 1904. Hry mezi antickými památkami, to bude jiná podívaná.

Jenže ti Italové... Stavět sportoviště nestíhají a peníze - no škoda mluvit. Výbuch Vesuvu je v dubnu 1906 vlastně vysvobozuje. Eskuza, promiňte, pane barone, ty zbylé liry na olympiádu musí jít na obnovu Neapole. Hry nebudou, tak promiňte, pane barone.

Ještě že je tu lord Desborough, britský aristokrat a sportsman. Vesloval za Oxford, dvakrát plaval v Niagaře, třikrát se drápal na Matterhorn, mnohokrát šermoval. Nabízí služby své země. Hry přece jen budou. V Londýně.

Já to zařídím!

Má na to jen půldruhého roku. Šibeniční termín? Ne s jeho známostmi. Přesvědčí organizátory anglo-francouzské výstavy, aby dali 44 tisíc liber na nový stadion. Přesvědčí vládu, aby doplatila zbytek. Přesvědčí lorda Northcliffa, majitele listu Daily Mail, aby přispěl na organizaci her. Může se stavět.

Za deset měsíců hlásí: Hotovo. Na západě Londýna se tyčí narychlo vybudovaný a monstrózní The Stadium pro - lidé, žasněte - 93 tisíc diváků. Takový britský Strahov. 

Škvárovou atletickou dráhu, která měří 536 metrů, lemuje 666 metrů dlouhý betonový ovál pro cyklisty. Uvnitř plochy je gymnastické a zápasnické pódium, hřiště pro míčové sporty a navrch, jen považte, stometrový plavecký bazén s věží. Jaká to novinka! 

V Aténách 1896 plavali olympionici v moři, v Paříži 1900 v Seině... A teď poprvé bazén, luxus.

Pravda, nikdo v něm nemění vodu, pročež poněkud zešedne a zaneřádí se, k čemuž přispívají jak neustávající deště, tak ukázková soutěž rybářů, která se během her uskuteční.

Mimochodem, bazén je zelený. Atletickou módou jsou kraťasy pod kolena a sportovci se dopují alkoholem. Jiná doba, jiný mrav.

Ale pojďme už soutěžit.

Ne, krále nepozdravíme

Hry trvají šest měsíců. Ne, neděste se, jejich hlavní část trvá od 13. července jen 13 dnů, ale mimo ni pořádají organizátoři od jara do podzimu další sportovní odvětví. A když už jednou hry zachránili, propašují na ně i sporty dle svého gusta. Inu, gentlemen, co takhle pólo na koni, rackets či závod motorových člunů?

Pravda, ne vše se vydaří.

Do turnaje v rackets, předchůdci squashe, se přihlásí jen Britové a finále není vůbec. Pan Leaf nenastoupí, zranil si ruku. Ke klání motorových člunů, jedoucích závratnou rychlostí 30 km/h, se kromě pěti Britů hlásí alespoň jeden Francouz. Závod nicméně začíná blamáží, v prvním souboji mezi vévodou z Westminsteru a lordem Howardem se převrátí čluny obou velevážených pánů.

Stalo se před lety

Historický seriál sportovní redakce iDNES.cz

Všechny díly seriálu najdete přehledně ZDE.

Ovšem co jsou tyto drobné lapálie proti trablům, jež mají Britové s Američany. Potížisté, pořád si stěžují. Hned při zahájení. Organizátoři zapomněli do vlajkoslávy nad stadionem umístit vlajku USA, zatímco čínskou tam mají, i když žádný Číňan nedorazil. 

Američané se urazí. Při defilé výprav pak jejich vlajkonoš Rose nepozdvihne vlajku před králem Eduardem a skloní ji k zemi. Skandál!

Následně podává tým USA v průměru jeden protest denně. Jeho manažer irského původu James Sullivan je nejvíce nenáviděnou osobou v britských médiích, zatímco ta americká píší o nefér snobském britském rozhodování.

Po finále v přetahování lanem si poražený tým USA stěžuje, že vítězný tým policistů z Liverpoolu použil obuv s kovovými podpatky, která ho zvýhodnila. U boxerského ringu protestují Američané, že domácímu Douglasovi přiřkl zlatou medaili rozhodcovský sbor řízený jeho otcem. 

A co potom finále běhu na 400 metrů. 

Britští rozhodčí (jiní tu nejsou) ho nařídí opakovat. Že prý američtí hoši blokovali Brita Wyndhama Halswella. Američané se naštvou, nenastoupí a Halswell běží sám.

Jsou to hry mnoha extrémů. Gumový muž Ray Ewry vyhrává opět skok do dálky i do výšky z místa - a má už z olympiád osm zlatých. Švédský střelec Oscar Swahn je v 60 letech nejstarším vítězem v historii. Namotivuje jej to natolik, že ještě v Antverpách 1920 bude v 72 letech stříbrný. 

Vítězná lukostřelkyně Sybil Newallová je proti němu v 53 letech mladice. V Londýně těsně poráží i Charlotte Dodovou, čtyřnásobnou vítězku tenisového Wimbledonu. Tenis v dlouhých sukních ji přestal bavit, začala v nich tedy střílet z luku.

Jinak je žen sportovkyň poskrovnu. Dva týdny poté, co v Hyde Parku probíhá monstrózní mítink za volební práva žen, jich na hrách soutěží pouze 37.

Chci maraton pod oknem

Britská princezna Mary se jen dívá. Ale chce se dívat pořádně. Proto vysloví přání, aby běh maratonský začal pod okny zámku Windsor. Jistě, Vaše Výsosti. Nevadí přece, že trasa na stadion bude v tom případě poněkud delší než obvyklých 40 kilometrů. Přesněji... moment... to máme 26 mil a 385 yardů, takže... 42 195 metrů.

Závodu zprvu vévodí kanadský favorit Tom Longboat, jenž při něm usrkává z lahve šampaňské. Po 19 mílích kolabuje. Do čela se posouvá italský cukrář Dorando Pietri, který se občerstvuje panáky brandy, ale na stadionu kolabuje též, pětkrát padá na dráhu. 

Do cíle ho, za vydatné pomoci sira Arthura Conana Doyla, dotlačí. Pak jej rozhodčí diskvalifikují a vítězem prohlásí Američana Johnnyho Hayese.

Komu by se však chudáka malého Pietriho nezželelo? Královna Alexandra mu dá krásný pohár, sir Arthur 300 liber. Pietri se stává profesionálem, v Americe dvakrát poráží Hayese a vydělá dost, aby si později koupil hotýlek v San Remu.

Hry pro rok 1908 jsou mezitím dávno minulostí. Dobré hry to byly, tvrdí Coubertin i Britové. Dokonce vydělaly: 21 377 liber. Přitom se třetina rozpočtu (údajně) rozpustila v banketech aristokratů.


Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.

Stalo se před lety