Úterý 28. září 2021, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 28. září 2021 Den české státnosti

STALO SE 1. ČERVENCE: Hry, které Coubertin proklel. Se zlatým strychninem

  16:18
Chci zapomenout, ulevil si i baron Pierre de Coubertin. Třetí vydání olympijských her, poprvé na americkém kontinentě, jej v roce 1904 naplnilo znechucením a obavami, zda jeho myšlenka o obnovení starověkých olympiád není odsouzena k brzkému konci. Dnes uplynulo přesně 116 let ode dne, kdy byly hry v St. Louis zahájeny.

Momentka ze startu olympijského maratonu v St. Louis 1904 | foto: Profimedia.cz

Ano, než se olympiády staly gigantickým podnikem, skutečně jim hrozil zánik. Na počátku 20. století byly pohlceny výstavami. Vinen tím byl paradoxně právě Pierre de Coubertin, prezident Mezinárodního olympijského výboru. Jeho totiž napadlo přičlenit hry ke Světovým výstavám.

Následovalo fiasko v Paříži 1900. 

Alfred Picard, generální sekretář tamní Světové výstavy, Coubertina vůbec nepochopil. Plakáty informovaly jen o „závodech ve sportech a cvicích tělesných“.

Picard vypsal i soutěže v chytání ryb na ulici nebo v běhu trojnohém. Mnohé z nich MOV odmítl zařadit do oficiálního programu. 

Pro plavce tehdy přichystali závod na 200 metrů s překážkami. Museli vyšplhat na sloup, umístěný ve vodě, přelézt jeden člun, podplavat druhý.

Soutěže, zčásti sport a zčásti pouťová atrakce, skomíraly v Paříži na okraji zájmu, téměř bez diváků. Výjimkou se stalo jen klání lukostřelců, protože zastřílet si mohli i příchozí. Dostavily se jich dva tisíce. 

„Byl jsem smuten a zahanben,“ uvedl Coubertin o pařížském dobrodružství. Přesto akceptoval další. Třetí novodobé olympijské hry se v St. Louis 1904 opět konaly v rámci mezinárodní výstavy. 

Američan českého původu Charles Dvorak vyhrál na olympiádě v St. Louis 1904...

Američan českého původu Charles Dvorak vyhrál na olympiádě v St. Louis 1904 skok o tyči.

Po jejich skončení francouzský baron psal: „Zanevřel jsem na to město, jež mě zbavilo všech iluzí.“ 

Vrcholem naprosté ignorance Coubertinových ideí byly tzv. antropologické dny amerických organizátorů, při nichž „testovali schopnosti nižších ras“ při závodech indiánů proti africkým trpaslíkům, Patagoncům a dalším rasám.

„Vyžadovalo by to mimořádnou shovívavost starobylých předků, kdyby se náhodou ocitli mezi rozjařenými diváky,“ poznamenal si Coubertin.

Organizátoři vypsali i závod v plivání tabáku do dálky, který se pochopitelně rovněž neocitl na seznamu oficiálních soutěží MOV. Když se Coubertin rozčiloval, šéfové výstavy oponovali: „Buďte rádi, podobnými akcemi přitahujeme pozornost lidí k vašim olympijským hrám.“

Plavci na nich soutěžili v umělém jezírku nepravidelného tvaru. Startovali z voru, který pod jejich váhou klesal ke dnu. 

Během zápasů ve vodním pólu bylo na opačné straně jezera povoleno vstoupit do vody skotu z výstavy hospodářských zvířat. Do roka pak zemřeli čtyři ze sportovců na tyfus.

Olympijské hry, nebo mistrovství USA? Obojí

Evropané museli na hry cestovat jedenáct dní lodí a poté ještě další dny vlakem. Organizátoři nenaplnili původní sliby, že zahraničním účastníkům uhradí dopravu, a tak z 651 zúčastněných sportovců jen 62 bylo odjinud než ze Severní Ameriky. V některých sportech byly olympijské závody vypsány zároveň jako mistrovství USA.

Celkem se představilo pouhých dvanáct zemí. Češi chyběli, nesehnali na cestu dost peněz.

A ženy? Těch startovalo v oficiálních kláních všehovšudy šest. V lukostřelbě. Navíc předvedly ukázkové zápasy v boxu.

Účastníky her ubytovali ve srubovém hotelu se sedmi tisíci pokoji, který organizátoři po skončení her zapálili.

O medaile se bojovalo i v lakrosu, kroketu nebo přetahováni lanem. A byly to poprvé skutečné medaile, zlaté, stříbrné a bronzové, jež nahradily olivové věnce z her v Aténách 1896 a Paříži 1900.

Gymnasta George Eyser, Američan s německými kořeny, jich získal hned šest, ba co víc, vybojoval je s dřevěnou nohou, o tu pravou ho připravil vlak. 

Na tři vítězství dosáhl další Američan Frank Kugler, v zápase, vzpírání a přetahování lanem. Stal se tak jediným sportovcem v historii, jenž na jediných hrách získal zlato ve třech různých sportech.

Mezi ukázkovými sporty se ocitly i basketbal mužů, jenž poté zažil olympijskou premiéru až v roce 1936, nebo gaelský fotbal pro 15 hráčů.

Koktejl ze syrových vajec a strychninu

Příběh maratonského běhu, tehdy ještě pořádaného na 25 mílí, svojí bizarností snad nejlépe dokumentuje ony divoké časy novodobých olympijských pionýrů.

Dělník z továrny na mosaz Thomas Hicks věřil, že jeho unikátní strategie bude pro maraton tou vítěznou.

V čem spočívala?

1. Brát si od svých dvou pomocníků při závodě destilovanou vodu, ale za žádnou cenu ji nepít, jen si s ní proplachovat ústa.

2. Nechat se na trati omývat horkou vodou, jež prospěje tělu lépe než studená.

3. Až půjde do tuhého, nadopovat se.

Pravidla ještě doping nezakazovala. Když se tedy na 28. kilometru Hicks začal potácet, dva pomocníci doprovázející jej v automobilu mu podali „koktejl“ smíchaný ze dvou syrových vajec a miligramu strychninu, jedu na krysy, jenž zároveň sloužil i jako lék na svalovou ochablost.

Na 32. kilometru přesto prosil: „Už nemůžu. Nechte mě lehnout si na cestu.“

Pomocníci mu to zakázali: „Chvíli jen jdi.“

Nalili do něj další koktejl, navrch přidali panáka brandy. Přesto na 39. kilometru vypadal jak zombie a kolaboval. Dostal třetí koktejl a opět brandy.

Po třech hodinách a 28 minutách byl vítězně v cíli a ztratil vědomí. Lékaři později konstatovali, že další dávka strychninu by už byla smrtící.

„Závod prokázal, že léky atletům na trati prospívají,“ oponoval Charles Lucas, Hicksův pomocník.

Cílem původně proběhl jako první kdosi jiný: Fred Lorz z New Yorku. Alice Rooseveltová, dcera prezidenta, dokonce přiskotačila a ověnčila Lorze květinovým věncem. Leč záhy se provalilo, že je podvodníkem. 

Stalo se před lety

Historický seriál sportovní redakce iDNES.cz

Všechny díly seriálu najdete přehledně ZDE.

Na 15. kilometru Lorz dostal křeče, zastavil a nasedl do automobilu. Z něj mával soupeřům i divákům. Jenže vozu se zavařil motor. „Tak já těch zbylých pět mil doběhnu,“ vyřkl odpočatý Lorz a vyrazil ke stadionu.

„Byl to jen vtip,“ hájil se poté. Doživotně jej diskvalifikovali, ale po roce trest zrušili a Lorz ovládl Bostonský maraton, pečlivě sledován po celé trati.

Na závodní trati v olympijském St. Louis, kde zvířený prach od koňských hlídek i doprovodných automobilů způsobil, že běžci „prach doslova jedli“, bylo však kuriózních figurek víc.

Kubánec Felix Carvajal se o olympijském maratonu dozvěděl v Havaně náhodou. „Tam budu,“ prohlásil. 

Nebyl atletem, jen pošťákem zvyklým na dlouhé pochůzky. Peníze neměl. Běhal tedy kolem hlavního havanského náměstí a od kolemjdoucích vybíral příspěvky na cestu. Ale po připlutí do New Orleansu prohrál všechny peníze v kostkách.

Dál pokračoval stopem. Vyčerpaný dorazil do St. Louis, kde se nad ním smilovali američtí vrhači a podělili se s ním o jídlo i pokoj. Na start přišel v botách s vysokou podrážkou, v bílé košili s dlouhými rukávy a tmavých kalhotách. Tak chtěl běžet. Policista mu aspoň ustřihl rukávy a nohavice.

V průběhu závodu dostal hlad. Nejdřív snědl pár broskví, které ukradl Hicksovým pomocníkům. Pak si udělal odbočku do blízkého sadu pro zelená jablka. Se žaludečními křečemi usedl u trati. Přesto skončil čtvrtý.

Startovali také dva černí Afričané, první v historii her - Len Tau a Jan Mashiani z kmene Zulu. Nepřijeli na hry, dovezli je sem coby atrakci na výstavu k búrské válce, při které běhali jako spojky. Když už tu byli, zkusili olympijský maraton.

Tau skončil devátý, Mashiani dvanáctý. Pozorovatelé tvrdili, že by zaútočil na medaili, kdyby ho nezačali pronásledovat dva obrovití psi, před kterými prchal oklikou přes obilné pole.

Vítěze Hickse odnesli z cíle na nosítkách do šatny, kde ho čtyři lékaři křísili. Večer si v hotelu postěžoval: „Dnes jsem zhubl o tři kila.“ A oznámil, že ukončuje sportovní kariéru. 

„Vždy jsem toužil získat jeden z těch pohárů pro vítěze maratonu. Teď ho mám, tak přenechám to štěstí i ostatním.“

K olympijským hrám se štěstí přiklonilo až o čtyři roky později v Londýně. Také v metropoli nad Temží ještě byly (naposledy) součástí Světové výstavy, její organizátoři však pojali toto propojení mnohem citlivěji než jejich předchůdci.

Hry přežily.

Autor:

STALO SE 2. SRPNA: Slyšte, už je v ringu! Jak vypadal první živý sportovní přenos?

Adolf Dobrovolný

Ani fotbal, ani hokej. První sportovní událostí, kterou rozhlas živě přenášel posluchačům, byl...

STALO SE 31. ČERVENCE: Úžasná jízda. Fenomén Phelps získává rekordní olympijský kov

NEJÚSPĚŠNĚJŠÍ SPORTOVEC VŠECH DOB. Michael Phelps chvíli poté, co dovedl jako...

V ten den prožil rozporuplné pocity. Nejprve musel skousnout krutou porážku ve finále 200 metrů...

STALO SE 30. ČERVENCE: Boj v závějích i se sibiřskými komáry. S auty kolem světa

Automobil Thomas Flyer, který se v roce 1908 zúčastnil závodu z New Yorku do...

V Americe překonávali mohutné sněhové závěje, na Sibiři se zase trápili v hlubokém bahně. Místy,...

STALO SE 22. ČERVENCE: Lasse Virén. Rekord zvládl i po pádu, chtěl napodobit Zátopka

Lasse Virén (vpravo) na olympiádě v Mnichově 1972 při běhu na 10 kilometrů

VIDEO Byl blízko vyrovnání výkonu Emila Zátopka z olympijských her v Helsinkách. Také Lasse Virén...

STALO SE 25. ČERVENCE: Amatérky ze Zimbabwe začínají zlaté olympijské tažení

Medvídek Míša byl maskot Letních olympijských her 1980 v Moskvě.

Jedna byla účetní, další zase hospodyně. Nikdy dříve spolu nehrály, poprvé viděly hrací povrch -...

  • Nejčtenější

Pešán zaskočil Krejčího pozvánkou na olympiádu. Pojedeš? Rád, řekl útočník

Hokejový útočník David Krejčí dostal dost netradiční nominační pozvánku na únorové olympijské hry v Pekingu. Kouč...

Krpálek se loučil s medailí. V muzeu bude v bezpečí, usmíval se

Nejsou to ani dva měsíce, co se Lukáš Krpálek zařadil mezi nejlepší judisty historie tohoto sportu. Přesně 30. července...

Zpověď zlatého paralympionika. O egoismu v Tokiu i myšlenkách na sebevraždu

Premium Třeba to tak mělo být, zamýšlí se dvojnásobný paralympijský šampion David Drahonínský, kterého posadila na invalidní...

Krasobruslařští sourozenci Taschlerovi vytančili olympijský Peking

České krasobruslení bude mít příští rok na zimních olympijských hrách v Pekingu poprvé v samostatné historii obsazeny...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Olympijský program hokejistů: v Pekingu začnou 9. února proti Dánsku

Letní olympiáda nedávno skončila a sportovci už vyhlížejí tu zimní. Pro českého fanouška vždy bývají atraktivní zápasy...

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

  • Další z rubriky

Olympijské motto má novou podobu: Rychleji, výše, silněji - společně

Olympijské motto má nově rozšířenou podobu a zní „Rychleji, výše, silněji - společně“. Mezinárodní olympijský výbor na...

Šéfem Českého olympijského výboru zůstává i na další funkční období Kejval

Jediný avizovaný sok Filip Neusser se stal předsedou Národní sportovní agentury, proto Jiří Kejval neměl ve volbě...

Výkonný výbor MOV doporučil Brisbane jako dějiště olympijských her 2032

Výkonný výbor Mezinárodního olympijského výboru doporučil Brisbane jako dějiště olympijských her pro rok 2032. O...

Kriket usiluje o zařazení do programu olympijských her v roce 2028

Na olympiádě v roce 2028, kterou přivítá Los Angeles, by se mohl hrát i turnaj v kriketu. Mezinárodní rada kriketu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Jsem zohavená, říká Linda Evangelista. Po kryolipolýze je k nepoznání

Topmodelka Linda Evangelista se rozhodla bojovat s projevy stárnutí pomocí kryolipolýzy a skončila podle svých slov...

Marek Ztracený na koncertě spadl z pódia na hlavu a skončil v nemocnici

Zpěvák Marek Ztracený bude na koncert v Pardubicích dlouho vzpomínat. Během vystoupení si nevšiml, že je už na okraji...

Anife Vyskočilová má chatu v Suchdole s krásným výhledem na Prahu

Vzpomínáte si na poslední díl seriálu Sanitka, natočený podle skutečné události, kde na zahrádkářskou kolonii v...

Nechávat teď ležet peníze na účtu v bance je holý nerozum

S rostoucí inflací si teď láme hlavu nejedna domácnost s volnými penězi. Řeší otázku, kam peníze uložit, jak je...

Sedm nejčastějších důvodů, proč muži odchází ze vztahů i po letech

Dlouhé roky, tři děti, stabilní zázemí, každý den teplé večeře, ani to vám nezajistí, že s partnerem bude mít vaše...