Sobota 15. srpna 2020, svátek má Hana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 15. srpna 2020 Hana

STALO SE 13. ČERVENCE: Olympiáda na britském Strahově a stometrový bazén

  9:08aktualizováno  9:08
V rakouské monarchii, a tudíž také v Praze, oslavují 60 let vlády Františka Josefa I. Na Sibiř dopadá tunguzský meteorit. Bulhaři se osamostatňují od Turků a Belgičané dobývají Kongo. Píše se rok 1908. Rodí se umělecký směr kubismus. Je vynalezen celofán a... Londýn pořádá IV. olympijské hry. Před 112 lety, 13. července 1908, byly slavnostně zahájeny.

White City Stadium, dějiště olympijských her 1908 v Londýně | foto: Profimedia.cz

Pravda, Londýn tyto hry pořádal vlastně na záskok.

Řím byl původně určen jejich hostitelem. „Jedině v Římě může olympismus po návratu ze svého výletu do prospěchářské Ameriky znovu obléci svoji nádhernou tógu,“ psal přece baron Pierre de Coubertin po organizačním fiasku olympiády v St. Louis 1904. Hry mezi antickými památkami, to bude jiná podívaná.

Jenže ti Italové... Stavět sportoviště nestíhají a peníze - no škoda mluvit. Výbuch Vesuvu je v dubnu 1906 vlastně vysvobozuje. Eskuza, promiňte, pane barone, ty zbylé liry na olympiádu musí jít na obnovu Neapole. Hry nebudou, tak promiňte, pane barone.

Ještě že je tu lord Desborough, britský aristokrat a sportsman. Vesloval za Oxford, dvakrát plaval v Niagaře, třikrát se drápal na Matterhorn, mnohokrát šermoval. Nabízí služby své země. Hry přece jen budou. V Londýně.

Já to zařídím!

Má na to jen půldruhého roku. Šibeniční termín? Ne s jeho známostmi. Přesvědčí organizátory anglo-francouzské výstavy, aby dali 44 tisíc liber na nový stadion. Přesvědčí vládu, aby doplatila zbytek. Přesvědčí lorda Northcliffa, majitele listu Daily Mail, aby přispěl na organizaci her. Může se stavět.

Za deset měsíců hlásí: Hotovo. Na západě Londýna se tyčí narychlo vybudovaný a monstrózní The Stadium pro - lidé, žasněte - 93 tisíc diváků. Takový britský Strahov. 

Škvárovou atletickou dráhu, která měří 536 metrů, lemuje 666 metrů dlouhý betonový ovál pro cyklisty. Uvnitř plochy je gymnastické a zápasnické pódium, hřiště pro míčové sporty a navrch, jen považte, stometrový plavecký bazén s věží. Jaká to novinka! 

V Aténách 1896 plavali olympionici v moři, v Paříži 1900 v Seině... A teď poprvé bazén, luxus.

Pravda, nikdo v něm nemění vodu, pročež poněkud zešedne a zaneřádí se, k čemuž přispívají jak neustávající deště, tak ukázková soutěž rybářů, která se během her uskuteční.

Mimochodem, bazén je zelený. Atletickou módou jsou kraťasy pod kolena a sportovci se dopují alkoholem. Jiná doba, jiný mrav.

Ale pojďme už soutěžit.

Ne, krále nepozdravíme

Hry trvají šest měsíců. Ne, neděste se, jejich hlavní část trvá od 13. července jen 13 dnů, ale mimo ni pořádají organizátoři od jara do podzimu další sportovní odvětví. A když už jednou hry zachránili, propašují na ně i sporty dle svého gusta. Inu, gentlemen, co takhle pólo na koni, rackets či závod motorových člunů?

Pravda, ne vše se vydaří.

Do turnaje v rackets, předchůdci squashe, se přihlásí jen Britové a finále není vůbec. Pan Leaf nenastoupí, zranil si ruku. Ke klání motorových člunů, jedoucích závratnou rychlostí 30 km/h, se kromě pěti Britů hlásí alespoň jeden Francouz. Závod nicméně začíná blamáží, v prvním souboji mezi vévodou z Westminsteru a lordem Howardem se převrátí čluny obou velevážených pánů.

Stalo se před lety

Historický seriál sportovní redakce iDNES.cz

Všechny díly seriálu najdete přehledně ZDE.

Ovšem co jsou tyto drobné lapálie proti trablům, jež mají Britové s Američany. Potížisté, pořád si stěžují. Hned při zahájení. Organizátoři zapomněli do vlajkoslávy nad stadionem umístit vlajku USA, zatímco čínskou tam mají, i když žádný Číňan nedorazil. 

Američané se urazí. Při defilé výprav pak jejich vlajkonoš Rose nepozdvihne vlajku před králem Eduardem a skloní ji k zemi. Skandál!

Následně podává tým USA v průměru jeden protest denně. Jeho manažer irského původu James Sullivan je nejvíce nenáviděnou osobou v britských médiích, zatímco ta americká píší o nefér snobském britském rozhodování.

Po finále v přetahování lanem si poražený tým USA stěžuje, že vítězný tým policistů z Liverpoolu použil obuv s kovovými podpatky, která ho zvýhodnila. U boxerského ringu protestují Američané, že domácímu Douglasovi přiřkl zlatou medaili rozhodcovský sbor řízený jeho otcem. 

A co potom finále běhu na 400 metrů. 

Britští rozhodčí (jiní tu nejsou) ho nařídí opakovat. Že prý američtí hoši blokovali Brita Wyndhama Halswella. Američané se naštvou, nenastoupí a Halswell běží sám.

Jsou to hry mnoha extrémů. Gumový muž Ray Ewry vyhrává opět skok do dálky i do výšky z místa - a má už z olympiád osm zlatých. Švédský střelec Oscar Swahn je v 60 letech nejstarším vítězem v historii. Namotivuje jej to natolik, že ještě v Antverpách 1920 bude v 72 letech stříbrný. 

Vítězná lukostřelkyně Sybil Newallová je proti němu v 53 letech mladice. V Londýně těsně poráží i Charlotte Dodovou, čtyřnásobnou vítězku tenisového Wimbledonu. Tenis v dlouhých sukních ji přestal bavit, začala v nich tedy střílet z luku.

Jinak je žen sportovkyň poskrovnu. Dva týdny poté, co v Hyde Parku probíhá monstrózní mítink za volební práva žen, jich na hrách soutěží pouze 37.

Chci maraton pod oknem

Britská princezna Mary se jen dívá. Ale chce se dívat pořádně. Proto vysloví přání, aby běh maratonský začal pod okny zámku Windsor. Jistě, Vaše Výsosti. Nevadí přece, že trasa na stadion bude v tom případě poněkud delší než obvyklých 40 kilometrů. Přesněji... moment... to máme 26 mil a 385 yardů, takže... 42 195 metrů.

Závodu zprvu vévodí kanadský favorit Tom Longboat, jenž při něm usrkává z lahve šampaňské. Po 19 mílích kolabuje. Do čela se posouvá italský cukrář Dorando Pietri, který se občerstvuje panáky brandy, ale na stadionu kolabuje též, pětkrát padá na dráhu. 

Do cíle ho, za vydatné pomoci sira Arthura Conana Doyla, dotlačí. Pak jej rozhodčí diskvalifikují a vítězem prohlásí Američana Johnnyho Hayese.

Komu by se však chudáka malého Pietriho nezželelo? Královna Alexandra mu dá krásný pohár, sir Arthur 300 liber. Pietri se stává profesionálem, v Americe dvakrát poráží Hayese a vydělá dost, aby si později koupil hotýlek v San Remu.

Hry pro rok 1908 jsou mezitím dávno minulostí. Dobré hry to byly, tvrdí Coubertin i Britové. Dokonce vydělaly: 21 377 liber. Přitom se třetina rozpočtu (údajně) rozpustila v banketech aristokratů.

Autor:

STALO SE 2. SRPNA: Slyšte, už je v ringu! Jak vypadal první živý sportovní přenos?

Adolf Dobrovolný

Ani fotbal, ani hokej. První sportovní událostí, kterou rozhlas živě přenášel posluchačům, byl...

STALO SE 31. ČERVENCE: Úžasná jízda. Fenomén Phelps získává rekordní olympijský kov

NEJÚSPĚŠNĚJŠÍ SPORTOVEC VŠECH DOB. Michael Phelps chvíli poté, co dovedl jako...

V ten den prožil rozporuplné pocity. Nejprve musel skousnout krutou porážku ve finále 200 metrů...

STALO SE 30. ČERVENCE: Boj v závějích i se sibiřskými komáry. S auty kolem světa

Automobil Thomas Flyer, který se v roce 1908 zúčastnil závodu z New Yorku do...

V Americe překonávali mohutné sněhové závěje, na Sibiři se zase trápili v hlubokém bahně. Místy,...

STALO SE 27. ČERVENCE: Zlato získává 14letá dívenka. Dál ji nepustila vlna zášti

Plavkyně Kyoko Iwasakiová na archivním snímku

Jak stylově oslavit 14. narozeniny? Inspiraci nabízí Kyoko Iwasakiová, která jen šest dní po...

STALO SE 23. ČERVENCE: Nemožný výkon. Student práv z Harvardu skočil světový rekord

Edward Gourdin

Kdyby se takto vytáhl na olympijských hrách, suverénně by slavil zlato. I na univerzitní půdě však...

STALO SE 7. ČERVENCE: Sprinterská hvězda Zabel, rekord z Tour mu vzal až Sagan

Německý cyklista Erik Zabel se přiznal k dopingu.

Jeho konkurent Robbie McEwan popisoval souboje s ním jako zápasit s kamennou zdí. Prý toho moc...

STALO SE 29. ČERVENCE: Ping-pongový velikán Panský. Za stoly baví i v šedesáti

Legendární stolní tenista Jindřich Panský obléká dres extraligového týmu KT...

VIDEO Patří mezi nejvýraznější postavy tuzemského stolního tenisu a své umění dokazuje i v současnosti...

Pastrňák i Kvitová. Sportovní hvězdy skupují v Praze luxusní nemovitosti

Premium Rezidence na Smíchově, byty v Karlíně nebo na Vinohradech. To je jen malý výčet nemovitostí, které vlastní české...

Doba prsatá. Odhalená ňadra jako důkaz měnícího se světa kolem nás

Premium Až se teď v létě vydáte k vodě, rozhlédněte se kolem sebe. Jedním z dokladů změn světa kolem nás jsou proměny vzhledu...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

  • Další z rubriky

STALO SE 29. ČERVENCE: Skromné hry. Jídlo na příděl a zlato in memoriam

Byly to hry mnohých premiér. Poprvé startovní bloky pro sprintery. Poprvé zastřešený plavecký bazén. Poprvé olympijské...

Katar olympijský? Po fotbalovém MS chce uspořádat i hry v roce 2032

Deset let po fotbalovém mistrovství světa by se v Kataru mohly konat olympijské hry. Představitelé země z Perského...

Coubertinovy olympijské kruhy se vydražily za pět milionů korun

Originální kresba olympijských kruhů od zakladatele moderních olympijských her Pierrea de Coubertina se vydražila v...

STALO SE 28. ČERVENCE: Zaremba šampionem her v Moskvě. Medaili později prodal

Když sovětský soupeř svou činku nad hlavu nedostal, mohl slavit. Ota Zaremba přesně před 40 lety zvítězil na...

WhatsApp se brzy zbaví toho, co nás na něm nejvíc štve

Populární chatovací aplikace WhatsApp chystá změnu, která leckoho potěší. Brzy bude mít podporu více aktivních zařízení...

Češi bydlí na Papui již tři roky. Byl to ze začátku šok, ale nelitují

Manželé se rozhodli vydat za prací do zahraničí. Zlákala je Papua Nová Guinea, kde žijí od roku 2017. Nejdříve v městě...

Modelka po plastice nedodržela sexuální abstinenci, praskl jí zadek

Šestadvacetiletá Amanda Nicole z Los Angeles se živí jako modelka a je samozvanou dvojnicí herečky Scarlett...

Herečka Prachařová bydlí na Letné. Nezvaní návštěvníci jsou už pryč

Při pohledu na starý činžák by jen málokoho napadlo, v jak krásném bytě dcera herců Dany Batulkové a Davida Prachaře...

Doba prsatá. Odhalená ňadra jako důkaz měnícího se světa kolem nás

Premium Až se teď v létě vydáte k vodě, rozhlédněte se kolem sebe. Jedním z dokladů změn světa kolem nás jsou proměny vzhledu...