Olympijská pojistka: 170 milionů dolarů

28 2004
Londýn - Poprvé v historii byly olympijské hry pojištěny. Mezinárodní olympijský výbor uzavřel u syndikátu pojišťoven smlouvu znějící na 170 milionů dolarů, tedy více než čtyři a půl miliardy korun. Částka bude vyplacena jen v případě, že hry budou zrušeny už před zahájením nebo předčasně ukončeny kvůli přírodní katastrofě nebo teroristickému útoku.

Předseda MOV Jacques Rogge agentuře AP řekl, že pojistka není v žádném případě projevem nedůvěry ve schopnosti řeckých organizátorů.  Smlouva není pojistkou pro případ, že by Řekové nestihli hry připravit.

Výstavba několika olympijských sportovišť má zpoždění a pořadatelé se potýkají s nejrůznějšími problémy. Pojistná smlouva však zahrnuje jen rizika vyvolaná terorismem a skutečností, že Atény leží v pásmu častých zemětřesení. Otřesy půdy si v roce 1999 vyžádaly 143 obětí a obavy z teroristického útoku výrazně vzrostly po bombových útocích v Madridu.

Za pojištění MOV podle agentury AP zaplatí 6,8 milionu dolarů a o riziko se podělí několik pojišťoven v čele s newyorskou American International Group. Pojistná částka přitom vůbec nezahrnuje škody, které zrušením her utrpí jednotlivci nebo firmy, jež jsou na hrách nějak zainteresovány.

Suma 170 milionů dolarů je určena jen MOV, sportovním federacím a národním olympijským výborů a má jim pomoci bez ekonomických problémů přežít do dalších her.

Ani samotní organizátoři her z pojistky nic nedostanou a televizní společnosti i sponzorské firmy už podle Reuters uzavírají vlastní pojistné smlouvy. Celková pojistná suma všech olympijských subjektů je odborníky odhadována na dvě miliardy dolarů.

Šéf MOV několikrát zdůraznil, že řečtí hostitelé mají jeho plnou důvěru, a to jak v tom, že hry stihnou připravit, tak v otázce zajištění bezpečnosti účastníků. "Řekové udělali všechno, co je v lidských silách, ale nikdo nedokáže garantovat stoprocentní bezpečnost," vysvětlil Rogge, proč MOV po dlouhých debatách sáhl po neobvyklé pojistce.

Finanční ředitel MOV Richard Carrion uvedl, že základ smlouvy byl dojednán ještě před 11. březnem, kdy při teroristických útocích v Madridu zahynulo 191 lidí.

"Měli jsme štěstí, že jsme se dohodli ještě před madridskými explozemi. Dnes bychom za pojištění zaplatili mnohem víc," potvrdil Carrion, že riziko terorismu výrazně vzrostlo.

Vedle pojistky má MOV v krizovém scénáři vyčleněno ještě dalších 160 milionů dolarů v rezervní fondu. Rogge uvedl, že s podobnými smlouvami počítá i pro hry v Turíně, Pekingu a Vancouveru. 

Autoři: ,

Nejčtenější

Vystoupit se zlatem z vládního speciálu? Krása, básní mladý hokejista

Čeští hokejisté po příletu z Evropského olympijského festivalu mládeže.

Hokejová reprezentační sedmnáctka si vynahradila neúspěch na listopadovém turnaji World Hockey...

Další z rubriky

Spolupráce ČOV a Škody končí. České olympioniky bude podporovat Toyota

Olympijské kruhy

Český olympijský výbor bude mít od roku 2019 nového generálního partnera. Škodu Auto, se kterou ČOV...

Další doping vzpěračů na OH v Londýně. Pozitivní byl i zlatý Torochtij

VÍTĚZNÝ POKUS. Vzpěrač Alexej Torochtij získal na OH v Londýně zlatou medaili v

I další vlna zpětných analýz vzorků z olympijských her v Londýně v roce 2012 přinesla pozitivní...

Přerazte jí nohu tyčí! Čtvrt století od skandálu „Kráska a zvíře na ledě“

PAMÁTNÁ FOTOGRAFIE. Tonya Hardingová (vlevo) a Nancy Kerriganová a jejich...

Dle mnohých šlo o největší skandál olympijské historie. Jak se zbavit konkurentky? Objednat si na...

Najdete na iDNES.cz