Čtvrtek 13. srpna 2020, svátek má Alena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 13. srpna 2020 Alena

STALO SE 1. ČERVENCE: Hry, které Coubertin proklel. Se zlatým strychninem

  16:18aktualizováno  16:18
Chci zapomenout, ulevil si i baron Pierre de Coubertin. Třetí vydání olympijských her, poprvé na americkém kontinentě, jej v roce 1904 naplnilo znechucením a obavami, zda jeho myšlenka o obnovení starověkých olympiád není odsouzena k brzkému konci. Dnes uplynulo přesně 116 let ode dne, kdy byly hry v St. Louis zahájeny.

Momentka ze startu olympijského maratonu v St. Louis 1904 | foto: Profimedia.cz

Ano, než se olympiády staly gigantickým podnikem, skutečně jim hrozil zánik. Na počátku 20. století byly pohlceny výstavami. Vinen tím byl paradoxně právě Pierre de Coubertin, prezident Mezinárodního olympijského výboru. Jeho totiž napadlo přičlenit hry ke Světovým výstavám.

Následovalo fiasko v Paříži 1900. 

Alfred Picard, generální sekretář tamní Světové výstavy, Coubertina vůbec nepochopil. Plakáty informovaly jen o „závodech ve sportech a cvicích tělesných“.

Picard vypsal i soutěže v chytání ryb na ulici nebo v běhu trojnohém. Mnohé z nich MOV odmítl zařadit do oficiálního programu. 

Pro plavce tehdy přichystali závod na 200 metrů s překážkami. Museli vyšplhat na sloup, umístěný ve vodě, přelézt jeden člun, podplavat druhý.

Soutěže, zčásti sport a zčásti pouťová atrakce, skomíraly v Paříži na okraji zájmu, téměř bez diváků. Výjimkou se stalo jen klání lukostřelců, protože zastřílet si mohli i příchozí. Dostavily se jich dva tisíce. 

„Byl jsem smuten a zahanben,“ uvedl Coubertin o pařížském dobrodružství. Přesto akceptoval další. Třetí novodobé olympijské hry se v St. Louis 1904 opět konaly v rámci mezinárodní výstavy. 

Američan českého původu Charles Dvorak vyhrál na olympiádě v St. Louis 1904...

Američan českého původu Charles Dvorak vyhrál na olympiádě v St. Louis 1904 skok o tyči.

Po jejich skončení francouzský baron psal: „Zanevřel jsem na to město, jež mě zbavilo všech iluzí.“ 

Vrcholem naprosté ignorance Coubertinových ideí byly tzv. antropologické dny amerických organizátorů, při nichž „testovali schopnosti nižších ras“ při závodech indiánů proti africkým trpaslíkům, Patagoncům a dalším rasám.

„Vyžadovalo by to mimořádnou shovívavost starobylých předků, kdyby se náhodou ocitli mezi rozjařenými diváky,“ poznamenal si Coubertin.

Organizátoři vypsali i závod v plivání tabáku do dálky, který se pochopitelně rovněž neocitl na seznamu oficiálních soutěží MOV. Když se Coubertin rozčiloval, šéfové výstavy oponovali: „Buďte rádi, podobnými akcemi přitahujeme pozornost lidí k vašim olympijským hrám.“

Plavci na nich soutěžili v umělém jezírku nepravidelného tvaru. Startovali z voru, který pod jejich váhou klesal ke dnu. 

Během zápasů ve vodním pólu bylo na opačné straně jezera povoleno vstoupit do vody skotu z výstavy hospodářských zvířat. Do roka pak zemřeli čtyři ze sportovců na tyfus.

Olympijské hry, nebo mistrovství USA? Obojí

Evropané museli na hry cestovat jedenáct dní lodí a poté ještě další dny vlakem. Organizátoři nenaplnili původní sliby, že zahraničním účastníkům uhradí dopravu, a tak z 651 zúčastněných sportovců jen 62 bylo odjinud než ze Severní Ameriky. V některých sportech byly olympijské závody vypsány zároveň jako mistrovství USA.

Celkem se představilo pouhých dvanáct zemí. Češi chyběli, nesehnali na cestu dost peněz.

A ženy? Těch startovalo v oficiálních kláních všehovšudy šest. V lukostřelbě. Navíc předvedly ukázkové zápasy v boxu.

Účastníky her ubytovali ve srubovém hotelu se sedmi tisíci pokoji, který organizátoři po skončení her zapálili.

O medaile se bojovalo i v lakrosu, kroketu nebo přetahováni lanem. A byly to poprvé skutečné medaile, zlaté, stříbrné a bronzové, jež nahradily olivové věnce z her v Aténách 1896 a Paříži 1900.

Gymnasta George Eyser, Američan s německými kořeny, jich získal hned šest, ba co víc, vybojoval je s dřevěnou nohou, o tu pravou ho připravil vlak. 

Na tři vítězství dosáhl další Američan Frank Kugler, v zápase, vzpírání a přetahování lanem. Stal se tak jediným sportovcem v historii, jenž na jediných hrách získal zlato ve třech různých sportech.

Mezi ukázkovými sporty se ocitly i basketbal mužů, jenž poté zažil olympijskou premiéru až v roce 1936, nebo gaelský fotbal pro 15 hráčů.

Koktejl ze syrových vajec a strychninu

Příběh maratonského běhu, tehdy ještě pořádaného na 25 mílí, svojí bizarností snad nejlépe dokumentuje ony divoké časy novodobých olympijských pionýrů.

Dělník z továrny na mosaz Thomas Hicks věřil, že jeho unikátní strategie bude pro maraton tou vítěznou.

V čem spočívala?

1. Brát si od svých dvou pomocníků při závodě destilovanou vodu, ale za žádnou cenu ji nepít, jen si s ní proplachovat ústa.

2. Nechat se na trati omývat horkou vodou, jež prospěje tělu lépe než studená.

3. Až půjde do tuhého, nadopovat se.

Pravidla ještě doping nezakazovala. Když se tedy na 28. kilometru Hicks začal potácet, dva pomocníci doprovázející jej v automobilu mu podali „koktejl“ smíchaný ze dvou syrových vajec a miligramu strychninu, jedu na krysy, jenž zároveň sloužil i jako lék na svalovou ochablost.

Na 32. kilometru přesto prosil: „Už nemůžu. Nechte mě lehnout si na cestu.“

Pomocníci mu to zakázali: „Chvíli jen jdi.“

Nalili do něj další koktejl, navrch přidali panáka brandy. Přesto na 39. kilometru vypadal jak zombie a kolaboval. Dostal třetí koktejl a opět brandy.

Po třech hodinách a 28 minutách byl vítězně v cíli a ztratil vědomí. Lékaři později konstatovali, že další dávka strychninu by už byla smrtící.

„Závod prokázal, že léky atletům na trati prospívají,“ oponoval Charles Lucas, Hicksův pomocník.

Cílem původně proběhl jako první kdosi jiný: Fred Lorz z New Yorku. Alice Rooseveltová, dcera prezidenta, dokonce přiskotačila a ověnčila Lorze květinovým věncem. Leč záhy se provalilo, že je podvodníkem. 

Stalo se před lety

Historický seriál sportovní redakce iDNES.cz

Všechny díly seriálu najdete přehledně ZDE.

Na 15. kilometru Lorz dostal křeče, zastavil a nasedl do automobilu. Z něj mával soupeřům i divákům. Jenže vozu se zavařil motor. „Tak já těch zbylých pět mil doběhnu,“ vyřkl odpočatý Lorz a vyrazil ke stadionu.

„Byl to jen vtip,“ hájil se poté. Doživotně jej diskvalifikovali, ale po roce trest zrušili a Lorz ovládl Bostonský maraton, pečlivě sledován po celé trati.

Na závodní trati v olympijském St. Louis, kde zvířený prach od koňských hlídek i doprovodných automobilů způsobil, že běžci „prach doslova jedli“, bylo však kuriózních figurek víc.

Kubánec Felix Carvajal se o olympijském maratonu dozvěděl v Havaně náhodou. „Tam budu,“ prohlásil. 

Nebyl atletem, jen pošťákem zvyklým na dlouhé pochůzky. Peníze neměl. Běhal tedy kolem hlavního havanského náměstí a od kolemjdoucích vybíral příspěvky na cestu. Ale po připlutí do New Orleansu prohrál všechny peníze v kostkách.

Dál pokračoval stopem. Vyčerpaný dorazil do St. Louis, kde se nad ním smilovali američtí vrhači a podělili se s ním o jídlo i pokoj. Na start přišel v botách s vysokou podrážkou, v bílé košili s dlouhými rukávy a tmavých kalhotách. Tak chtěl běžet. Policista mu aspoň ustřihl rukávy a nohavice.

V průběhu závodu dostal hlad. Nejdřív snědl pár broskví, které ukradl Hicksovým pomocníkům. Pak si udělal odbočku do blízkého sadu pro zelená jablka. Se žaludečními křečemi usedl u trati. Přesto skončil čtvrtý.

Startovali také dva černí Afričané, první v historii her - Len Tau a Jan Mashiani z kmene Zulu. Nepřijeli na hry, dovezli je sem coby atrakci na výstavu k búrské válce, při které běhali jako spojky. Když už tu byli, zkusili olympijský maraton.

Tau skončil devátý, Mashiani dvanáctý. Pozorovatelé tvrdili, že by zaútočil na medaili, kdyby ho nezačali pronásledovat dva obrovití psi, před kterými prchal oklikou přes obilné pole.

Vítěze Hickse odnesli z cíle na nosítkách do šatny, kde ho čtyři lékaři křísili. Večer si v hotelu postěžoval: „Dnes jsem zhubl o tři kila.“ A oznámil, že ukončuje sportovní kariéru. 

„Vždy jsem toužil získat jeden z těch pohárů pro vítěze maratonu. Teď ho mám, tak přenechám to štěstí i ostatním.“

K olympijským hrám se štěstí přiklonilo až o čtyři roky později v Londýně. Také v metropoli nad Temží ještě byly (naposledy) součástí Světové výstavy, její organizátoři však pojali toto propojení mnohem citlivěji než jejich předchůdci.

Hry přežily.

Autor:

STALO SE 31. ČERVENCE: Úžasná jízda. Fenomén Phelps získává rekordní olympijský kov

NEJÚSPĚŠNĚJŠÍ SPORTOVEC VŠECH DOB. Michael Phelps chvíli poté, co dovedl jako...

V ten den prožil rozporuplné pocity. Nejprve musel skousnout krutou porážku ve finále 200 metrů...

STALO SE 30. ČERVENCE: Boj v závějích i se sibiřskými komáry. S auty kolem světa

Automobil Thomas Flyer, který se v roce 1908 zúčastnil závodu z New Yorku do...

V Americe překonávali mohutné sněhové závěje, na Sibiři se zase trápili v hlubokém bahně. Místy,...

Záhada dvou míčů. Finále prvního MS ve fotbale provází legenda, už 90 let

Uruguajští fotbalisté se svým balonem vyrobeným v Anglii firmou Salter a syn....

Je to půvabná historka. Tak kouzelná, že jí snadno uvěříte. Ale je pravdivá? To už zřejmě nikdo...

STALO SE 8. ČERVENCE: Špatné Rozhodnutí. Miláček LeBron dopálil Ameriku

LeBron James ještě netuší, jak si zavaří. Zdraví diváky ESPN i návštěvníky Boys...

VIDEO Co si asi myslel, když vyslovil tu památnou větu? „I take my talents to the South Beach.“ Po...

STALO SE 27. ČERVENCE: Zlato získává 14letá dívenka. Dál ji nepustila vlna zášti

Plavkyně Kyoko Iwasakiová na archivním snímku

Jak stylově oslavit 14. narozeniny? Inspiraci nabízí Kyoko Iwasakiová, která jen šest dní po...

STALO SE 19. ČERVENCE: Rekordní Helsinky. Zátopkovi řádí, poprvé soutěží Sověti

Slavná Zátopkova fotka z olympiády v Helsinkách z roku 1952, kde získal tři...

V severnější oblasti se olympijská pochodeň pro letní svátek pod pěti kruhy nikdy neusídlila. Hry v...

STALO SE 21. ČERVENCE: Padá letadlo s nejrychlejším mužem světa na palubě

Americký atlet Charles William Paddock na snímku z roku 1931

Proslul netradičním finišem: cílovou čarou mu nestačilo proběhnout, vždy ji přeskočil. Na...

  • Nejčtenější

Symbol je pryč, v Tokiu sundali obří olympijské kruhy

V Tokiu by právě vrcholil čtrnáctý olympijský den, místo toho se v japonské metropoli bourají symboly. Z tamního...

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

  • Další z rubriky

Coubertinovy olympijské kruhy se vydražily za pět milionů korun

Originální kresba olympijských kruhů od zakladatele moderních olympijských her Pierrea de Coubertina se vydražila v...

Katar olympijský? Po fotbalovém MS chce uspořádat i hry v roce 2032

Deset let po fotbalovém mistrovství světa by se v Kataru mohly konat olympijské hry. Představitelé země z Perského...

STALO SE 28. ČERVENCE: Zaremba šampionem her v Moskvě. Medaili později prodal

Když sovětský soupeř svou činku nad hlavu nedostal, mohl slavit. Ota Zaremba přesně před 40 lety zvítězil na...

STALO SE 19. ČERVENCE: Rekordní Helsinky. Zátopkovi řádí, poprvé soutěží Sověti

V severnější oblasti se olympijská pochodeň pro letní svátek pod pěti kruhy nikdy neusídlila. Hry v Helsinkách, které...

WhatsApp se brzy zbaví toho, co nás na něm nejvíc štve

Populární chatovací aplikace WhatsApp chystá změnu, která leckoho potěší. Brzy bude mít podporu více aktivních zařízení...

Krejčířovu vilu opět nikdo nechce. Už ani za dvacetinu pořizovací ceny

Ani další pokus o vydražení vily v Černošicích, která patřila odsouzenému Radovanu Krejčířovi, nebyl úspěšný. Do dražby...

Češi bydlí na Papui již tři roky. Byl to ze začátku šok, ale nelitují

Manželé se rozhodli vydat za prací do zahraničí. Zlákala je Papua Nová Guinea, kde žijí od roku 2017. Nejdříve v městě...

Škoda nebude žádnou montovnou, říká Babiš. Nový šéf musí na kobereček

Premium Premiér Andrej Babiš a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček chtějí vědět, jaká budoucnost čeká mladoboleslavskou...

Jiné světlo, úhel nebo póza. Ženy odkrývají iluzi Instagramu

Často jsou to milovnice cvičení a zdravého životního stylu, které se snaží bořit mýty o tom, jak jejich těla ve...