Doporučujeme

Surfing, ilustrační foto. Stane se olympijskou disciplínou?

Surfing, ilustrační foto. Stane se olympijskou disciplínou? | foto: Profimedia.cz

Na surfu do Tokia? Olympiáda vyhlíží revoluční disciplíny

  • 2
Pokud vám k olympiádě nepasují skateboard, surfové prkno či lezecká stěna, nejste asi dostatečně progresivní fanoušci - takto totiž mimo jiné může vypadat velká revoluce na letních hrách. Pro ty v Tokiu 2020 pořadatelé podali návrh nových disciplín, což je nyní jejich právo: pětici tvoří baseball a softball, karate, skateboarding, surfing, sportovní lezení (zato třeba squash má smůlu).

Kdo uspěje, to určí Mezinárodní olympijský výbor příští léto, ale zásadní jsou už možnosti výběru.

„Je to další krok kupředu ukazující náš nový, svěží a velmi vzrušující přístup k programu her. Návrh navíc odráží i speciální snahu být přitažlivý pro mladé,“ prohlásil mluvčí MOV Mark Adams.

Ať už se v létě 2016 v Riu, dějišti příští olympiády, rozhodne jakkoli, revoluční časy jsou v pohybu.

Šance baseballu, softbalu a karate jsou vysoké vzhledem k preferencím pořadatelů. To je důležitý bod Agendy 2020: kdo hry hostí, může logicky navrhnout disciplíny populární ve své vlasti (třeba v Číně by teoreticky mohly projít i dračí lodě).

„Vypadá to, že se desítky let úsilí zúročily. Doufejme, že tímto krokem si náš sport získá ještě větší zájem nových členů, respekt veřejnosti a spokojenost nás všech,“ napsal na svazovém webu Jiří Boček, předseda Českého svazu karate.

Rovněž obě hry s pálkou a míčkem vzhledem k vysoké popularitě baseballu i softbalu v Japonsku s hrami víceméně počítají.

Jak se může změnit olympiáda v roce 2020

Kdo má nově šanci
Do výběru pro hry v Tokiu prošly mužský baseball / ženský softbal, dále karate, skateboarding, sportovní lezení a surfing. Celkem jde až o 18 soutěží pro 474 sportovců. O tom, kolik disciplín (pokud vůbec některá!) skutečně uspěje, rozhodne MOV v srpnu 2016.

Kdo naopak šanci ztratil
Velké zklamání panuje především ve squashi, který ve svůj olympijský sen hodně věřil. Spolu s ním vypadly z naděje na Tokio 2020 i bowling a bojové umění wu-šu.

Pro české sportovní lezení by pak šlo o splněný sen. „Máme velkou radost a je to pro nás ohromná příležitost: získat a motivovat více mladých závodníků, podpořit stávající reprezentanty, získat nové možnosti,“ říká Kateřina Zelenková z Českého horolezeckého svazu. „Sportovní lezení je celosvětový sport a naším cílem je, aby se stalo součástí olympiády, na hry určitě patří. Lezení je přirozený lidský pohyb, vhodný pro všechny generace. Rozvíjí nejen fyzické, ale i psychické schopnosti a dovednosti.“

U lezců je zřejmé, proč vyhlížejí případnou účast s radostí. Ale dva zbylí - skateboarding a surfing - to je přece jenom jiný příběh.

Vždyť se nabízí prostá otázka: je pro ně vůbec olympiáda cílem?

A Jan Lankaš, předseda České asociace skateboardingu, odpovídá jasně: „Není. Na skateboarding je potřeba pohlížet jako na životní styl, což je trochu klišé, ale je to tak. Existuje i mimo vyhrazená sportoviště, odehrává se na ulicích, na soukromých pozemcích, v garážích... Těžko říct, pro jak velkou skupinu ‚skaters‘ je olympiáda přínosem a pro kolik procent přítěží. A samozřejmě se najde i část, jíž je to úplně jedno.“

Podobná dilemata svého času řešili i snowboardisté. S trochou zjednodušení jde o spor nezávislost vs. komerce; olympiáda je v dnešní podobě moloch svázaný sponzorskými pravidly, ale zároveň generující pohádkové množství peněz.

„Olympiáda je velké téma, a když se zeptáte deseti skateboardistů, nedostanete od všech stejnou odpověď,“ říká Lankaš. „Osobně to beru jako vývojový proces. Někteří lidé ve světě se ve spojení s významnými firmami o tento krok snaží několik let a spíš to byla jen otázka času. I kdyby to něčemu pomohlo a něco poškodilo, ‚skaters‘ budou dále dělat to, co chtějí dělat – a kdy to chtějí dělat.“

I surfaři jsou specifická, svobodomyslná komunita. Obdobné úvahy se tak dají čekat i u žen a mužů, již krotí vlny na jiném „prkně“.

Olympijská revoluce tedy může zasáhnout samou podstatu jejich sportů. Za necelý rok se uvidí.


Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.