Olympiáda mládeže skončila, Češi získali dvě zlaté medaile

Závěrečný ceremoniál olympiády mládeže v Liberci. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

19 2011
Olympijský oheň zhasl, soutěže nejlepších mladých sportovců Evropy jsou minulostí. Co přinesl poslední den olympiády? V napínavém finálovém duelu hokejového turnaje udolalo Rusko tým Finska 2:1 po prodloužení. Zlatý ruský gól vstřelil v 64. minutě po skvělé individuální akci Vjačeslav Osnovin.

Rusové pak nespoutaně křepčili před zhruba 1 500 diváky v liberecké Tipsport areně a svůj tvrdě vydřený triumf si vychutnávali. Bronz získali hokejisté Švýcarska, kteří o den dřív rozdrtili český výběr 5:1. "Věřili jsme si, ale neměli jsme šanci. Bylo vidět, že Švýcaři touží po vítězství víc," přiznal kapitán českého týmu Patrik Machač.

Poslední den závodů kromě hokeje zakončovaly týmové soutěže běžeckých a biatlonových smíšených štafet a paralelní obří slalom družstev sjezdařů. Biatlonistka Laura Dahlmeierová z Německa získala v tomto týdnu třetí zlato a stala se nejúspěšnější účastnicí festivalu.

Česká výprava už včera žádnou medaili nepřidala. Libereckou olympiádu však může považovat za úspěšnou. Získala dvě zlata – díky krasobruslaři Petru Coufalovi a snowboardistce Ester Ledecké. "Dvě zlaté medaile jsou pěkné, ale očekávání byla přece jen vyšší. Musíme se zaměřit na práci s mládeží," řekl šéf organizačního výboru Roman Kumpošt.

Za snížené viditelnosti způsobené mlhou odstartovalo poslední soupeření ve veseckém areálu. Na startu bylo 20 smíšených štafet, které tvořili dva chlapci a dvě dívky. Ze zlata se po skvělém finiši radovala norská čtyřka. "Naše vítězství není překvapením, ačkoliv ve štafetě stačí jedna chyba a vše je naopak. Celý tým odvedl výbornou práci, paráda," řekl hrdina štafety Solas Havard Taugbol.

Česká štafeta ve složení Karel Píč, Petra Nováková, Petr Knop a Lucie Charvátová skončila osmá. Závěrečný biatlonový závod smíšených štafet ovládli v jabloneckých Břízkách reprezentanti Německa. Jejich štafeta s Matthiasem Dorferem dominovala závodu už do startu a nakonec zvítězila s náskokem téměř pěti minut před druhým týmem Norska a třetími Francouzi.

Česká čtveřice ve složení Kristýna Černá, Jessica Jislová, Tomáš Vojík a Lukáš Jíra dlouhou dobu bojovala o čtvrté místo, nakonec se však musela spokojit s jedenáctou pozicí. Zlato z týmového alpského závodu získali Švédové, kteří ve finále porazili Švýcary.

Švédové měli v týmu mimo jiné Charlottu Saefvenbergovou, vítězku slalomu-speciál nebo Max-Gordona Sundqvista, šestého ve stejné disciplíně. Český tým ve složení Dominika Drozdíková, Kateřina Kotrlová, Ester Ledecká, Daniel Paulus, Jakub Pohanka a Lukáš Václavík vypadl už v osmifinále.

Evropská olympiáda skončila oficiálně včera večer závěrečným ceremoniálem v Tipsport areně.

Autor:

Nejčtenější

Vystoupit se zlatem z vládního speciálu? Krása, básní mladý hokejista

Čeští hokejisté po příletu z Evropského olympijského festivalu mládeže.

Hokejová reprezentační sedmnáctka si vynahradila neúspěch na listopadovém turnaji World Hockey...

Další z rubriky

Boj o přežití olympiád. Jak přestát krizi při výběru hostitelů her

VYHRÁT A TEČKA. Ruský ministr sportu Vitalij Mutko sleduje lyžařské závody na...

Thomas Bach, prezident Mezinárodního olympijského výboru, otevře 24. června v Lausanne obálku a...

Dvě země, jedny hry? Korea sní o olympijském smíru

Společný korejský tým na zahájení Asijských her v jihokorejském Pusanu v roce...

Malý je ten, kdo má malý cíl: na konci týdne se má zrodit spojená olympijská kandidatura Jižní a...

Jižní a Severní Korea chtějí mít společné týmy i v Tokiu

Týmy Severní a Jižní Kereje nastoupili při slavnostním zahájení zimních...

Jižní a Severní Korea uvažují o tom, že i na olympijských hrách 2020 v Tokiu vytvoří v některých...

Najdete na iDNES.cz