Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

STALO SE 1. ČERVENCE: Hry, které Coubertin proklel. Se zlatým strychninem

  16:18
Chci zapomenout, ulevil si i baron Pierre de Coubertin. Třetí vydání olympijských her, poprvé na americkém kontinentě, jej v roce 1904 naplnilo znechucením a obavami, zda jeho myšlenka o obnovení starověkých olympiád není odsouzena k brzkému konci. Dnes uplynulo přesně 116 let ode dne, kdy byly hry v St. Louis zahájeny.

Momentka ze startu olympijského maratonu v St. Louis 1904 | foto: Profimedia.cz

Ano, než se olympiády staly gigantickým podnikem, skutečně jim hrozil zánik. Na počátku 20. století byly pohlceny výstavami. Vinen tím byl paradoxně právě Pierre de Coubertin, prezident Mezinárodního olympijského výboru. Jeho totiž napadlo přičlenit hry ke Světovým výstavám.

Následovalo fiasko v Paříži 1900. 

Alfred Picard, generální sekretář tamní Světové výstavy, Coubertina vůbec nepochopil. Plakáty informovaly jen o „závodech ve sportech a cvicích tělesných“.

Picard vypsal i soutěže v chytání ryb na ulici nebo v běhu trojnohém. Mnohé z nich MOV odmítl zařadit do oficiálního programu. 

Pro plavce tehdy přichystali závod na 200 metrů s překážkami. Museli vyšplhat na sloup, umístěný ve vodě, přelézt jeden člun, podplavat druhý.

Soutěže, zčásti sport a zčásti pouťová atrakce, skomíraly v Paříži na okraji zájmu, téměř bez diváků. Výjimkou se stalo jen klání lukostřelců, protože zastřílet si mohli i příchozí. Dostavily se jich dva tisíce. 

„Byl jsem smuten a zahanben,“ uvedl Coubertin o pařížském dobrodružství. Přesto akceptoval další. Třetí novodobé olympijské hry se v St. Louis 1904 opět konaly v rámci mezinárodní výstavy. 

Američan českého původu Charles Dvorak vyhrál na olympiádě v St. Louis 1904 skok o tyči.

Po jejich skončení francouzský baron psal: „Zanevřel jsem na to město, jež mě zbavilo všech iluzí.“ 

Vrcholem naprosté ignorance Coubertinových ideí byly tzv. antropologické dny amerických organizátorů, při nichž „testovali schopnosti nižších ras“ při závodech indiánů proti africkým trpaslíkům, Patagoncům a dalším rasám.

„Vyžadovalo by to mimořádnou shovívavost starobylých předků, kdyby se náhodou ocitli mezi rozjařenými diváky,“ poznamenal si Coubertin.

Organizátoři vypsali i závod v plivání tabáku do dálky, který se pochopitelně rovněž neocitl na seznamu oficiálních soutěží MOV. Když se Coubertin rozčiloval, šéfové výstavy oponovali: „Buďte rádi, podobnými akcemi přitahujeme pozornost lidí k vašim olympijským hrám.“

Plavci na nich soutěžili v umělém jezírku nepravidelného tvaru. Startovali z voru, který pod jejich váhou klesal ke dnu. 

Během zápasů ve vodním pólu bylo na opačné straně jezera povoleno vstoupit do vody skotu z výstavy hospodářských zvířat. Do roka pak zemřeli čtyři ze sportovců na tyfus.

Olympijské hry, nebo mistrovství USA? Obojí

Evropané museli na hry cestovat jedenáct dní lodí a poté ještě další dny vlakem. Organizátoři nenaplnili původní sliby, že zahraničním účastníkům uhradí dopravu, a tak z 651 zúčastněných sportovců jen 62 bylo odjinud než ze Severní Ameriky. V některých sportech byly olympijské závody vypsány zároveň jako mistrovství USA.

Celkem se představilo pouhých dvanáct zemí. Češi chyběli, nesehnali na cestu dost peněz.

A ženy? Těch startovalo v oficiálních kláních všehovšudy šest. V lukostřelbě. Navíc předvedly ukázkové zápasy v boxu.

Účastníky her ubytovali ve srubovém hotelu se sedmi tisíci pokoji, který organizátoři po skončení her zapálili.

O medaile se bojovalo i v lakrosu, kroketu nebo přetahováni lanem. A byly to poprvé skutečné medaile, zlaté, stříbrné a bronzové, jež nahradily olivové věnce z her v Aténách 1896 a Paříži 1900.

Gymnasta George Eyser, Američan s německými kořeny, jich získal hned šest, ba co víc, vybojoval je s dřevěnou nohou, o tu pravou ho připravil vlak. 

Na tři vítězství dosáhl další Američan Frank Kugler, v zápase, vzpírání a přetahování lanem. Stal se tak jediným sportovcem v historii, jenž na jediných hrách získal zlato ve třech různých sportech.

Mezi ukázkovými sporty se ocitly i basketbal mužů, jenž poté zažil olympijskou premiéru až v roce 1936, nebo gaelský fotbal pro 15 hráčů.

Koktejl ze syrových vajec a strychninu

Příběh maratonského běhu, tehdy ještě pořádaného na 25 mílí, svojí bizarností snad nejlépe dokumentuje ony divoké časy novodobých olympijských pionýrů.

Dělník z továrny na mosaz Thomas Hicks věřil, že jeho unikátní strategie bude pro maraton tou vítěznou.

V čem spočívala?

1. Brát si od svých dvou pomocníků při závodě destilovanou vodu, ale za žádnou cenu ji nepít, jen si s ní proplachovat ústa.

2. Nechat se na trati omývat horkou vodou, jež prospěje tělu lépe než studená.

3. Až půjde do tuhého, nadopovat se.

Pravidla ještě doping nezakazovala. Když se tedy na 28. kilometru Hicks začal potácet, dva pomocníci doprovázející jej v automobilu mu podali „koktejl“ smíchaný ze dvou syrových vajec a miligramu strychninu, jedu na krysy, jenž zároveň sloužil i jako lék na svalovou ochablost.

Na 32. kilometru přesto prosil: „Už nemůžu. Nechte mě lehnout si na cestu.“

Pomocníci mu to zakázali: „Chvíli jen jdi.“

Nalili do něj další koktejl, navrch přidali panáka brandy. Přesto na 39. kilometru vypadal jak zombie a kolaboval. Dostal třetí koktejl a opět brandy.

Po třech hodinách a 28 minutách byl vítězně v cíli a ztratil vědomí. Lékaři později konstatovali, že další dávka strychninu by už byla smrtící.

„Závod prokázal, že léky atletům na trati prospívají,“ oponoval Charles Lucas, Hicksův pomocník.

Cílem původně proběhl jako první kdosi jiný: Fred Lorz z New Yorku. Alice Rooseveltová, dcera prezidenta, dokonce přiskotačila a ověnčila Lorze květinovým věncem. Leč záhy se provalilo, že je podvodníkem. 

Stalo se před lety

Historický seriál sportovní redakce iDNES.cz

Všechny díly seriálu najdete přehledně ZDE.

Na 15. kilometru Lorz dostal křeče, zastavil a nasedl do automobilu. Z něj mával soupeřům i divákům. Jenže vozu se zavařil motor. „Tak já těch zbylých pět mil doběhnu,“ vyřkl odpočatý Lorz a vyrazil ke stadionu.

„Byl to jen vtip,“ hájil se poté. Doživotně jej diskvalifikovali, ale po roce trest zrušili a Lorz ovládl Bostonský maraton, pečlivě sledován po celé trati.

Na závodní trati v olympijském St. Louis, kde zvířený prach od koňských hlídek i doprovodných automobilů způsobil, že běžci „prach doslova jedli“, bylo však kuriózních figurek víc.

Kubánec Felix Carvajal se o olympijském maratonu dozvěděl v Havaně náhodou. „Tam budu,“ prohlásil. 

Nebyl atletem, jen pošťákem zvyklým na dlouhé pochůzky. Peníze neměl. Běhal tedy kolem hlavního havanského náměstí a od kolemjdoucích vybíral příspěvky na cestu. Ale po připlutí do New Orleansu prohrál všechny peníze v kostkách.

Dál pokračoval stopem. Vyčerpaný dorazil do St. Louis, kde se nad ním smilovali američtí vrhači a podělili se s ním o jídlo i pokoj. Na start přišel v botách s vysokou podrážkou, v bílé košili s dlouhými rukávy a tmavých kalhotách. Tak chtěl běžet. Policista mu aspoň ustřihl rukávy a nohavice.

V průběhu závodu dostal hlad. Nejdřív snědl pár broskví, které ukradl Hicksovým pomocníkům. Pak si udělal odbočku do blízkého sadu pro zelená jablka. Se žaludečními křečemi usedl u trati. Přesto skončil čtvrtý.

Startovali také dva černí Afričané, první v historii her - Len Tau a Jan Mashiani z kmene Zulu. Nepřijeli na hry, dovezli je sem coby atrakci na výstavu k búrské válce, při které běhali jako spojky. Když už tu byli, zkusili olympijský maraton.

Tau skončil devátý, Mashiani dvanáctý. Pozorovatelé tvrdili, že by zaútočil na medaili, kdyby ho nezačali pronásledovat dva obrovití psi, před kterými prchal oklikou přes obilné pole.

Vítěze Hickse odnesli z cíle na nosítkách do šatny, kde ho čtyři lékaři křísili. Večer si v hotelu postěžoval: „Dnes jsem zhubl o tři kila.“ A oznámil, že ukončuje sportovní kariéru. 

„Vždy jsem toužil získat jeden z těch pohárů pro vítěze maratonu. Teď ho mám, tak přenechám to štěstí i ostatním.“

K olympijským hrám se štěstí přiklonilo až o čtyři roky později v Londýně. Také v metropoli nad Temží ještě byly (naposledy) součástí Světové výstavy, její organizátoři však pojali toto propojení mnohem citlivěji než jejich předchůdci.

Hry přežily.

Autor:

STALO SE 2. SRPNA: Slyšte, už je v ringu! Jak vypadal první živý sportovní přenos?

Adolf Dobrovolný

Ani fotbal, ani hokej. První sportovní událostí, kterou rozhlas živě přenášel posluchačům, byl...

STALO SE 31. ČERVENCE: Úžasná jízda. Fenomén Phelps získává rekordní olympijský kov

NEJÚSPĚŠNĚJŠÍ SPORTOVEC VŠECH DOB. Michael Phelps chvíli poté, co dovedl jako...

V ten den prožil rozporuplné pocity. Nejprve musel skousnout krutou porážku ve finále 200 metrů...

STALO SE 30. ČERVENCE: Boj v závějích i se sibiřskými komáry. S auty kolem světa

Automobil Thomas Flyer, který se v roce 1908 zúčastnil závodu z New Yorku do...

V Americe překonávali mohutné sněhové závěje, na Sibiři se zase trápili v hlubokém bahně. Místy,...

STALO SE 21. ČERVENCE: Zemřel gólman-inženýr „Boža“ Modrý. S legendou tvrdě zatočil režim

Brankář Bohumil Modrý na mistrovství světa v hokeji v Praze roku 1947.

Patří k těm, kteří odešli příliš brzo. Hokejový brankář Bohumil Modrý se stal jednou z tváří první...

STALO SE 24. ČERVENCE: V Niagaře utonul muž, jenž jako první pokořil La Manche

Horká káva o půlnoci. Dobová kresba zachycuje Matthewa Webba, který v roce 1875...

Troufal si na extrémní plavecké výzvy. Jako první člověk v historii překonal před svědky a bez...

Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.

  • Nejčtenější

V Olympii zapálili oheň pro Paříž. Obešli se i bez pomoci boha Slunce

16. dubna 2024  10:25,  aktualizováno  12:03

Zatažená obloha sice znemožnila, aby olympijskou pochodeň zapálily přímo sluneční paprsky, to však...

Bojkot olympiády ne, ale... Ruská diplomatická chytristika očima Žantovského

17. dubna 2024

Premium Byl mluvčím prezidenta Václava Havla a velvyslancem v USA, ve Velké Británii a v Izraeli. V...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Šéf cyklistiky: Odměny pro atlety? V rozporu s olympijskou myšlenkou

19. dubna 2024  9:53,  aktualizováno  14:25

Předseda Mezinárodní cyklistické unie David Lappartient nesouhlasí s rozhodnutím Světové atletiky...

Dream Team pro Paříž je na světě. Durant chce čtvrté zlato, Curry i Leonard první

17. dubna 2024  18:34

LeBron James, Stephen Curry a Kevin Durant povedou na olympijském turnaji v Paříži hvězdný americký...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Obavy z akcí teroristů a Rusů. Hry v Paříži ohlídají i stovky tajných agentů

19. dubna 2024  15:40

Zdálo se to jako velmi atraktivní nápad, když s ním organizátoři her v Paříži přišli poprvé:...

Znovu získat zlato. Stejně jako sportovci má i Český dům v Paříži velké ambice

22. dubna 2024  16:34

První národní dům hostil tehdy ještě československé olympioniky na hrách v Barceloně v roce 1992....

Obavy z akcí teroristů a Rusů. Hry v Paříži ohlídají i stovky tajných agentů

19. dubna 2024  15:40

Zdálo se to jako velmi atraktivní nápad, když s ním organizátoři her v Paříži přišli poprvé:...

Šéf cyklistiky: Odměny pro atlety? V rozporu s olympijskou myšlenkou

19. dubna 2024  9:53,  aktualizováno  14:25

Předseda Mezinárodní cyklistické unie David Lappartient nesouhlasí s rozhodnutím Světové atletiky...

Dream Team pro Paříž je na světě. Durant chce čtvrté zlato, Curry i Leonard první

17. dubna 2024  18:34

LeBron James, Stephen Curry a Kevin Durant povedou na olympijském turnaji v Paříži hvězdný americký...

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...