Olympiádu v Londýně 2012 odstartují fotbalistky. Zápasem ve Walesu

Na sportovištích pro olympijské hry 2012 se pilně pracuje | foto: Profimedia.cz

15 2011
Pátý srpen bude snad nejsledovanějším dnem roku 2012. Olympijské hry v Londýně už totiž zveřejnily svůj jízdní řád, ve kterém u tohoto data stojí: udělovat se bude zlato na nejkratším atletickém sprintu. Kdo se stane nejrychlejším mužem planety?

Z oficiálního programu vyplývá třeba i to, že první soutěž proběhne 25. července 2012 od 17 hodin mimo britské hlavní město, půjde o utkání ženského fotbalu v Cardiffu ve Walesu.

Téhož dne budou hrát fotbalistky ještě v Glasgowě a Coventry a teprve v pátek 27. července večer budou hry na olympijském stadionu v Londýně slavnostně zahájeny. 

"Z vlastní zkušenosti sportovce vím, že toto je okamžik, kdy všechno začne být velmi reálné," řekl při londýnském zveřejnění programu her předseda organizačního výboru a dvojnásobný olympijský vítěz Sebastian Coe.

Organizátoři zveřejnili data, přesné časy a místa více než 300 disciplín v 26 olympijských sportech, stejně jako ceny za lístky na jednotlivé soutěže. Informace automaticky dostane e-mailem na 2,2 milionu předem registrovaných zájemců o vstupenky na olympijské hry.

Očekávané české vrcholy her v Londýně

28. července:
cyklistika:
silniční závod (Kreuziger),
sportovní střelba: vzduchová puška (Emmons).

2. srpna:
kanoistika, slalom:
finále C2 (Volf, Štěpánek) a K1 (Hilgertová)

3. srpna:
veslování:
skif, finále (Synek)

4. srpna:
sportovní střelba:
libovolná malorážka 3x20 ran (Emmons),
tenis: dvouhra žen, finále (Kvitová)

5. srpna:
tenis:
dvouhra mužů, finále (Berdych)

8. srpna:
atletika:
110 m překážek, semifinále a finále (Svoboda)

9. srpna:
atletika:
oštěp, finále (Špotáková)

11. srpna:
basketbal:
ženy, finále,
moderní pětiboj: muži (Svoboda, Polívka),
fotbal: muži, finále

12. srpna:
cyklistika:
horská kola, muži (Kulhavý).

Na 8,8 milionu lístků se bude prodávat mezi 15. březnem a 26. dubnem. Na všechny soutěže začínají od 20 liber a 90 procent vstupenek je podle organizátorů levnějších než 100 liber (asi 2900 korun). Na zahajovací ceremoniál budou nejlevnější lístky za symbolickou cenu 20,12 libry a nejdražší za rovněž symbolických 2012 liber.

Z českého pohledu začne londýnská olympiáda jako ty předchozí velkým očekáváním. Sportovní střelkyně Kateřina Emmons bude 28. července obhajovat zlato z Pekingu ve vzduchové pušce a cyklista Roman Kreuziger by měl jet silniční závod.

Tradiční kanoistické naděje Jaroslav Volf s Ondřejem Štěpánkem a Štěpánka Hilgertová mají finále na programu 2. srpna a v minulé sezoně neporažený veslař Ondřej Synek, mistr světa na skifu, by měl jet o olympijskou medaili o den později.

O další cenný kov bude střelkyně Emmons usilovat 4. srpna ve sportovní malorážce na 3x20 ran a ve stejný den je na pořadu finále dvouhry tenistek, třeba s Petrou Kvitovou. V neděli 5. srpna by ve Wimbledonu mohl hrát finále Tomáš Berdych. Oštěpařka Barbora Špotáková se pokusí přidat do své sbírky druhé olympijské zlato 9. srpna, pětibojaři David Svoboda a Ondřej Polívka budou závodit 11. srpna.

Atletické soutěže začnou v pátek 3. srpna. Organizátoři označují 4. srpen za "supersobotu", protože vedle několika atletických finále vyvrcholí veslování a soutěže v plavání.

Jedním z vrcholů olympiády bývá sprint mužů na 100 metrů, jehož finále bude v neděli 5. srpna a pořadatelé doufají, že se stane soubojem jamajského světového rekordmana Usaina Bolta a Američana Tysona Gaye. Desetiboj skončí ve čtvrtek 9. srpna a jeho vítěz bude vyhlášen o den později.

Fotbalisté mají finále na programu v sobotu 11. srpna ve Wembley. Olympiáda vyvrcholí maratonem a slavnostním zakončením her v neděli 12. srpna. Těžištěm her bude olympijský park ve Stratfordu na východě Londýna, kde je olympijský stadion, stejně jako areály pro plavecké soutěže, basketbal a házenou, velodrom a olympijská vesnice.

Sportovat se bude ale také na několika místech kolem Temže nedaleko olympijského parku. Ve veletržním středisku ExCel v bývalých docích bude pět krytých sportovišť, kde se bude šermovat, boxovat, zápasit, vzpírat a hrát stolní tenis.

V Greenwichi bude v bývalém Millenium Dome gymnastika a basketbalové finále, zatímco v greenwichském parku pod slavným nultým poledníkem vyroste provizorní stadion pro jezdecké soutěže a v nedalekých Královských dělostřeleckých kasárnách budou soutěžit střelci.

Fotbal se bude hrát po celé Británii, nejen ve Wembley, Cardiffu, Glasgowě a Coventry, ale také v Newcastlu a na Old Trafford v Manchesteru. Soutěže v jachtingu budou ve Weymouthu na jihu Anglie.

TO JSOU ONI. Maskoti londýnské olympiády Wenlock (vlevo) a Mandeville.

Několik soutěží zavede sportovce a diváky i do centra Londýna. Hned první den po zahájení se pojede cyklistický silniční závod, který má mít start i cíl na třídě The Mall poblíž Buckinghamského paláce. Trasa povede středem města přes Chelsea na jih kolem známého zámku Hampton Court do hrabství Surrey a pak zpět do Londýna.

Na Mallu budou mít start a cíl také maratony a soutěže v chůzi. Maratonský okruh povede kolem nejznámějších památek, jako jsou parlament ve Westminsteru, Tower, katedrála St. Paul's a opět Buckinghamský palác. Organizátoři vyhověli londýnské radnici, která se chtěla vyhnout uzavření města během týdne, a zařadili maratony i chůzi na víkend uprostřed her a potom na závěr olympiády.

Olympiády si užije do sytosti i královská rodina. Kolem Buckinghamského paláce totiž povede i trasa triatlonu, který se pořádá v nedalekém Hyde Parku. Plážový volejbal se bude hrát hned pod okny premiérova sídla na Downing Street na prostranství pro jezdecké přehlídky. V centru města bude ještě turnaj ve volejbalu v hale v Earls Court a lukostřelba na kriketovém stadionu Lord's se známou tribunou pro novináře od Jana Kaplického.

Autoři: ,

Nejčtenější

Další z rubriky

Ruský curler Krušelnickij dostal za doping na OH čtyřletý distanc

Alexandr Krušelnickij z ruského týmu v curlingovém zápolení smíšených dvojic

Ruský curler Alexandr Krušelnickij dostal za doping na olympijských hrách v Pchjongčchangu čtyřletý...

Další doping vzpěračů na OH v Londýně. Pozitivní byl i zlatý Torochtij

VÍTĚZNÝ POKUS. Vzpěrač Alexej Torochtij získal na OH v Londýně zlatou medaili v

I další vlna zpětných analýz vzorků z olympijských her v Londýně v roce 2012 přinesla pozitivní...

Ruský olympijský výbor pokračuje v soudním sporu s dopujícím bobistou

Ruský čtyřbob ve složení Alexander Zubkov, Alexey Negodajlo, Dmitry Truněnkov a...

Ruský olympijský výbor se odvolal proti rozhodnutí moskevského soudu, který odmítl uznat...

Najdete na iDNES.cz