Minulý týden padlo první formální rozhodnutí a další budou následovat, pokud jde o kandidaturu. Vy jste jednoznačně pro, nebo máte nějaké pochybnosti?
Jsem pro, protože pro mne je pořádání olympijských her pragmatický a ekonomický projekt, o němž rozhodují pouze čísla. Jako primátor hájím zájmy města, a pokud mám studie, že by výnosy přesáhly v případě olympiády náklady, tak to je první předpoklad, abych to podpořil. Druhým předpokladem je ambice dokončit infrastrukturu v dopravní oblasti, která chybí. To je obrovský nedostatek mých předchůdců, že to nebyli schopni udělat.
Neplyne to zanícení pro olympiádu pouze z vaší velké lásky ke sportu?
To by bylo strašně málo. Vyzývám v tomto případě k diskusi, která by měla být vedena pouze jednou polovinou mozku. A to tou dominantní, levou, která pracuje v digitálním modu a která používá a opírá se o racionální argumenty, fakta a čísla. Druhá polovina mozku je pocitová, emotivní, a do ní může vstoupit nějaká sympatie ke sportu. Touto částí mozku tu diskusi ovšem neveďme!
Zkusím použít tu první polovinu.
Děkuji.
Prosím. Takže nešálíte těmi 135 miliardami, které má olympiáda stát, veřejnost? Není to málo?
My Češi máme jednu špatnou vlastnost; neseme v sobě to nekonečné pochybování, nedůvěru. V tuto chvíli máme seriózní studii, která bere v úvahu ceny roku 2006 a počítá se všemi infrastrukturními a olympijskými projekty. Svou racionální levou stranou mozku budu vést o tom debatu pouze s někým, kdo přinese jinou studii a dokáže, že to bude jinak.
Já mám v té své racionální části uloženo, že všude, kde se olympiáda pořádala, byly nakonec náklady větší, než se předpokládalo. Že se při odhadech málo hledělo do budoucna.
Jistěže ceny do roku 2020, kdy se olympiáda v Praze bude pořádat, budou jiné. Ale i výnosy budou jiné. A uznávám, že mohou existovat výdaje, o nichž dnes nevíme. Copak někdo tušil v době, kdy byla olympiáda přidělena Aténám, že rizikovým fenoménem bude v roce 2004 mezinárodní terorismus? A že opatření proti němu budou tak drahá a rozsáhlá? Co bude v roce 2020, nevím, takže náklady mohou být jiné, ale zatím máme tato čísla. V číslech 2006 jsou náklady 135 miliard, výnosy 140 miliard.
Jen neříkejte, že se něco podobného u nás nemůže stát.
Může, ale neházejte ty náklady do jednoho pytle. Dám příklad. V Praze bydlí 100 000 studentů často v mimořádně zanedbaném zázemí. To se musí přece změnit a vyřešit. Olympijská vesnice v Bubnech vytváří přitom krásné zázemí pro změnu na moderní univerzitní kampus několik měsíců po hrách. To jsou větší náklady, ale Praze a celé zemi se to vyplatí. U všech olympijských staveb musíme vědět, co se s nimi bude dít potom. Bez takové rozvahy nemůžeme ani kandidovat.
Narodil se 18. 7. 1963. Vystudoval Fakultu všeobecného lékařství UK, již dokončil roku 1987. Absolvoval dvouletý kurz na baltimorské John Hopkins University zaměřený na protidrogovou politiku. Pracoval v psychiatrické léčebně, na protialkoholním oddělení, poté vedl Středisko drogových závislostí při Všeobecné fakultní nemocnici v Praze a Kontaktní centrum pro drogově závislé v Praze. Od roku 1995 se na Úřadu vlády a ministerstvu vnitra věnoval protidrogové politice. Je členem ODS. Mezi lety 1998 a 2002 působil na radnici Prahy 6 jako starosta a v roce 2002 byl jmenován primátorem hlavního města. |
Vaši kritici říkají, že olympiáda je pouze zástěrka pro vytahání peněz na některé projekty.
Chybějící infrastrukturu hlavního města, která navazuje na infrastrukturu celé země, budeme stavět tak či tak. Bez ohledu na olympiádu. Kdybychom to neudělali, tak se v Praze nebude dát žít a vyvolalo by to obrovské problémy. Nicméně olympiáda nám umožňuje definovat vizi moderního města roku 2020.
Několikrát jste řekl, že olympiáda bude v Praze v roce 2020. To myslíte vážně? Vy jste přesvědčen, že to fakt dostaneme?
Rok 2016 je vysoce nepravděpodobný termín, neboť čtyři roky předtím je olympiáda v Londýně. Rok 2020 vnímám jako mimořádnou šanci. O tom jsem přesvědčen. Město je nesmírně atraktivní, má ohromný marketingový potenciál a věřím, že na rozdíl od jiných budeme dobře připraveni. Absurdní je i tvrzení, že Praha je na olympiádu malá. Copak je dostupnost sportovišť v desetimilionovém městě a jeho okolí lepší než v milionovém? To těžko.
Máte nějaké podmínky, které musí být splněny, abyste pokračovali ve snahách olympiádu získat?
Mám tři. První: musí to být ekonomicky výnosné, jinak to pouštím z hlavy. Druhá: nechci pražskou, ale českou olympiádu. Zisky z toho budou mít i mimopražské regiony. Třetí: hry musí přinést přidané hodnoty. Odmítám, abychom zanechali příštím generacím obrovské olympijské stavby, s kterými si pak ony nebudou vědět rady. U všech musíme vědět, jak je potom využít. Takže stadion pro zahájení a ukončení her se pak stane součástí moderního výstaviště, které Praze chybí. Z olympijské vesnice by se měl stát univerzitní kampus pro studenty. Z vesnice pro 20 000 novinářů například menší byty sloužící sociálně slabším rodinám či pro začínající manželství. Plavecký areál, který bude hodně drahý, se musí stát veřejným turistickým centrem.
Milujete horolezectví, ale to na olympiádě těžko kdy bude. Kdybyste si mohl vybrat olympijský sport, v kterém byste chtěl soutěžit?
Líbil by se mi triatlon nebo desetiboj. Něco, kde si musíte sáhnout až na dno svých fyzických sil.